"İntihal Meselesi İftira" Dese de Tartışmalı Rektör Melih Bulu'nun Doktora Tezindeki İntihalleri Bulduk!

392PAYLAŞIM

Boğaziçi rektörü Melih Bulu'nun tezinde aşırma var mı yok mu?

Yeni yılın ikinci gününden beri tartışılan bir isim, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu.

Akademisyen ve öğrencilerin protestoları sürerken Bulu'nun akademik geçmişiyle ilgili birçok tartışma ortaya atıldı. Bunlardan biri Bulu'nun doktora tezinde intihal yaptığıydı. Kendisi bunu reddetmiş olsa da konunun masaya yatırılması için doğrulama platformu Teyit hemen kolları sıvadı.

Önce konunun bir tarafını dinleyelim. İntihal konusu sorulduğunda Bulu şöyle bir yanıt veriyor:

Bir kere bu intihal meselesi iftira. Orada teknik bir şey gibi duruyor ama benim doktora tezimde literatür kısmı vardır. Oradaki her şey diğerlerinden alıntıdır. En sonunda kaynaklar yazılmıştır. Bütün dert tırnak içine almamış olmam. Bizim önümüzde böyle yapılacak diye bir format da yoktu. Formatlar sürekli değişir. Bunun birçok standardı var. İşin özü aldığınız şeyin kaynağını yazmış mısınız? Yazmışız sonuçta.

Şimdi konunun diğer tarafına bakalım.

Daha evvel karşılaşmamış olanlar için, intihal basit olarak "aşırma". 

Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde yazdığı doktora tezinde herhangi bir intihal olup olmadığını araştırmak için kullanılabilecek intihal tespit uygulamalarından faydalanmak mümkün. Yaygın olarak kullanılan bu uygulamalar bir metinde ufak değişiklikler yapılmış bile olsa farklı bir kaynaktan aşırılmış detayları tespit edebiliyor, yani hayli güvenilir.

Bulu'nun doktora tezine YÖK'ün Tez Merkezi'nden erişilemiyor ancak Boğaziçi Üniversitesi'nin kayıtlarından indirilebiliyor.

Peki sonuç ne?

Toplamda 215 sayfadan oluşan tezin kapağını, özet ve içindekiler kısmını, intihal tespitinde gerekli olmayan özet gibi diğer bölümleri çıkardığımızda elde 101 sayfa kalıyor. Tüm bu sayfalar incelendiğinde Bulu'nun tezinde yüzde 20 oranında benzerlik var.

Benzerlik derken? Netleştirelim.

Bu orana direkt olarak intihal demekten çekinmek gerekiyor ancak benzer denilen bölümlere dikkatle bakıldığında buranın büyük oranda intihal içerdiği anlaşılıyor. Akademik olarak yüzde 10 civarında benzerliğin normal karşılandığını düşünecek olursa yüzde 20 oranı bu oranın çok çok üstünde.

Teyit'in tespit ettiği intihallerden birine bakalım.

Prof. Dr. Melih Bulu'nun doktora tezinde uzun alıntıların bir kısmında tırnak işareti yok, yani atıf verilmemiş.

Atıf verilmeyen alıntılar da kaynak tez sonunda belirtilmiş olsa bile akademik olarak intihal olarak nitelendiriliyor. Yani Bulu'nun niyeti intihal olmasa bile teknik olarak bir intihal ortaya çıkmış.

Çalışmanın metodolojisi, bulguları ve sonuçları özgün olsa da yüzde 20 oranında bir benzerliğe sahip tez bugün herhangi bir üniversitede onaylanmaz.

Tezin yayınlandığı dönem intihal tespit uygulamaları olmadığı için bu benzerlikler tespit edilememiş olsa da...

Özellikle öğrencinin ve tez kurulunun bu konuda daha dikkatli olması gerekiyordu.

Yani sonuç olarak, Prof. Dr. Melih Bulu'nun doktora tezinde intihal olduğu iddiası doğru.

İçerikte faydalandığımız kaynaklara şu üç bağlantıdan ulaşabilirsiniz: 1, 2, 3.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kullanici-turkcell-1582

Haber yaparken biraz üniversiteleri araştırmak lazım. 6 senedir Enstitü 'de çalışıyorum, YÖK yönerge ve yönetmeliğini ezbere biliyorum nerdeyse, yazdıklarınız çok yanlış. Her üniversite kendi intihal oranını kendi belirler ve bu oran %25'e kadar çıkabilir. Bazı üniversiteler daha yüksek oranda da karar alabilir. Eğer tezde hiç intihal çıkmaz ise biz daha çok kuşkulanır ve tezi inceleriz. Her sayfada en az 3-4 alıntı bekleriz. Dolayısı ile böyle yalan haberler ile haklı iken haksız duruma düşmeyin.

vii

çok güzel. şimdi yekta saraç bu intihal olayına karışmış akademisyenlerin unvanları alınacak dedi. bu melih bulu denen kişinin de profesörlüğü gidecek mi? hani az veya çok, nihayetinde suç suçtur. yani suçu az işlemek diye bir şey yok. adam çalmış nihayetinde. ki türkiye'deki hocaların büyük bölümü intihal yapıyor zaten. onların durumları ne olacak?

denverr

Tırnak işaretinin anlamını ilkokulda öğretiyorlar gerizekalı, ama tabi sen hırsızların kuklası olduğun için sana ezberletilen laflarla koltuğa oturmaya devam edeceksin

carpik-benlesme

İntihal konulu yazıda teyit.org'un çalışmasını aktarıp "intihalleri bulduk" demek de komikmiş.

ulusal

Benim yüksek lisans tezimde intihal oranım %2ydi 🤦🏼‍♀️ Rektör olmaz benden

Görüş Bildir