Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Kurban Edilen Havyanlar Acı Çekmez" Diyen Kullanıcı Sosyal Medyayı İkiye Bölen Bir Tartışma Yarattı

3.4bPAYLAŞIM

Kurban bayramının 2. günündeyiz. #KurbanCinayettir tartışması konuşulmaya devam ederken bugün başka bir iddia daha ortalığı karıştırdı. Kurban edilen hayvanın acı hissetmediğini iddia eden @AyseMerveYonet sosyal medyayı ikiye böldü. Hadi, detaylara bakalım hep birlikte.

Ayşe Merve, yazdığı tweet dizisiyle "kurban edilen hayvanın acı çekmediği" iddiasını sebepleriyle açıklamaya başladı:

Kendisinin kaynağını da buraya bırakalım.

Kendisine katılanlar ve söylediklerini mantıklı bulanlar oldu:

Ancak, tam tersi düşünenlerin sayısı da yadsınamayacak kadar çoktu:

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

Sosyal medyayı ikiye bölen bu tartışma hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarda tartışalım!

Bu tartışma da ilginizi çekebilir:

Vejetaryenlerin #KurbanCinayettir Diyerek Bayrama Tepki Göstermesi Tartışma Yarattı - onedio.com
Vejetaryenlerin #KurbanCinayettir Diyerek Bayrama Tepki Göstermesi Tartışma Yarattı - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
telliogullarindan_seferiogulla

Profil fotoğrafına bakınca okuyasım gelmedi . Hem deyin işte her kesilen kişi veya hayvan korkup acıyı bir şekilde hisseder yüce allahınız bununla ı uğraşacak . Bana hayvan verin ama canları acımasın nasıl olsa ruhu ve etini kullanmıyorum bile . Afrika kabilelerin bakire kurban etmesi gibi bir şey yemin ederim .

doc.dr.sinansagiroglu

Kurban kesimine karşı falan değilim de şunun anlattııkları saçmalıktan öte. Ulan hayvan can çekişsin diye tek ayağı bağlanmıyor ne acı çekmemesi. Gel merve senin kafanı kesip test edelim acı çekiliyormuymuş yoksa saniyelik bir acımıymış. Dedem kurban keserken yardımcı olalım yaşlı adam diye çok yanında durduk hayvanın gayet de canı yanıyor.

tugcdagtkn

Binlerce yıl önce zenginlik para göstergesi hayvanlardı. İnsanlar hayvanlarını allaha kurban ediyorlardı. Yıl olmuş 2021, allaha hayvan kurban etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum, yapılabilecek başka bir sürü fedakarlık var. Başka şeylerde kurban verebiliriz. (Soyut anlamda) mesela konfor alanından feragat. İnsanlara, hayvanlara yardım etmek, öksüz, yetim sevindirmek vb birsürü şey. Şu dini yazıldığı dönemdeki şartları düşünerek, amacına sadık kalarak keşke günümüzün şartlarına uyarlayabilsek

65tentavsan

Kendi çapında çok uğraşmışsın da ben de dr olarak kısa bi bilgilendirme yapayım 1- kesinin verdiği acı( - ki Allah sana da nasip etsin) beyne yakın olduğu için 10/ 8 2- Buna kesilen damardan akciğerlere boşalan kan akışını ekle ( anaflastik şok) 10/9 3-Boğulmak- kan kaybı-kalp krizi üçünü bi arada düşün10/10 Allah size de aynısını nasip etsin

kendineassassin

Lütfen cehâletime verin ama sinirlerimiz omurgamız içerisinden geçmiyor mu?? Hayır öyleyse bir canlının boynu omurgası ayrılana kadar kesilmedikçe tüm işlemi şiddetli şekilde hissedecek demektir.. Kurbanın doğrudan bir ibâdet olup olmadığını oturup efendi gibi tartışabilsek keşke; Peygamber hayvan kesip etini fakira fukarâya dağıttı diye, sünnet yolundan çıkılmış bir gelenek hissi uyandırıyor bende nedense..

ercannedio

Kurbanda da 3 darbe ile omurgaya inmen gerekiyor zaten. Omurgayı kestiğin an his mis kalmıyor hayvanda. Dar ağacında da mesela asılan kişinin saniyenin bilmem kaçta biri kadar sürede boynu kırılır eğer doğru şekilde asıldıysa. Dolayısıyla sonrasında o hiç bişey hissetmez. Ancak bedeni can çekişir.

Görüş Bildir