13 Yaşından Beri Eğlence Sektöründe Çalışan Kara Ece'nin Şaşırtan ve Etkileyen Detaylarla Anlattığı Pavyon Hikayesi

485PAYLAŞIM

Karpit sistemini hiç duymamıştım.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Chvvzy8l...

196Sekiz isimli YouTube kanalında Armağan Çağlayan'ın "Gör Beni" isimli programının konuğu 13 yaşından beri pavyonda çalışan Kara Ece.

Kara Ece'nin pavyonlarda neler yaşandığını, perde arkasındaki bazı sistemleri ve kendi hayatına dair hayallerini anlattığı röportajdan önemli soruları ve cevapları sizlerle paylaşmak istedik. Buyurun;

1. Yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz?

Dans etmeyi seviyorum, dans ederek para kazanıyorum. Benim için sadece dans orası. Hayatımı yönlendiren yer. Çok ufak yaşlarda başladım o işe. 13 yaşımdaydım. Ben yurtta büyüdüm, annemi çok ufak yaşta kaybettim. Ailem çok dağınık bir aileydi. Yurtta büyüdükten sonra arkadaş çevrem ve babamın çevresi beni oraya sürükledi. ilk başta birahanelerde çalışmaya başladım. Sonra Ankara'da çalışmaya başladım. Sonra oyun havasıyla tanıştım. 

Babanız yanınızda mı? 

Yok hayır babamla görüşmüyorum.12 yıl hiç görüşmedim. Erkek kardeşim için görüştüm. Baktım ki babam yine aynı babam dedim ki; Siz iyi olun ben iyiyim zaten kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. O yüzden görüşmüyorum. Hem benim tercihim hem onların tercihi. Ben sonuçta onun kızıyım ve bir şekilde sahip çıkmadı. Yurtta, yuvada ve sokakta çok kaldım. Sonra gazinoda çalışmaya başladım. Babam kardeşimi görebilmem için benden para istedi.

2. Para kazandıran bir iş mi?

Kesinlikle. Paranı tutarsan çok güzel para kazanırsın ama paranı tutmazsan hiçbir şekilde para kazanamazsın. Gece alırsın o parayı sabah dükkana geldiğinde taksi paran olmaz. Kendi isteğiyle çalışanlar var ama nadiren kendi isteğiyle çalışmayan kızlar da tanıyoruz.

3. Kendi isteğiyle çalışmamaktan kasıt ne? Senet sistemi, borç sistemi gibi mi?

Hayır böyle bir sistem yok. Önceden vardı. Ankara'da teminat dediğimiz bir iş. A dükkandan b dükkanına gitmemeniz için. Dükkanlar arasında alışveriş. "Benim kızım alamazsın"... Kız teminat imzalıyor. Mesela 5 bin TL'lik teminat imzalıyorsun. 6 ay ya da 1 sene benimle çalışmak kaydıyla gitmeyeceksin diye. O gün dolduktan sonra teminat yırtılıyor zaten oraya tarih geçiliyor. Onun dışında bir şey yok. Mesela bizim sigorta dediğimiz bir sistem var. Bir gün dükkana çalışıyoruz. Cuma-cumartesi günleri dükkana çalışıyoruz. Perşembe günleri avans günü. Kar-zarar sistemi var. Karpit düzenleniyor. Karpit şöyle bir şey: Haftalık çıkıyor. Pazar günlerinden pazar gününe karpit oluyor. Mesela atıyorum ben 500 TL yevmiye alıyorum. 500 TL ile haftaya çıkıyoruz. Haftalık 3500 lira civarı bir şey yapıyor. Haftalık 3500 TL'lik içki içmen lazım ki o yevmiyeyi alabilesin. Fazlasını istiyorsan fazlasını içmek zorundasın. Karpit çıkıyor. Atıyorum 80 tane kızız. Kızlar 1. 2. 3. diye sıralanıyor. Birinci kız dükkana en çok kar bırakan kızdır. Ona göre belirleniyor. 

Mesela ben 3 hafta 500 TL yevmiye alıyorum 3 hafta zarar yaptım. Dükkan beni tanıyorsa diyor ki; "Ece sen bu parayı kurtaramıyorsun ama biz de seni dükkandan göndermek istemiyoruz. Bir şey yapalım aramızda indirelim yevmiyeyi sen burada kal."

4. Orada çalışmak için devlette belli bir yere başvuru yapıp belge almak gerekiyor mu?

Hayır, önceden mesela kan kartı vardı. Hepatit B, AIDS. Onlara bakılıyordu. 3 aydan 3 aya kan veriyorduk. Hastalığımız var mı, yok mu diye. Son dönemde bu kalktı. Önceden sigortasız çalışıyorduk şimdi sigortalı işçi olarak çalışıyoruz.

5. Pavyondaki kadınla para karşılığı cinsel birliktelik yaşanmaz derler. Bu doğru mu?

Evet, doğru. Önceden bir müşteri elini tutmak için 2 ay gelirdi. Şimdi öyle değil. Şimdi farklı. Kız beğeniyor hiç oturmasa bile sorun yok gidiyor. 

Kızlar arasında çekememezlik var mı?

Ooo her gün kavga dövüş. "Sen fazla içtin. O benim müşterimdi. Yok bu benim sevgilimdi." falan filan...

6. Ankara pavyonlarının için de bir şey denir ya: Çevredeki ilçelerde yaşayanlar gelir bütün parayı öyle yerler diye... “Hasat zamanı”. Öyle midir?

Evet. Çünkü Ankara’da çok tarla var. “Ekinleri biçtik mi geliriz” diyor. Adamlar Ankara alemini gerçekten seviyorlar. Ankara’nın kültürü, kaşık havası. Onların kültürü bu. 

 Birkaç video gördüm. Düğün mü onlar?

Evet düğün. Asker daveti oluyor mesela. Asker davetine “Ece gelsin, Merve gelsin”. 4 ya da 8 kız. Herkes diziliyor. Biz geliyoruz. İçen varsa içiyor. Aynı düğün gibi. Sonra oyun oynuyorsunuz sırayla. Düğün bizde ekstra. ‘Düğüne gitmek’, ekstraya gitmek... Yadırgama yok. Evde yardım ediyorlar, yemek veriyorlar, ayaklarımız ağrıdığı zaman patik veriyorlar. Kimisi lif veriyor, kimisi hiç sevmiyor.

7. Gerçekten her şey size daha mı pahalı? Ev tutmaya gittiniz, yaptığınız iş duyulunca ev iki misli. Kıyafet, ayakkabı iki misli fiyata... Öyle mi?

Eskiden daha çoktu. Şimdi biraz daha normale döndü. İnternet çoğaldı, mağazalar çoğaldı. Bundan 7-8 sene öncesine kadar Onur Çarşısı vardı Ankara’da. Ayakkabıları oradan alacaksın. Neden? Çünkü sahne ayakkabıları, gazino kıyafetleri. Oralar üretiyor. 80 TL’yse 280-380’e alıyorsun. Nasıl kandırabiliyorlarsa öyle satıyorlar.

(Pavyonlar) “Çok mu pahalı gerçekten? Hani diyorlar ya, ‘öyle böyle hesap ödemedim.’ 

Şuursuzca yiyip içiyor. Mesela geldiniz, oturdunuz. 3 kişi oturuyorsunuz içkinizi söylediniz. 1000 TL hesap gelsin. Ama her kişinin yanına 1’er tane bayan oturursa, 12’de geldi diyelim. 5’e kadar oturdunuz. Çok hesap gelir. 1000 TL’yse 5000 TL oluyor 3 bayanla. Ama bunu abartanlar, gösteriş yapmak için orada oturayım da beni tanısınlar diye gelen insanlar var. Sahneye çıkıyor, bütün kızlar çıksın diyor. 80 kızı 60 TL’den düşünsenize...

8. Kendini korumak çok zor mu o çevrede?

Tabii ki de zor. Herkesle karşılıyorsunuz. Oraya sadece bilinçli insanlar gelmiyor. Çok bilinçsiz insanlar da var orada. Mesela birisini başınıza bela ettiniz. Takıntılıysa kurtulma ihtimaliniz yüzde 10 falan. O yüzden oradaki arkadaşlarını da ilişki çevreni de kesinlikle doğru seçmen gerekiyor. Yoksa yanarsın dedikleri var ya bizdeki o hesap çünkü kimin geldiğini bilmiyorsunuz ki. Artık hadi ben çalışa çalışa öğrendim, çocukluğumdan beri öyle yerlerde çalışıyorum. İnsanların yüzüne baktığınız zaman anlıyorsunuz. Yanınıza oturduğu zaman tepkisinden anlıyorsunuz. Bir "Merhaba" deyişinden bile anlayabilecek kapasitede oluyorsunuz. Yeni kız mesela bilmiyor hiç bir şey. Adam gelmiş altında lüks araba kız da kanıyor. Sonra bir bakıyorsun adam belalının teki. Nasıl kurtulacaksın? Hadi kurtul bakalım... Bu ölümle bile sonuçlanabiliyor. Yani kelle koltukta geziyorsunuz orada.

9. Bırakmak mümkün değil mi?

Ben çok kez bıraktım. 5 yıl bıraktım pazarlamacılık yaptım. Sonra 2 yıl bıraktım sonra 1 yıl. 8-9 yıl bi’ nevi bıraktım ama sonra geri dönüyorsunuz. Yapacak bir şey olmuyor. Dışarıdaki insanların tepkileri çok değişik. Mesela Ankara’da herkes birbirini hemen hemen tanıyor. 

Bırakmak istemeyen var mı?

Tabii ki var. Kaç tane evi var, kadın hala geliyor çalışıyor. “Sen niye çalışıyorsun burada?” ‘Ne yapayım, ortam hoşuma gidiyor’ diyor. Beş parmağın beşi de bir değil yani.

10. Niye o normal işlere girdiğinizde geri döndünüz?

Çünkü geri dönmek zorunda kaldım. Evimin kredisi vardı. Bir gelirim yoktu. 15 Temmuz’da işten çıkarıldım. Normal bir işe girmeye çalıştım, olmadı. Çünkü ben ilkokul mezunuyum ve hayatım boyunca bu işten başka bir iş yapmadım. 13 yaşında girdim. Ben yurttan kaçtım. Tekrar dönüş yapmış olsaydım devlet bana iş imkanı sunuyordu ama ben bunu bilmiyordum. Bunu 22-23 yaşında öğrendim. Başvurdum ama “20 yaşına kadar olması gerekiyor” dedi. O yüzden o hakkım da gitti. Tekrar pavyona geri döndüm. Yapacak başka bir şey yok.
Bir çocuğum var. Normal bir işe girsem annem, babam yok. Çocuğuma kim bakacak? Bakıcı olması gerekiyor bunun için de para gerekiyor.
Mantıklı hareket etmek gerekiyor. Bu alemi yapıyorsan -bana göre tabii ki paranı tutacaksın, biriktireceksin, kendi ayaklarının üzerinde duracak şekilde olacaksın. Eğer ki işi bırakmak istiyorsan ondan sonra bırakacaksın. Hiç kimseye eyvallahın olmayacak.

Bir laf var ya oralara alışan bir daha başka yerlerde çalışamaz diye…

Niçin? Niye çalışamayayım ya da ben. İnsanın içinde istek olacak bir de Armağan bey. Şimdi orada para çok tatlı çünkü günlük para geliyor. Ben 500 diyorum ama çok fazla meblağlar. Kızlarla kuliste konuşurken "Keşke bizim robotumuzu koysalar buraya da o parayı alsak, paşa paşa yesek" falan diyoruz. Oraya gittiğin zaman para kazanıyorsun. Gitmediğin zaman yok. Hele ki aptalsan hiç yok. İlk aleme girdiğin zaman 3 yıl bir kadın boşa çalışıyor. Neden boşa çalışıyor? Yiyecek, içecek, gezecek ve istediklerini alacak. Keyfini sürecek bi’ nevi.

11. Gelecekten ne umudunuz var?

Benim hayallerim var. Küçük bir yerde yaşamak istiyorum. Benim bir tane kızım var. İsteyerek evlilik dışı çocuk yaptım. Hayatta tutunacak dalım olsun istedim çünkü ailem yok, çevremde hiç kimsem yok. Hamileyken bıraktım işi tabii ki. Sonra tekrar başladım çünkü çalışmam gerekiyor. Çocuğum büyüyor ve bütün evimin eşyaları, satıldı. Çocuğun babası bütün eşyalarımı sattı çünkü ben kaçıp doğurdum çocuğu ve o istemedi.

Şöyle bir duygu oluyor mu: “Bu beni buradan çeker alır?”

Tabii ki oluyor. Olmaz olur mu hiç? Öyle bir geliyor ki, öyle bir ilişki başlıyor ki. Diyorsunuz “Tamam, kurtuluyorum”. Evimde bir kadın olacağım, belki yeniden çocuk sahibi olacağım, o adam belki bu adam diyorsunuz. Ama bir bakıyorsunuz ki, yok. Öyle bir adam yok... Sadece yalan.

12. Niye anlatma ihtiyacınız var? Niye konuşuyorsunuz?

Başka kızlar öğrensin bunları, buralara gitmesin diye yapıyorum.

Evet yaşamasınlar. Instagram’da kızlar bana çok yazdı. Orada ne kazanıyorsunuz? Nasıl oluyor? Hepsine "Sakın öyle bir şey yapmayın" dedim. Ben çalışıyorum diye sen çalışmak zorunda değilsin. ‘Abla aldığım para yetmiyor.’ Neyine yetmiyor? Ailen var. Her şeyi bırak, aile... Her şeyden önemli. Ailelerine sahip çıksınlar. Gitmesinler.

Herkes size dışarıda farklı gözle bakıyor. Onu aşmak gerekiyor. Ben onu aştım. Sen benim hayatımın neresindeydin ki? Ne biliyorsun? Evet ben burada çalışıyorum, alnımın akıyla da söylüyorum. Ama kötü bir şey yapmıyorum çünkü buna inanıyorum. Biliyorum, kötü bir şey yok. Ben çocukluğumdan beri oradayım. Kulaklarımı tıkadım onlara karşı.

Kara Ece'nin hikayesini buradan daha detaylı dinleyebilirsiniz;

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

'Sermayemiz Kadın Değil İçki ve Yalan' Diyen, Pavyon Sahnelerinin Tozunu Attıran Artistlerden Alemle İlgili Detayları Dinliyoruz - onedio.com
'Sermayemiz Kadın Değil İçki ve Yalan' Diyen, Pavyon Sahnelerinin Tozunu Attıran Artistlerden Alemle İlgili Detayları Dinliyoruz - onedio.com
Ankara Eğlence Sektörünü Ayakta Tutan ve Birçok İnsanın Merak Edip Gitmek İstediği Pavyonlarla İlgili Şaşıracağınız Detaylar - onedio.com
Ankara Eğlence Sektörünü Ayakta Tutan ve Birçok İnsanın Merak Edip Gitmek İstediği Pavyonlarla İlgili Şaşıracağınız Detaylar - onedio.com
Garanti Para! Taksiciler ve Pavyon Artistleri Arasında Dönen Abone Sistemini ve Daha Birçok Detayı Anlattık! - onedio.com
Garanti Para! Taksiciler ve Pavyon Artistleri Arasında Dönen Abone Sistemini ve Daha Birçok Detayı Anlattık! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizemtheballerina

Yalniz kan testinin kalkmasi bildigin yanlis ve kotu niyetli bir uygulama olabilir mi?? Oradaki kizlarin zuhrevi bir hastaliga yakalanmasi durumunda bunun icin harekete gecmesi engelleniyor. Kendi kendine doktora gidip yaptiracak duzeyde kac kiz var orada? Iceriye adiminizi attiginiz andan itibaren hastalikla karsilasma riski var. Bu nasil bir zihniyet yaziklar olsun.

seyf06

Has Angaralıyım, nefret ediyorum pavyonlardan. Oyun havası dinlemeyi ve saz çalmayı çok severim ama hiç pavyona gitme ihtiyacı hissetmedim. Salaklar buralara gidiyor, çoluğunun çocuğunun rızkını buraya yatırıyor. Hem arkada kalan ailelere hem bu pavyondaki kızlara yazık. Pavyon sahipleri de bu kızcağızları kullanarak üstlerinden servet kazanıyor. İnşallah komple kapatılır buralar. Koskoca başkent bunlarla lekeleniyor. Yeter Angara havasını lekelediğiniz. Angara havasının eskiden ağırlığı vardı, bu pavyoncular yüzünden millet bu oyun havalarıyla affedersiniz ta**ak geçer oldu. Bizim kültürümüz bu değil. Ne kültüründen bahsediyorlar? 1970-80'lerden önce böyle bir şey yok Angara'da.

seyf06

+++Bu pavyon denen pisliği ilk kimler yaydıysa, pislik içinde ölsünler. Özendirme de var diye düşünüyorum. Tamam siz bu işin pisliğini anlatıyorsunuz ama kazandığınız paraları milletvekilleri kazanamıyor neredeyse. Parası iyi olunca da ailesiyle arayı bozan pavyona koşuyor. Haramdan kazanılan para hayır etmez kimseye(sazcı da, pavyon işletmecisi de kızlar da, şefler de dahil) . Ailesinden veya başkalarından şiddet gören veya tacize maruz kalana devletin ciddi manada el atması lazım.(yardımlaşma/dayanışma kurumu mu kurar ne yapar bilmiyorum ama tek çözüm pavyon olmamalı) Aynı zamanda oraya gidecek kadar psikolojik yardıma muhtaç olan adamlara da yardım edilmeli. Yoksa nasıl Vegas kumar şehri diye anılıyorsa Angara da pavyon şehri olarak anılacak.

Gizli Kullanıcı

Kamu spotu tarzında anlatmış abla ama tek soru neden batak hane derler milleti şu işte bu işte para var diye özendirmeyin boş yere

camoranesi

Burada yine büyük iş devlete düşüyor... Maalesef devletiğn kurumları çalışmıyor, oralarda da kötü insanlar var, ya da işini layığı ile yağmıyor... Bu yurtlarda kalan kızların, çoğu bu yollara, uyuşturucuya düşüyor... Çünkü sahip çıkacakları kimse yok, devlet sahip çıkmış ama sadece yatak vermekle olmuyor... Keşke daha iyi çalışan kurumlarımız, özveriyle çalışan memurlarımız daha fazla olsa... Bu hayatlarda yok olup gitmese, acı çekmese...

felsefibiloderler

Sen ne düyün müdür, oranın müstakbel çalışanları doktor, avukattan çok kazanıyor, burada onlara acıyor olabilirsin ama onlar yolda senin yüzüne bile bakmazlar :)

camoranesi

Vallahi yüze bakılacak biriyim de, benim pek oralarla , onlarla işimiz olmaz... Ama acınacak çok şey var, o yurtta kalan kızları çok gördüm, kötü hayata sürüklenip, it köpek kahrı çekiyorlar... Çaresiz olan çok... Ailesiz,parasız, devlet kimsesi yok diye almış, daha çok sahip çıkmak lazım...Ha isteyerek yapan yok mu çok tabi, iş bu, ben yadırgayıp ayıplamam, benim kastım, batağa çekilen çocuklar...

felsefibiloderler

hocam yanlış anladın, cüzdanların kalın olduğunu ifade etmeye çalıştım, çoğu üniversitede çalışmaya başlıyor ve bile isteye yapıyorlar, teknik olarak hizmet sektörü zaten.Öyle acınacak falan bir durum yok yani, biz halk dramalara meraklı olduğumuz için 2 kötü hikaye görünce hemen genelleme yapıyoruz.Çoğu çok iyi durumda yani, bir sürü dairesi olan mı dersin mercedes amg lere binenler mi dersin.Sen seç yani.

camoranesi

Kardeş zaten istediği için burada çalışana bir şey demiyorum, hatta bar, escort vs ne varsa hepsinden açıkça banane, ben yargılamam, herkesin kendi hayatı.. Seviyordur,mutludur...:) Ben yurtlardan ve o yurtlarda çocuklara iyi bir gelecek sonulamamasından bahsettim, çok iyi yerlerde var, çok iyi insanlar da tabi... oradakiler işte bir kaç şerefsiz, ya da ortam para vs o yola gidiyor... çocukları söyledim yani, yoksa bizene...

adam-eva

Bu tarz yaşamı meşrulaştırmaya devam ediliyor özellikle son zamanlarda. Pavyonların ağa babaları ile askerlik yapmıştım. Bağımlılık gibi derlerdi.Millet evini arabasını pavyonlarda harcıyor eğer tanıdığın olmadan gelirsen çok hesap kitlerler ,sarhoş olduğunu fark ederlerse ocağını söndürürler derlerdi. Orda oynamak içmek çok ayrı bir dünyaymış ama kesinlikle batakhane olduğunu söylerlerdi. Pisliğinden iğrençliğinden zorla çalıştırmalarından eğer zengin birisi geldiyse kızlar kesinlike hayır diyemiyor mecbur gönderiyoruz diyorlardı. Aleyna Çakır da zorla orda çalıştırılıyordu sonra öldürüldü. Yani ordaki çalışanlar birçoğu zorla çalışıyor. Hayatlar batıyor ama hala böyle eğlence mekanı gibi lansa ediliyor.

corpse-bride

caresız aılesız sahıpsız ınsanları kullandıkları mekanlar aslında

adam-eva

Ne yazık ki öyle buralarda çok ciddi paralar dönüyor bundan dolayı öyle kapatmak kolay değil. 2 bardak bir şey içine 10 bin lira hesap kitledikleri oluyor. Pavyonlar ile belgesel yapılmış sanki çok iyi bir yer gibi gösteriliyor. Orda çalışan kişilerin birçoğu sahipsiz kişi ilk başta zorla tutuluyorlar sonra da çıkamıyorlar bu bataktan.

Görüş Bildir