2020 Senesinde Maruz Kaldıkları Ayrımcılık Karşısında Kendi Hikâyelerini Anlatan Kadınlara Kulak Verelim

412PAYLAŞIM

İnsanın aklı almıyor bazen gerçekten...

Başörtülü kadınlar ne yazık ki hayatlarının çeşitli dönemlerinde toplumun birçok kesimi tarafından zorbalıklara maruz kalıyorlar. Yargılanıyorlar, belli kalıplara sokulmaya çalışılıyorlar ve daha da üzücü olanı her iş alanında kabul görmüyorlar.

Yalnızca başörtülü kadınlarımız değil elbette. Erkek egemen bir toplumda bir kadın olarak var olmak o kadar zor ki! Şort ya da etek giydiği için hiç tanımadığı bir insan tarafından şiddete uğrayan kadınlar var bu ülkede... Ötesi var mı?

İşte kaktüs adlı Twitter kullanıcısı tam da bu noktaya parmak bastı! Kendisi muhtemel başvurduğu ya da bilgi aldığı bir şirketten "Kapalı personel çalıştırmıyoruz" cevabı almış.

Şaşırdık mı? Tabii ki de hayır. Bu ülkede kişiyi giyiminden ibaret gören o kadar çok sığ insan ve anlayış var ki...

Bu durumun tam tersini yaşayan insanlar da o kadar çok ki! Açık olduğu için ayıplanan gözlerle bakılan ve iş yerlerine kabul edilmeyen...

twitter.com

Senin ayıbın değil ki!

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

İnanılır gibi değil...

twitter.com

Cinsiyetle ilgisi yok gördüğünüz gibi! Ama zihniyet aynı...

twitter.com

Sene 2020 ama hâlâ bunları yaşıyoruz... Ne denir ki?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Günümüzde Bile Milyonlarca Kadının Yüzleşmek Zorunda Kaldığı, Bebek Cinayetinden Kadın Sünnetine, Kan Donduracak Cinsten Gerçekler! - onedio.com
Günümüzde Bile Milyonlarca Kadının Yüzleşmek Zorunda Kaldığı, Bebek Cinayetinden Kadın Sünnetine, Kan Donduracak Cinsten Gerçekler! - onedio.com
'Her 10 Kadından 4'ü Şiddetle Karşı Karşıya; Yarıdan Fazlası İş Hayatında Mobbinge Uğruyor' - onedio.com
'Her 10 Kadından 4'ü Şiddetle Karşı Karşıya; Yarıdan Fazlası İş Hayatında Mobbinge Uğruyor' - onedio.com
Şimdi Her Şey Tepetaklak: Doğduklarından Beri Aynı Söylemlere Maruz Kalan Kadınlar İçin Dünyayı Tersine Döndürüyoruz! - onedio.com
Şimdi Her Şey Tepetaklak: Doğduklarından Beri Aynı Söylemlere Maruz Kalan Kadınlar İçin Dünyayı Tersine Döndürüyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-kurnaz

Yobazlık bir tarafa da kendi iş yerime personel alacak olsam bende seçici davranır ve bazı şeylere dikkat ederim. Çok güzel olduğu için işe almamış bir tanesi sırf aile içi huzuru koruyabilmek için, erkeğin bir suçu yok kadın terörü yüzünden bu durum, ve bence gayet mantıklı bir davranış :))

pazartesi

kadınlara kıyafetinden dolayı çay muamelesi yapan kurumlar acaba erkeklere de aynısını yapıyorlar mıdır? aklıma gebze tübitakın bünyesindeki anasınıfı için çolakoğlu kız meslek çocuk gelişimi bölümüden stajer istemesi geldi: 'açık, bakımlı, minyon, beyaz tenli, renkli gözlü, zayıf, tatlı'. hocaya sormuştuk stajer istediğine emin miyiz, kurum müdürü erkek mi gelin bakıyor olmasın diye. :D

felsefibiloderler

Her kurum ve iş yerinin kendi kuralı, prensibi olur.Kurum mu size uyar, siz mi kuruma uyum sağlarsınız hangisi mantıklı.Bence bu ''kapalı düşünce tarzı'' ile iş hayatı size göre değil kızlar

lucifer666

tesettürlüyken Bornova da bir kafeye garsonluk için başvurmuştum . eleman bulduk demişlerdi , 1 hafta sonra açık sınıf arkadaşım başvurmuştu , almışlardı.

Gizli Kullanıcı

bu örtülüler de az değil. genelleme yapmamam gerekir ancak örtülülerin çoğu (kendi isteğiyle kapananlardan bahsediyorum) eşcinsel görse taşlamaya kalkar, yaşamasınlar derler ancak iş küçük bir bez parçasına gelince mağdur olurlar. parantez içinde dediğim gibi zorla kapatılanları bu gruba katamam. haksızlık olur.

tipik-biri

Kendi irademle tesettürlüyüm ama kimseyi taşlamıyorum. Zorla tesettüre gidenler de umarım en kısa zamanda içinde bulundukları baskıdan kurtulurlar. Ve yukarıda arkadaşın dediği gibi; iki tarafın da yobazı çekilmiyor.

Gizli Kullanıcı

mecaz anlamda kullandım. çevremde çok fazla örtülü kadın var ve yarısından çoğu kendi isteği ile kapanmıyor. kendi isteği ile kapananlar da eşcinsel kelimesini duyuncu mideleri bulanıyor ve bunu da açıkça belli ediyorlar. bilemiyorum, bu bir tesadüf de olabilir. hakkınızı yemek istemem,bu çok yanlış bir şey sonuçta :))

tipik-biri

Ben de mecazi anlamda kullandım taşlamayı:) Kastettiğim tesettür, bir kadının vücudunu örtmesidir; zihnini değil. Bu sebeple gerçek İslamı yaşayan müslümanlar dediğiniz şekilde tepki vermez. Aile baskısıyla ya da bir toplulukta yer edinmek için başını örtenler benim de çevremde var. 21. yüzyılda o kadar çeşit müslüman var ki gerçek İslamı onara bakarak yargılayamayız. Kıyafet (tesettürlü olmayı veya dekolteli kıyafetleri tercih etme) maalesef kadınlar için yıkılmasına izin verilmeyen bir tabu.

pazartesi

yok lan ben sokakta görünce kafalarına kaldırım taşı atıyorum direkt. mq okuyan da açık kadınların hepsi kollarını ardına kadar lgbti++ bireylere açıyor sanacak. türkiyede lgbti++ ın önündeki tek engel kapalı kadınlar dmi.

begonvila

Kızım tesettürün amacı namahrem değil mi, ne yapıcan çalışıp, evlen evinde otur kimse görmesin, illa kendini teşhir mi edicen, ikiyüzlü olmayın, kapalıysan müslümnansan çalışma, din böyle emrediyor. kendi istekleriniz için dini değiştirmeyin..

tipik-biri

Şaka dimi? 21. yüzyılda böyle mentaliteye sahip olanları görmek acınası. 600 sayfalık Kur'an'n anlattıklarını anlaman için meali ile birlikte tefsirleri de okumanız lazım. İslam dini böyle emrediyor" diyebileceğiniz şeyler; islamın şartları, imanının şartları gibi net bilgiler ya da tefsirlerle desteklenen bilgilerdir. İspatı nerede de ben hala bilmiyorum; İslam kadınlara çalışmamayı emrediyormuş(!). Siz beni tesettürlü iken çalışıyorum diye dini değiştirmekle suçlarken kendinizi de bir yobaza dönüştürüyorsunuz, bilginize... Tesettürün amacı konusunda da; çok fazla yorum var ama çok mantıklı bulduğum tek bir cevap var. Onu da sizinle paylaşmayacağım çünkü anlayabileceğinizi sanmıyorum.

Gizli Kullanıcı

evet, islam dininin kutsal kitabı olan kur'an'da kadınların görevinin annelik olduğundan bahsediyor. daha kendi kitabından haberin yok. kadınların sosyal hayatta yeri yoktur bu dine göre. boşuna islam'ı modernleştirmeyin.

tipik-biri

Ne kadar kıt bir mantık. Bana yıllardır araştırarak yaşadığım dinimi öğretebilecek konumda olmanız için İslam alimi ya da din ve tasavvuf eğitimi almış bir şahıs olmanız gerekir. Havada sözlerinizin hiç bir dayanağı yok. "kadınların sosyal hayatta yeri yoktur bu dine göre" ne kadar cahilce. Lütfen biraz kitaplar okuyun da öyle benimle tartışmaya girin. Son yazım; ne yazarsanız yazın. Enerjimi sizinle israf edemem daha fazla.

Görüş Bildir