Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

40 Euro Tutarındaki Alışveriş Sepetlerini Paylaşarak Türkiye'de Nasıl Kazıklandığımızı Ortaya Koyan Gurbetçiler

-
Abone ol

Bi' fena oldum sepetleri görünce...

Twitter'dan demo Almanya'da bir marketten yaptığı alışverişin fotoğraflarını paylaşarak "Hepsi 40 euro, şaka gibi" dedi.

twitter.com

Çünkü parayı birim olarak aldığımızda 40 liraya bu kadar şeyi Türkiye'de imkanı yok satın alamayız. Muzun kilosu bile 20 lira olmuşken, o meyveleri tane tane alsak bile 40 liradan fazla tutar. Bu da ülkemizin gerçeği maalesef...

Yalan söylediğini iddia edenlere karşılık olarak alışverişin fişini de paylaşan demo Twitter'da yepyeni bir akıma ve tartışmaya yol açtı.

twitter.com

Bu paylaşımın ardından gurbetçiler bir bir kendi alışveriş sepetlerini paylaştılar. İçkisinden kırmızı etine kadar pek çok ürün alan gurbetçilerin gerçekten hiç para tutan sepetleri Twitter'da yeni bir tartışma başlattı.

İşte o fiş...

Paylaşımın ardından gurbetçiler geldi demiştik ya, işte busra'nın içinde ördek, kıyma, burger eti ve balık olan 40 euro'luk sepeti...

twitter.com

Sebze de var, karbonhidrat da var, kahvaltılık da var, konserve de var. Var oğlu var yani... Türkiye'de benzer bir alışverişi düşündüğünüzde balığın kilosu aklınıza gelsin, sonra yeniden konuşalım. Üstelik hem üç yanımız denizlerle çevrili hem de balık mevsimindeyiz! Kırmızı ete girmiyoruz bile fark ettiyseniz...

Uzaktan bir "Ah!" çekebildiğimiz sepet de bu işte...

Ve ülkemizin kanayan yarasına parmak basan Hakan Han İlhan, viski de dahil sepetini bu şekilde paylaştı.

twitter.com

İnanılmaz vergilerle artık satın alamayacağımız kadar lüks hale gelen alkol tabii ki orada ucuz, çünkü bu kadar vergi yok!

Not: Alkol tabii ki sağlığa zararlıdır!

Bir parti için gereken her şey var bu alışverişte, hem de sadece 100 euro!

Başta da dediğimiz gibi, euro'yu Türk lirasına çevirmek yerine para birimi olarak düşünün. 100 liraya böyle bir alışveriş yapabilir misiniz?

Yaşadığımız coğrafyada nasıl silkelendiğimizi ortaya koyan bu paylaşımlara tabii ki pek çok tepki geldi.

twitter.com

Üstüne bastıra bastıra söylesek de euro'yu Türk lirasına çevirenler oldu.

twitter.com

👇

twitter.com

Ucuzluk marketinden satın alındığı için beğenmeyenler de vardı.

twitter.com

Ama işte bizim ucuzluk marketlerimizden 40 liraya bunları satın a-la-maz-sı-nız! Bunu da kanıtlamak amacıyla paylaşım yapanlar oldu.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Karşılaştırma yapanlar kadar eleştirilerin hedefi olanlar da konuştu.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Ne diyelim ki? Paramızın artık pul olduğu, alım gücümüzün çok düştüğü, zaten üç kuruşa çalıştığımız şu dönemde yaşamayı biz de istemezdik ama denk geldik...

İnsanın içi acıyor valla...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bekir-fatma-uygun

muzun kilosu 7.5 lira.ilk baştan niyetin belli itolu it

ibrahimkoparan

40€ 260₺ eder burda daha fazlasını alırsınız diyen kafa ile ben hep 50₺ alıyorum benzini diyen kafa aynıdır aksini iddaa eden ingiliz sterlini kullanıyodur

bapsi

Aslında Almanya bizi kıskanıyor !!!!

birinci-tekil-birey

Hesap basit. Asgari ücret baz alınarak aynı alış verişe ödenen birim paralardaki yüzdelik dilim aradaki farkı belirler. Örneğin Almanya'da asgari ücret "A", Türkiye'de "B" olsun. A/10=B/10 söz konusu ise ve bu eşitlikte aynı ürünler alınabiliyorsa sorun yoktur. Çoğunluk anlar herhalde.

troll-degil-sadece-gercekler

Birincisi: Almanya dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Türkiye'yi Almanya'yla kıyaslamak, bir işçinin kendi halini bir milyonerle kıyaslaması aynı şey. Almanya G8 ülkelerin arasında, dünyada ise 200 ülke bulunduğuna hatırlatayım, Türkiye nin standartı gayet normal, İngilizce ve tarafsız kaynaklara bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca çevirici örgütlerin araştırmasına göre, dünyada her ülke, Almanya gibi yaşasa, 3 tane dünyaya ihtiyacımız olurdu. İkincisi: aldığı ürünlerin çoğu en ucuzu, en zararlısı veya makarna vb. Ekmek ise taze değil, fabrikada üretilmiş ekmek. Hayvansal ürünlere gelince, "from farm to fridge" videosu onların neden ucuz olduğu ortaya çıkarıyor. Mesela o aldığı yumurtalar, 12 tane tavuğun bir metrekareye sıkıştıran şirketler üretmiştir. Eğer sağlıklı besleniyorsan, hayvanların iyi davranıldığı ürünleri alırsan, o zaman öyle bir alışveriş en az 100 euro olurdu. Asgari ücret de 1000 küsür (1500 sadece brüt maaş)

wnderwall

Eger ürünlerin lüksünü alirsan 100 degilde 60 Euro tutar maksimum.Bodenhaltung yumurta ile freilandhaltung(gezen yumurta) arasinda yaklasik 70 cent var.Ürünlerin cogu ucuz evet ama herkesin aldigi ürünler.Yok ben Bioürün alcam diyorsan evet o zaman belki 70-80 Euro ödersin ama aynisini Türkiyede yaparsan muhtemelen maasinin yarisini verirsin biyo ürünlere. Türk halkinin cogunlugunun alisverisini bim ve a101den yaptigini düsünürsen, burdaki alisveris standartlara göre gayet normal

a-guven-akcay

Türkiye Almanya'nın 1.5 katı ekonomik potansiyele sahip. Hatta 2030'a kadar Türkiye'nin en büyük 5. ekonomi olacağını öngörenler bile var (kaynak altta). Ama bu potansiyelin çok altındayız. Tek sebebi de kötü yönetim ve senin gibi bu kötü yönetimi normalleştirecek açıklamalarda bulunanlar.

a-guven-akcay

kaynak paylaşılmıyor. worlds largest economies 2030 yazınca visual capitalist sitesinden bulabilirsin kaynağı

mailer-daemon

gdp ppp listesi lan o eğer o liste bir boka yarıyorsa şuan türkiyede yaşamak kanadada yaşamaktan daha iyi demektir tc'nin gdp ppp'si 2 trilyon dolar kanadanınki 1.6 avustralyanınki 1.2, iranınki 1.4 gdp ppp toplumsal olarak işe yarar kimse ama ekonomide gdp ppp'yi ciddiye almaz gdp ppp nüfusu büyük olan ülkeleri şişirir adam gibi bir ekonomi tahlili yapmak istiyorsan worlds biggest gdp 2030 statista diye araştır. bu arada ekonomi bilimi hakkında henüz elle tutulur fazla bir şey bilmediğim için soruyorum da neden gdp ppp bu kadar ciddiye alınıyor hiç sağlıklı bir sonuç vermemesine rağmen

januspistis

bu millete at eti domuz tırnağı satakat yediriyorlar et diye kalkmış yok sağlıklı değil diyor sanki buradaki üretilen yumurtalar o fabrikasyona sahip değil!! basit örnek veriyim eski iş yerimden o yoğurt kaymağı değil bildiğiniz peçete haberiniz olsun!

Görüş Bildir