Türkiye'nin 10. Başbakanı Adnan Menderes'in Ülkenin Siyaset Tarihine Damga Vuran Sözleri

296PAYLAŞIM

1950-1960 yılları arasında Başbaşakan olan Adnan Menderes'in bir dönem damga vurmuş sözlerini sizler için bir araya getirdik.

Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın, Koçarlı'da dünyaya geldi.

1950-60 yılları arasında başbakanlık yapan Adnan Menderes için, 27 Mayıs Askeri Darbesi'nin ardından idam kararı verildi. Onun, tarihe damga vuran sözlerini gelin birlikte hatırlayalım.

"Her mahallede bir milyoner yaratacağız."

"Atatürk demokratik inkılabı gerçekleştirememiştir, yarıda bırakmıştır."

"Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm."

"Türk milleti Müslümandır ve Müslüman kalacaktır."

Bu memlekette din hürriyetine tecavüz etmek kimsenin haddi değildir. Hakiki mümin ve samimi Müslüman olanlar din hürriyetinden tamamen emin olabilirler."

"Biz Atatürk’ü, Türk milletinin en aziz ve eşsiz bir varlığı olarak vicdanlarımıza gömmüşüzdür."

başımızın tacı ittihaz etmişizdir ve onu daima Türk Milletini birleştirecek en kutsi, en aziz hâtıra olarak muhafaza edeceğiz."

"1946 Türkiye’si ile 1954 Türkiye’si arasında asır farkı değil, çağ farkı vardır."

"Ben idamdan korkmuyorum. Tarihe hırsız başbakan olarak geçirmek istiyorlar, bunu önleyiniz."

"Millete malolmuş inkılapları muhafaza edeceğiz, millete malolmamış inkılapları tasfiye edeceğiz."

"Atatürk’ü medeniliğin, ileriliğin ve memleket menfaatlerini üstün tutmanın en muazzez sembolü olarak telakki etmekteyiz."

Atatürk hiç kimsenin karşı karşıya geleceği bir kudret değildir. Hiç kimse bunu arzu etmez. Herkes, bilâkis onu Türk Cemiyetinin hâlâ en ileri nigehbanı olarak, en büyük kuvveti olarak telâkki etmektedir."

"Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum."

Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir."

Cumhuriyet Tarihinin En Çapkın Başbakanlarından Adnan Menderes ve 2 Yasak Aşkı - onedio.com
Cumhuriyet Tarihinin En Çapkın Başbakanlarından Adnan Menderes ve 2 Yasak Aşkı - onedio.com
Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'dan Olan Erkek Bebeğini Öldürdüğü İddiasıyla Yargılandığı Bebek Davasıyla İlgili Detaylar - onedio.com
Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'dan Olan Erkek Bebeğini Öldürdüğü İddiasıyla Yargılandığı Bebek Davasıyla İlgili Detaylar - onedio.com
EBA TV Sosyal Medyanın Gündeminde: Liselilere İlahi Dinletisi, Ortaokul Öğrencilerine Menderes Belgeseli - onedio.com
EBA TV Sosyal Medyanın Gündeminde: Liselilere İlahi Dinletisi, Ortaokul Öğrencilerine Menderes Belgeseli - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-c.-cakmak

"Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm." Demokrasi denilen ucubelik zaman içinde hiç değişmiyor belli ki. 1600'lü yıllardaki karacahil reaya Anadolu halkı bile aç kaldığı zaman eline silah alıp isyan etmesini biliyordu. Günümüzdekiler karınlarının guruldamasını bile Mason oyunu olduğu sanacak kadar aptal.

nazan-basari

Her seferin de aklıma 'Hatırla Sevgili' dizisi geliyor..

mehmet-ali-tekin1

Allah rahmet eylesin...

maalesefgerceklerbebegim

Buradaki tek hata idam... Ne kadar büyük sıra etkiler yarattı... Ülkeyi yöneten birisini her ne yaparsa yapsın(Rte, menderes, özal o bu şu) ne olursa olsun hiç bir şekilde ne darbe ile ne de bunun sonucunda idam ile ortadan kaldırmamalısın. Niye biliyor musun? Çünkü bir gecede bankadaki 50.000 TL (öyle bir para yok örnek veriyorum) 5.000 TL olur bok gibi kalırsın. 7 ceddin çeker bunun sonucunu. O yüzden demokrasinin daha üst versiyonuna geçene kadar (bence meritokrasi) seçimle gitmeleri gerekmektedir. Adamlar oy çalıyor eee? diyenler olacaktır. Sakin olun insan ömrü oldukça kısıtlı. Elbet bir gün bir şekilde sonlanacak yönetimleri. Doğru ve demokratik bir yol ile...

mehmet-ali-tekin1

Son olarak dokunmadığı tek șey o günün bürokrasisi, Chp si(Osman Bölükbașı chp li değil ve inönü muhalifidir), kendi son satırlarında söylediği ve itiraf ettiği gibi zamanında göz yumduğu ve maaș ödediği adamlar tarafından ipe gönderildi. Așırı devletçiliğin ve Sadakatinin bedeli olarak devrin Șehzade Mustafa sı oldu.Bu iki partili bir demokrasiydi.Devletine ve sisteme aykırı hiçbirșey yapmadı.Yoldan geçerken bașbakan olmadı.O devirde yolu Chp ye düșmemiș birinin parti kurması bile düșünülemezdi. Modern zamanın taht(yönetim) kavgasında en ağır bedeli ödedi.Herif neye uğradığını șașırmıș. O kadar ki idam edilmeden önce intihar teșebbüsünde bile bulunmuș. Osmanlı nın son zamanlarında bile uzunca dönemler Hükümdar Asma-öldürmek yoktu. Atatürk ün hain dediği Vahdettin bile en fazla sürgüne gitti.

Görüş Bildir