Afrika'da Sancıları Hala Süren ve Ülkemizde de Zaman Zaman Baş Gösteren Sıtma Hastalığı Nedir?

12PAYLAŞIM

Eskiden ülkemizde de sıkça görülen bir hastalıktı sıtma...

Geçtiğimiz günlerde Galatasaraylı Onyekuru'nun tatil için ülkesi Nijerya'ya gittiği ve sıtma parazitine maruz kaldığı öğrenildi.

Birçok insanı üzen ve endişe ettiren haberin ardından birçok insan, adını bilmesine rağmen tam olarak ne gibi sonuçlara yol açtığını bilmediği sıtma hastalığını araştırmaya başladı. Sıtma nedir diye merak ediyorsanız tüm detaylarıyla anlatacağız.

Aşağıda gördüğünüz sivrisinek, sıtma virüsünü taşıyor ve tedavi edilmezse ölüme sebebiyet verebiliyor!

Afrika ülkelerinde sıkça görülen bu hastalık yukarıda gördüğünüz sineğin insanları sokarak virüsü bulaştırmasıyla ortaya çıkıyor.

Sıtma hastalığı bulaşıcı mı diye merak ediyorsanız, cevabımız sıtma virüsü taşıyan bir insandan bu hastalığın size bulaşmayacağı yönünde olacak. 

Ancak başka şekillerde hastalığın size taşınma ihtimali var.

Genel tabirle sıtma, plazmodium adı verilen, tek hücreli ve hücre içi parazit ile oluşan bir hastalıktır.

Bu parazit, insan vücudunda karaciğer hücrelerine ve alyuvarlara yerleşir ve onları tutar.

Bu sivrisinekler insan kanı ile beslenmekte ve taşıdığı kan ile parazitleri başka insanlara taşımaktadır.

Nadiren de olsa sıtma paraziti taşıyan kanın başka sağlıklı bir kişiye verilmesi ile veyahut parazit bulaşmış hastalık taşıyan iğnelerin sağlıklı kişilere batması yoluyla bulaşıcılık gösterebilir sıtma hastalığı.

Sıtma hastalığının belirtileri sineğin sokmasının ardından 7 ila 30 gün içerisinde ortaya çıkar, fakat bu sürenin bir yıla kadar çıktığı da görülmüştür.

Belirtiler genelde kendini yüksek ateş, üşüme ve terlemeyle gösterir. Kusma ve ishal de nadir de olsa görülür.

Sıtma hastalığı Türkiye'de ise eskiden sıkça görülürdü; ancak Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalarla kontrol altına alındı.

Bugün ülkemizde yurt dışı kaynaklı sıtma vakaları görülebiliyor olsa da eskiye nazaran bu çok aza indirgendi. Yine de ülkemizin sıtmanın yayılabileceği subtropikal bölgede yer alması ve iklim değişikliği nedeniyle ortalama hava sıcaklıklarında gözlenen artışlar nedeniyle sıtma riski halen devam ettiği söyleniyor. Kaynak

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir