Akdeniz'de Gerilim Büyüyor: Yunan ve Türk Savaş Gemileri Arasında 'Küçük Bir Kaza' Yaşandı

 > 
33PAYLAŞIM

Kıbrıs ve Girit adaları arasında Perşembe günü Yunan ve Türk donanma gemileri arasında yaşanan olayla ilgili Yunan kaynaklar Reuters haber ajansına konuştu ve iki geminin küçük bir çarpışma yaşadığını, olayın bir kaza olduğunu ifade etti.

Reuters'a konuşan bir Yunan yetkili, Türkiye'nin Oruç Reis gemisinin Yunan donanmasına ait gemiler tarafından bir süredir takipte tutulduğunu hatırlattı.

Dün, Yunan gemisi Limnos'un Oruç Reis'e yaklaştığı, bu sırada önünün Türk donanmasına ait Kemal Reis tarafından kesildiği belirtildi.

"Olay bir kazaydı"

Yunan kaynak, Limnos'un bir çarpışmayı önlemek adına dümen kırdığını ancak Limnos'un burnunun Kemal Reis'in arka bölümüne çarptığını ifade etti ve "Olay bir kazaydı" dedi. Yunan kaynak Limnos'un hasar görmediğini belirtti.

Limnos'un daha sonra Fransa ile birlikte icra edilen müşterek askeri tatbikata katıldığı ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Oruç Reis'e refakat eden gemilere ilişkin bu görüntüleri paylaşmış ve 'kararlılık' vurgusu yapmıştı. 🎥

"Oruç Reis'e saldıranlar bedelini en ağır şekilde öder"

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada "Oruç Reis'e saldıranlar bedelini en ağır şekilde öder. Bugün ilk cevabı aldılar" demişti.

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki çözümün diyalogla olacağını da şu sözlerle dile getirdi: "Tansiyonu artıran Türkiye değil, Yunan zihniyetidir. Çözümün yolu diyalog ve aklı selimdir. Biz gereksiz macera peşinde değiliz, gerilim de aramıyoruz."

Erdoğan: 'Oruç Reis'e Saldıracak Olursanız Bedelini Ağır Ödersiniz Dedik ve İlk Cevabı Aldılar' - onedio.com
Erdoğan: 'Oruç Reis'e Saldıracak Olursanız Bedelini Ağır Ödersiniz Dedik ve İlk Cevabı Aldılar' - onedio.com

"Türkiye'nin sorunu askeri bir mesele haline getiriyor"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Doğu Akdeniz'de süregelen gerginlik konusunda yaptığı ilk açıklamada, Türkiye'nin bölgedeki sorunları askeri bir mesele haline getirdiğini belirtti.

Televizyonda canlı yayınlanan Ulusal Sesleniş konuşmasında Miçotakis, şunları söyledi:

"Türkiye, geçtiğimiz yüzyılda uygulanan bu yöntemleriyle sadece kendisine yönelik alınacak yaptırımların yolunu açmaktadır. Yunanistan'ın bu konuda Yunanistan'ın AB başta olmak üzere yalnız olmadığının bilinmesini istiyorum."

"Yunanistan kimseyi tehdit etmiyor ve tehdit de edilemez. Bu nedenle şantaj ve tehditlere boyun eğmez. Türkiye'nin dar bir bölgede bu denli çok sayıda savaş gemisinin toplanması olası bir kaza tehlikesi yaratmakta. Böyle bir olasılıktan, bu ortamı yaratanlar sorumlu olacaktır."

Oruç Reis'in faaliyet gösterdiği bölgenin haritası Türk Dışişleri yetkililierince paylaşılmıştı. 👇

İki ülke arasındaki anlaşmazlığın nedenine ilişkin detaylar için. 👇

Mavi Vatan Doktrini Nedir? Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Anlaşmazlık Ne? - onedio.com
Mavi Vatan Doktrini Nedir? Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Anlaşmazlık Ne? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir