Amazon'un CEO'su Jeff Bezos, İklim Değişikliği ile Mücadele Etmek İçin Servetinden 10 Milyar Dolar Bağışladı

177PAYLAŞIM

Ayakta alkışlanacak bir hareket olmuş, umarız herkes örnek alır...

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ile birlikte bir anda tüm dünyanın ilgisi iklim krizi üzerine çevrildi, biliyorsunuz.

Herkes Onu Konuşuyor: BM'deki Konuşmasıyla Liderlere Adeta Ayar Veren İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir? - onedio.com
Herkes Onu Konuşuyor: BM'deki Konuşmasıyla Liderlere Adeta Ayar Veren İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir? - onedio.com

Greta'nın başlattığı bu çevreci hareket, genç yaşlı demeden herkese örnek oluyor. Artık 7’den 70’e herkes, dünyayı bekleyen iklim krizine karşı nasıl tedbir alınabilir sorusuna verilecek yanıtın peşinde.

İşte içinde bulunduğumuz bu krize dikkat çekerek, düzeltmek için gerekli adımları atmaya çalışan isimlerden biri de Jeff Bezos oldu.

Online alışveriş devi Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su, aynı zamanda da dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos iklim değişikliği için verilecek mücadeleye 10 milyar dolar fon ayırdığını açıkladı.

Kendisi için küçük ama insanlık için büyük bir adım...

Bezos, servetinin yaklaşık %7’sini yeni kurduğu “Bezos Dünya Fonu” için ayırdığını ve bu meblağın dünyamızı tehdit eden iklim değişikliğini önlemek için yapılacak çalışmalarda kullanılacağını kendi Instagram hesabı üzerinden duyurdu.

Jeff Bezos'un bahsi geçen paylaşımını da şöyle bırakalım:

Bu yardım fonu sayesinde bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve iklim aktivistlerine destek sağlanarak, yaptıkları çalışmalar finanse edilecek.

Ayrıca iklim değişikliğinin etkisinden korunmak için gerçek bir olasılık sunan her türlü çalışma da yine bu yardım fonu ile desteklenecek. Bunun iklim kriziyle mücadele için atılan çok önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Kişisel serveti 130 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen Jeff Bezos’un bağışladığı bu 10 milyar dolar onun için büyük bir para sayılmasa gerek...

Ancak bu amaç uğruna çalışan kişilere sağlayacağı katkı da su götürmez bir gerçek. Yaşadığı dünyaya kayıtsız kalmayarak, sahip olduklarını diğer insanlarla paylaşmayı tercih eden Jeff Bezos’un bu hareketini ayakta alkışlıyoruz. Umut edelim, kendisinin yapmış olduğu bu hareket başkaları için de örnek teşkil eder.

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
simmy

Amazon’un ticari faaliyetlerinden doğan karbon ayak izinin ( en basiti satın alınan ürünlerin ulaştırılması için kullanılan araçların karbon salınımı ) 10 milyar doların temizleyebileceğinden çok daha büyük olduğunun o da farkında. 10 milyar dolar bağışlayabilmek için kazanmak zorunda olduğu parayı, bu paranın kazanılmasının her adımında atmosferin delik deşik edilmesini siz tahmin edin. Çevre felaketi ile savaş kapsamında satılacak her ürünün karbon ayak izinin sıfırlanmasını taahüt ediyorum derse ( ki emin olun bu 10 milyarın çok üzerinde ayrıca da karının da çok azalmasına neden olacak bir adım ) o zaman samimi olduğunu düşünürüm. Ya da benim düşünmem de öte o zaman gerçek bir fark yaratabilir.

yazikcok

10 milyari bagislama sebebi vergi vermemek adam herhangi bi zarara girmiyo zaten ovulecek bi tarafi yok

ozikosan

param olsa ben de verirdim. fukaralıktan sevap işleyemiyoz

asddsad

1,000,000,000$=6080000000TRY (güncel kurla)

pepe-the-frog

"Greta'nın başlattığı bu çevreci hareket"... Kendisinden çok önce bir çok aktivist tarafından da başlatıldı, tüm olayı popülist bir gence mal etmek diğer emek veren kişilere saygısızlık oluyor. Kaldı ki mal varlığının 13/1'i hiç de az değil... 1000/1'i vermeyenleri düşününce...

Görüş Bildir