Bağışlar Ulaşmıyor mu? Elazığ Depremi İçin Toplanan Yardımların Kendilerine Ulaşmadığını İddia Eden Vatandaşlar

-
Abone ol

AFAD'ın açıklamasına göre 56 milyon TL, Acun'un açıklamasına göre 73 milyon TL bağış yapılmış. Gitmemesi mümkün mü?

Elazığ ve Malatya'da yaşanan deprem felaketinden sonra yaraları sarmak için tüm ülke seferber olmuş durumda. Dört bir koldan afet bölgelerine bağışlar ve yardımlar gidiyor.

Yaşanan büyük depremin ardından Kızılay Başkanı Kerem Kınık, vatandaşların 10 TL bağış yapabileceğini duyurmuştu. Bu duyurunun ardından bir kesimin tepkisiyle de karşılaştı Kızılay Başkanı.

Elazığ Depreminin Ardından Bağış Talep Eden Kızılay Başkanı Tepkilerin Odağında - onedio.com
Elazığ Depreminin Ardından Bağış Talep Eden Kızılay Başkanı Tepkilerin Odağında - onedio.com

Bağış konusunda kendini sorumlu hisseden isimler de vardı. Acun Ilıcalı'nın başlattığı yardım kampanyasında 51 milyon TL bağış toplandı. Bu sadece canlı yayında toplanan miktardı.

Acun Ilıcalı'nın yayın esnasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "“Sizden bir ricam var. Kampanyadaki önemli miktarı ki sizin bazı şeyleri yapacağınızdan asla bir şüphem yok ama depremzedelerin şartlarının daha iyi olmasına kullanılmasını rica ediyoruz" demesi ise çok konuşulmuştu.

Acun Ilıcalı, toplanan paranın son transferlerle birlikte 73 milyon TL'ye ulaştığını ise bu görsellerle paylaştı.

Ünlü et restoranı sahibi Nusret Gökçe de geçtiğimiz gün Türkiye'de bulunan tüm restoranlarının bir günlük hasılatını depremzedelere bağışladı.

Sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da basketbol oyuncusu Cedi Osman'ın liderliğinde bir bağış zinciri oluşturuldu.

AFAD Başkanlığından bugün yapılan toplam bağış miktarıyla ilgili açıklama ise şöyle: "Elazığ ve Malatya Yardım Kampanyası' sonucunda toplam 56 milyon 871 bin 47 lira yardım toplandığı kaydedildi."

"Toplam 800 sivil toplum kuruluşu personeli de çalışmalarda görev almıştır. 311 TIR dolusu ihtiyaç malzemesi, AFAD Başkanlığı koordinasyonunda bölgeye ulaştırılmıştır. Bölgeye toplam 25 bin 393 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 27 bin 430 yatak, 66 bin 751 battaniye, 4 bin 312 ısıtıcı ve 6 bin 436 adet gıda kolisi sevk edilmiştir. Ayrıca depremden etkilenen vatandaşlara 50 bin 960 kişilik sıcak yemek, 22 bin 470 kahvaltı ve 7 bin çorba dağıtılmıştır"

Ancak sosyal medyada dolaşan bazı videolarda yardımların kendilerine ulaşmadığını söyleyen vatandaşlar bulunuyor.

YouTuber Ruhi Çenet'in bölgede çektiği bu videoda ise yapılan yardımların depremzedelerin değil, Suriyeli göçmenlerin aldığı konuşuluyor.

Bir başka Elazığlı vatandaş da yine yardımların kendilerine ulaşmadığından şikayet ediyor.

Sosyal medya kullanıcılarının yardımlarla ilgili tepkisi de böyle oldu.

Mehmet de Souza

güzel günler göreceğiz

Demet Bekar

sakura

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selay-unsal

Türk vatandaşları yaardım etmek için üst üste bağış yapan bizleri nasıl enayi yerine koyulur onu anlatıyo Allah belanızı versin ne diyim

sig-ort-am-bu

ev yapılsın okul yapılsın hastane yapılsın ama kul hakkı yenmesin birilerinin ceplerini doldurmak için 5tl lik tuğlayı 50 tl ye almasınlar merakla bekliyorum sonucunu

safak-erdogan1

valla van depreminden hatırlıyorum baya bir para toplanmıştı devlet %30 una el koymuştu yardım yerine ulaşan para % 50si bile değildi ne oldu o paralara kimse bilmiyor bilse de bilmiyor bu seferde farklı mevzularla yine paralar yalan olacak.

asdjasdkl-gfdfgdf

Bu bağışlar Acunun da dediği gibi ev yapılması için toplandı.Bilmeden konuşmayın.

queen_of_the_7_kingdoms

Eger öyleyse haram olsun.Biz elimizden geleni yapalım,kendimiz açken onları düşünelim,bunlar yardımları adamakıllı dagıtamasın!Görevliler sırayla çadırlara girip dagıtmalı!Hayır fakirse,ihtiyacı varsa Suriyeli de alsın gözüm asla yok,onlar da depremzede belki,insan evine misafir geldiginde bile ilk misafire ikram eder,en güzel şeyini ona verir,savaştan çıktılar sonuçta ama bizim vatandaşımız olan depremzedeler de alsın,onlara verilip öbürleri aç kalmasın,biri birkaç tane alıp öbürü eli boş kalmasın,kimsenin hakkı yenmesin,hepimiz insanız,ırkçılık yapmayalım.Belki haber yalandır bilemeyiz,iftira olur öyleyse.

Görüş Bildir