Birçok Avrupa Ülkesinden Önce Osmanlı'da Eşcinselliğin Yasak Olmaktan Çıkarıldığını Biliyor Muydunuz?

1.1bPAYLAŞIM

İnanır mısınız bilmiyoruz ama Osmanlı'da daha 1858'de, bugünün modern ülkelerinden bile daha önce eşcinsellik suç olmaktan çıkarılmıştı.

Tarih tartışmalarında her zaman bizi şaşırtacak detaylar var, buna artık alıştık.

Ve çoğunlukla tahmin bile etmeyeceğimiz bu detayların üzerine biraz gidildiği zaman bile doğru bilinen çoğu önyargı yerle bir oluyor. O yüzden her gördüğümüze inanmamak gerek.

İlk olarak Osmanlı'da evrim teorisi tartışmalarını incelemiştik. 👇

Evrim Teorisinin Dünyanın Birçok Ülkesinden Önce Osmanlı Döneminde Tartışıldığını Biliyor muydunuz? - onedio.com
Evrim Teorisinin Dünyanın Birçok Ülkesinden Önce Osmanlı Döneminde Tartışıldığını Biliyor muydunuz? - onedio.com

Şaşırmıştık. Bir benzeriyle de eşcinsellik yasağı üzerine geçtiğimiz günlerde karşılaştık.

Harita Avrupa'da eşçinselliği suç kapsamından çıkaran ülke ve imparatorlukları gösteriyordu.

Ve haritaya bugünün medeniyetini şekillendirdiği söylenen birçok ülkeden önce Osmanlı'da eşçinsellik suç olmaktan çıkarılmıştı. İngiltere, Rusya, Danimarka, Finlandiya... Osmanlı tüm bunlardan daha önce bu adımı atarak ileri görüşlülük mü yapmıştı?

Veri doğrulama platformu Teyit'in analizine göre Osmanlı'da eşcinsel ilişkiler 1858'de suç olmaktan çıktı.

Tarihe dikkat edecek olursak bu dönem Tanzimat reformlarına tekabül ediyor ve bu reformlar kapsamında alınan karar birçok güvenilir kaynakta da geçiyor. Yani tek taraflı raporlar kaynak alınarak ulaşılan bir sonuç değil, bu tarihsel gelişme birden fazla belgeye konu olmuş.

Bu gelişme 19. yüzyılda resmiyet kazanmış olsa da neredeyse üç yüz yıl öncesinden kayıtlar ciddi cezalardan bahsediyor.

1520'lerde yayınlanan bir kanunnamede zina suçları arasında eşcinsellikle ilgili olanlara verilecek cezalar hayli ağır ve es geçilmeleri durumunda da çok büyük yaptırımlar var. Pekala, neden 1800 ya da 1900 değil de 1858'de oldu bu düzenleme? Bunun yanıtı bu yasayı ilk olarak çıkaran ülke, Fransa'da.

Tanzimat reformlarının kaynağı Fransa'daki düzenlemelerdi, yani hukuka eklemlenen bu yeni kurallar arasında eşcinsellik de vardı.

Böylece Ceza Kanunname-i Hümayun'da yasak olmaktan çıkan eşcinsellik Osmanlı'da saltanatın kaldırıldığı tarihe, yani 1 Kasım 1922'ye dek statüsünü korudu. Geçmiş zamandan bahsettiğimize bakmayın,  sonrasında Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda da bu konuda herhangi bir yasak getirilmedi.

Peki eşcinselliğin yasak olmaktan çıkışında sıralama nasıldı? Hatırlamak, o günleri anlamak için faydalı olabilir.

İlk olarak 1791'de Fransa bu kanunu çıkarıyor, 1793'te Monaco, ondan iki yıl sonra Lüksemburg, 1811 yılına gelindiğinde Hollanda da düzenlemeleri gerçekleştiriyor. Aradan yaklaşık 20 yıl geçtiğinde Belçika ve sonrasında da Osmanlı Devleti bu kararı alıyor.

Bugün bile tartışmalı olan bu karar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: 1, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suxnet-janissary

Mirc Zamanında Zurna kanalından çok Gay kanalında Logar kovalayanlar yorumda Külhan beyi olmuş Eski G*tcüler toplanmış

toreador

yorumlar da paylasimda sacma sapan. Osmanli`da bu ozgurluk olmasi icin yasak olmaktan cikarilmadi, nedenlerini dogru okumak lazim. Tarihin istedigin tarafindan tutarak bunu manipule etmen dogru degil.

erman-erer1

doğrusu nedir.

corpse-bride

Osmanlıyı uzun omurlu yapan sebeplerı hatırlamak yeter ozgurlukler halklar ıstedıklerını yapamasaydı daha once ıpını cekerdı devletın. ayrıca oglancılık denen bı kavram var o kadar sure fars ve arapla karısıp bunun olmadıgını ıddaa etmek sacmalık olurdu

emre_dogan_26

Voltaire ne diyor; “Çoğu birer alfabetin yalan dergisi olan sözlüklerimizde de böyle gülünç masallara sık sık rastlanır.. Baştan başa bütün yalan olan buna kuvvetle inanılmıştır.” Sadece batı değil, Türkler dahi bunlara inanıyor. Kimi çok abartılı kimi değil ama Osmanlıyı karalıyorlar niye peki seyyahlar hiç bunlardan bahsetmiyor sırf oryantelist ve birkaç insan bahsediyor.. Hammer, Lewis, Uzunçar.. Bu adamların uydurduğu şeyler bunlar..

dnzozgr

Çünkü kendileride oğlancıydı. Bu iğrenç tabir de onlara ait.

Görüş Bildir