Çıplak Olsak Ne Olur? Deprem Anlarında Uygunsuz Görünmemek İçin Kılık Kıyafet Arayışına Giren Kadınları Aslında Ne Öldürüyor?

-
Abone ol

Yine en çok zarar gören kadınlar...

Türkiye'nin depremlere ne kadar hazırlıklı olup olmadığı konusu Elazığ depremiyle birlikte daha çok tartışılmaya, sorgulanmaya başlandı.

Bununla birlikte vatandaşlarımız da bir hayli endişeli.

Bu tartışmalar sürerken, belki hatırlarsınız İstanbul'da yaşanan depremden sonra kadınların deprem anında kılık kıyafet arayışına girmesi yeni bir tartışma konusu yaratmıştı. Sizlere burada anlatmıştık;

Can mı Meme mi? Deprem Gibi En Çaresiz Anlarda 'Rezil Olmamak' İçin Kadınlara Dayatılan Sütyen Takma Zorunluluğu - onedio.com
Can mı Meme mi? Deprem Gibi En Çaresiz Anlarda 'Rezil Olmamak' İçin Kadınlara Dayatılan Sütyen Takma Zorunluluğu - onedio.com

Kadınlar, deprem telaşıyla kendilerini şortlu ya da sütyensiz dışarı atmamak için "uygun" kıyafetlerle yatmak zorunda kaldıklarını ya da deprem sırasında canlarını kurtarmak yerine kıyafet arayışına girdiklerini anlatmıştı.

Bu size belki ilginç gelebilir fakat bu durumu birçok kadın yaşıyor. Ben de artık sütyensiz yatamaz oldum maalesef.

Elazığ depreminde de bu teyzemizin göçük altından çıkartılırken başörtüsü istemesi tekrardan bu tartışmaları alevlendirdi.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı bazı değişen özellikler afet durumunda kadın ve erkeğin verdiği tepkilerin de farklı olmasına neden oluyor. Bu hem afet anı hem de afet sonrası için de geçerli.

Hem afet risk yönetim planlamalarında kadınların yer almaması yani bilinçlendirilmemesi hem de birçok görevlinin erkek olması kadınların durumunu zorlaştıran faktörlerden.

Afet anında ya da göçük altından mucizevi bir şekilde kurtulduktan sonra da çile kadınlar için bitmiyor elbette. Çadırlarda yaşamlarını sürdürmek zorunda oldukları için birçok kişiyle ortak alan paylaşıyorlar ve bu da kadınların alanlarını kısıtlıyor.

@obusoo

Çadır kentlerde yer alan tuvaletleri ve banyoları kullanmaya çekindikleri için temizlik sorunuyla; aynı zamanda doktorların erkek olması nedeniyle muayeneye gitmedikleri için de sağlık sorunuyla karşılaşıyorlar.

Bu nedenlerden dolayı da çadırda yaşamlarını sürdürmeyi istemeyen kadınlar riskli binalarda kalmaya devam ediyor. 

Kaynak

Ayrıca evli ve çocuklu kadınlar tıpkı afet öncesinde olduğu gibi alanın temizliğinden, kocasının ve çocuklarının bakımından da sorumlu. Bununla birlikte fiziki, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddete maruz kalıyorlar. Tek başlarına kalan kadınlar güvenlik sorunu da yaşıyor ve beraberinde tecavüz vak'aları da ne yazık ki yaşanıyor.

Baktığımızda çadır kentlerde kadınların yaşamları erkeklere oranla daha zor. Bu nedenle bu alanların kadınların ihtiyaçlarına göre planlanması gerekiyor.

Öncelikli olarak ekonomik özgürlüğü olmayan, eğitim seviyesi düşük kadınlarımızın hem afetlerden önce risk yönetim planlamalarına dahil edilmesi ve bilinçlendirilmesi hem de afetlerden sonra yoğunlukla kadınların yaşadıkları çadır kentlerin kadınların ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi gerekiyor. Bu aslında bir zorunluluktur.

Afetler zaten yeterince kadınları etkiliyor. Bir de afetlerden sonra kadınların üzerine birçok sorumluluk bindiriliyor. Bu nedenle de intihar vakaları böyle durumlarda artıyor.

Hayatta kalmamız için bunlar çok önemli. Kadınları görmeyen kurallar ve toplumsal normlar kadınları öldürüyor. Bunun bilinciyle hareket edilmeli.

@zeytineksperi

Siz neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

çıpalk olsa nolur demıs ya bısey olmaz afet bu sonucta. ha yanında deprem cantası felan hazırlamıssındır aklına gelır alır cıkarsın bu senın ıcın daha ıyı olur yoksada cıkarsın cıplak nolacak canından degerlı mı hayır

canbaz67

O anda mantıklı düşünemedikleri için öyle yaptıklarını düşünüyorum. Mesela bir deprem esnasında, oda arkadaşım pantalonunu giymeye çalışıyordu. Bir de aşağıda arkadaşların yorumlarını okudum, taciz edilme korkusu olabilir.

portlekgoz

olayın bana kalırsa imanla alakası yok. o yaşlı teyzeyi kim bilir küçükken nasıl bir ortamda yetiştirdiler ki ölme ihtimali bir erkeğin karşısına başörtüsüz çıkmaktan daha az korku veriyor. günlük hayatta başörtü tercihtir. ama ortada ölüm tehlikesi varsa iç çamaşırı bile önemsiz birer detay.

arife-dervis

Bu kadının özgür seçimiyse ki öyle görünüyor, bu konuda destekleyen yorumlar yapmak veya desteklemeyen yorumlar yapmak saçmalıktır, yorum yapanları eleştiren yorumlar yapmak zaman kaybıdır. Size ne kardeşim giyinikmiş çıplakmış, örtmüş örtmemiş, dikkat ettiğiniz şeye bakın, neden ağzınızı açıp bakıyorsunuz, bir tarafınızla düşünüyorsunuz sonra da yorum yapmak zorunda hissediyorsunuz? Allah ile kul arasına girmeye çalışan tanrı parçaları, bir kimse müslüman, yahudi, hıristiyan, ateist, budist ollmak zorunda değil, kimse size göre inancını, terbiyesini, düşünce şeklini belirlemek zorunda değil, uyumlu olmak zorundayız evet ama insanların seçimleri üzerinden zorlamayın, patlar.

elif-celik65

Çıplaklıktan utanmak söz konusuysa eğer saçmalığın daniskasıdır. İnsan öyle bir anda neden vücudunun görünen yerini düşünsün? Burada insanın inancı soz konusu olursa kimse bir şey diyemez bence. Karışmaya hakkı yok kimsenin ona inanıyor çünkü 🤷🏻‍♀️

Görüş Bildir