Çıtayı Arşa Çıkarma Konusunda Bütün Ülkeleri Son Hız Sollayan İsveç'in Akıllara Zarar 17 Özelliği

-
Abone ol

Biz 2020'ye yeni girmişken İsveç'in 3020 yılında yaşaması...

1. İsveçliler soğuğa oldukça dayanıklı insanlar.

İsveçliler için havanın ne kadar soğuk olduğunun hiçbir önemi yoktur. Termometre sıfırın altını gösterdiğinde bile karşılaşacağınız manzara şu şekilde olur: Çalışanlar üzerlerinde bir ceketle yemek yemeye gider, insanlar ince yağmurlukla bisiklet sürer, 3 yaşındaki bir çocuk bile dışarda şapkasız dolaşabilir.

2. Görgü kurallarına son derece önem verirler.

Plastik poşetler yerine kumaştan yapılan alışveriş torbaları kullanırlar. 

Bir çiftliğin ya da şirketin çevreyi kirlettiğine ya da hayvanlara işkence ettiğine dair bir haber alırlarsa oralardan ürün almayı hemen bırakırlar. 

Kasadayken kasiyer ürünlerin barkodlarını rahatça okutabilsin diye aldıkları ürünlerin ona göre dizerler.

Ayrıca müşterileri alacakları ürünleri daha rahat bulabilsin diye neredeyse her süpermarketin alışveriş arabasında ürünlerin yerlerini gösteren haritalar vardır.

3. Çocukları doğduğunda her baba 3 ay çocuğuyla vakit geçirmek zorundadır.

İsveç'te doğum izni 480 gün sürer ve babalar yeni doğan çocuklarıyla 90 gün vakit geçirmek zorundadır. Bu yasayla sabittir. Yetkililer, babaların çocuk yetiştirme sürecine tam anlamıyla dahil olmaları gerektiğine inanır. Bu yüzden yolda bebek arabasıyla gezinen adamlar görmeniz oldukça sıradan bir durumdur.

4. İsveç'te çevre bilinci oldukça gelişmiş durumdadır.

Ülkenin her tarafı yeşil alanlarla doludur. Parklar; kuş, tavşan, kirpi ve daha birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır.Ayrıca çevreye oldukça saygılıdırlar. Ormanda havalı tüfekle güvercin vurduğu için aylarca hapis cezasına çarptırılan insanlar vardır.

5. Ülkede herkesin doğal kaynaklara erişebilmesi gerektiğini söyleyen bir yasa vardır.

Yasaya gore insanlar her suda yüzebilir, ağaçlardan meyve toplayabilir ve özel mülklerde bile bisiklet sürebilirler. 

Göl ve ırmaklarda balık tutmak serbesttir ancak tek bir şartla: tuttuktan sonra geri bırakmak zorundasınız. 

Büyük şehirlerde bile vahşi hayvanlarla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Hatta bazen bazı insanlar oldukça nadir görülen türleri görebilecek kadar şanslıdır.

6. Uzun mesailer ve fazladan çalışmalar yoktur.

Önemli bir görüşmenin ya da bir etkinliğin ortasında olsanız bile saat 6'yı gösterdiğinde otomatik bir mesaj alırsınız: "Çalışma saati bitti, yarın devam edeceğiz." Yerel halk çalışma saatine ve özel hayatın devamına önem verir. 

Eğer öğle molası 45 dakikaysa, çalışanlar sadece 45 dakika dakika molada kalır. Kurallara uyarlar. Ayrıca ofislerde çalışanların fiziksel ihtiyaçlarına ve rahatlıklarına da çok önem verilir. Örneğin kapı kilitlerinin yanında çay ve kahve fincanlarınızı koyabileceğiniz küçük raflar bulunur.

7. Neredeyse hiç nakit para kullanmazlar.

İsveçliler çoğu harcamalarını 'Swish' adı verilen bir ödeme sistemiyle yapıyor. Bu sistem telefon numalarına ve banka hesaplarına bağlı. Çoğu sokak satıcısında bile bu sistemle ödeme yapabiliyorlar.

8. Tartışma sırasında bile birbirlerine asla bağırmazlar.

Kendi aralarında çözemedikleri karışık bir durum varsa araya 3. kişiler/ara bulucular girer. Örneğin; birisi gecenin bir vaktinde yüksek sesle müzik dinliyorsa komşular ev sahibine şikayetlerini iletir. Eğer aile içinde bir problem varsa aile terapistine giderler. Her ne olursa olsun her zaman barışı sağlayacak 3. bir kişi bulunur.

9. İsveçliler her pazar şeker yerler.

Bu tatlı gelenek aslında kara bir geçmişe dayanır. 1940'lı yıllarda devlet birçok şeker şirketiyle birlikte, şeker yemenin bir tehlikesi olup olmadığını test etmek için akıl hastanesindeki hastalar üzerinde bir deney yapmıştır. Şekerin dişlere zarar verdiğini görmüşlerdir ancak böyle bir gelenek doğmuştur. İsveçliler haftanın sadece bir günü diledikleri kadar şeker yiyebilirler, pazar günü...Ortalama bir İsveç ailesi pazar günleri yaklaşık 1 kilo şeker tüketir.

10. Ülkenin resmi Twitter hesabından vatandaşlar sorumludur.

Herkes ülkenin Resmi Twitter hesabını bir haftalığına yönetebilme şansına sahip olabilir. Amaç basittir: ülkeyi orada yaşayan vatandaşların gözünden göstermek. Yönetici olabilmeniz için İsveç'te yaşıyor olmanız yeterli, vatandaşlık gerekmiyor.

11. İsveç anaokullarında uyku problemi farklı yollarla çözülür.

İsveç'te yaşamaya başlayan ve çocuklarını anaokuluna gönderen bir anne şöyle anlatıyor: "Anaokullarında uyku sorunu farklı şekillerde çözülür. Uyumak isteyen çocuklar yerdeki döşeklerde uyuyabilir, uyumak istemeyenler de uyumaz. Daha küçük çocuklar giydirildikten sonra bebek arabalarına konulup dışarda uyutulur, kışın bile. Sanırım bu sağlıkları için iyi bir şey. İsveçlilerin neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair kendi yöntemleri vardır."

12. Koltuğunuzda otururken caddeyi rahatça izleyebilmek için 'dedikodu aynaları' vardır.

Bu eski bir icattır ve çoğu evde görebilirsiniz. Temelde bir ayna olan bu icat sayesinde oturduğunuz yerde kahvenizi içerken rahatça dışarda olup biteni izleyebilirsiniz.

13. İsveç pasaportu dünyanın en güçlü pasaportları arasındadır.

Yani İsveç pasaportuyla dünyayı rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz. Seyahat etmek istediğinizde herhangi bir vizeye ya da kendinizle ilgili detaylı bilgi vermenizi gerektirecek bir duruma ihtiyacınız olmaz. İsveçliler vize olmadan 171 ülke gezebilirler.

14. Sebze-meyve kasaları daha sonra 10 eurodan satılabilir.

İsveçliler orijinal dizaynlara oldukça önem verir. Özgün tasarım söz konusu olduğunda bir numaradırlar. Örneğin mağazalar çoğu zaman sebze-meyve kasalarını atmak yerine 10 euro gibi bir fiyattan satışa sunarlar. Bir anne ya da babayı kızının odasına raf yapmak için bu kasalardan alırken görebilirsiniz.

15. Spora çok önem verirler.

3 milyondan fazla İsveçlinin spor salonu üyeliği vardır. Kış sporları oldukça popülerdir, bununla birlikte futbola, basketbola da çok önem verirler. Yüzmeyi, tırmanmayı ve bisiklete binmeyi çok severler.

Ayrıca sokaklarda bisiklet sürerken ayağınızı koyup dinlenmeniz için üzerinde pedal bulunan özel direkler vardır.

16. Stockholm metrosu sıra dışı tasarımıyla ünlüdür.

Şehir kayalar üzerine inşa edildiği için metro yapılırken tam anlamıyla dağ-taş delinmiştir. Her istasyon kendine has bir tasarıma sahiptir. Ayrıca istasyonlar farklı türde birçok sergiye de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu nedenle şehre gelen turistlerin uğrak noktalarından birisi metrolardır.

17. 2015 yılında İsveç halkına çip yerleştirilmeye başlandı.

İsveçliler mikroçiplerle 2015 yılında tanışmıştır ve ülkede şu an 3 binden fazla çipli insan vardır. Prosedür çok basittir: bir şırınga yardımıyla deri altına çip enjekte edilir. Deri altında küçük bir tel gibi gözükür. Bu çip insanların kredi kartı bilgileri, diğer bütün kartlarına erişim, sürücü belgesi ve diğer birçok önemli bilgiyi içermektedir. Çiplerin maliyeti 150-200 dolar arasındadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
malik-gurdogan

Adamlar aşmışlar biz de daha hala sigortasız çalışanlar,mülteci sorunu ,işsizlik sorunu ve en önemlisi ve can sıkanı lanet olası Pkk Terörü Sorunu gibi etkenler var.

postprimitive

bana faydası olmayan kilisenin papazı hakkındaki genel malumat için içerik sahibine teşekkür ediyorum

king-in-the-east

isveç'i broşür reklamından mı okuduk biz az önce naptık

mmurat

bu tür çakma haberler psikolojik algıdır. Bu yüzden gerçekleri kendiniz araştırın! İsveç şu an evsizlerle ve mültecilerle uğraşıyor Ayrıca ırkçılık çok fazla ve yetersiz maliyet ve işgücü kaybı yaşıyor! intihar sorunları ciddi problem! alkol ve uyusturucu kullanımı yaygın! evlilik bitik, cinsel hayat bitik!

rcpbyrm

cinsel hayatlarını ne biliyorsun olum :)

vladimir

ama yine de buradan iyidir!

mailer-daemon

evsizler ve mülteciler ne alaka ülkeye göç eden insan sayısı 50.000 bunların sadece 4200ü suriyeli mülteciydi genel olarak mülteci kabul eden bir ülke değiller,evsiz sayısıysa sadece 34.000 genel nüfusa oranla son derece düşük bir sayı, gel gelelim ırkçılığa bazı müslümanlar biz çocuklarımızın

reflexaction

saçmalamış işte çocuk doğumu az diye cinsel hayat bitik sanıyor arkadaş

mailer-daemon

hristiyan okullarına gitmesini istemiyoruz dedi ve isveç hükumeti müslümanlara özel okul açtı o derece ırkçılık az , intihar sorunları beklenenden fazla olsada dünya ortalamasına yakın biryerlerde,uyuşturucu kullanımına gelince gerçekten isveçin gündemini fazlasıyla rahatsız eden çok ciddi bir problem özellikle gençler arasında isveçte 10 gençden biri mutlaka uyuşturucu kullanıyor, onların alkol problemleri de türkiyedeki ortalama bir insanın sigara probleminin gerisinde kalıyor çoğu insan içkiyle sigara arasında devasa bir uçurum var sanır ama o kadar büyük bir uçurum yok türkiyede milyonlarca insan günlük en azından 1 paket sigara içiyor isveçde sigara içen hayatı boyunca bir kere sigara denemiş insanların oranı %50nin altında ki uyuşturucu ve alkol bu ülkenin en büyük problemleri işgücü kaybıda önemli değil dünyada isveçin işgücü olmak için can atan insandan bol bir insan grubu yok isveç rahatlıkla bunu kapatabilir

benmutlu

İsveç dünyada ırkçılığın en az olduğu ülkelerden birisi. Toplum tarafından katı bir şekilde reddedilen bir şey ırkçılık. Topluluk içinde şaka niyetine dahi olsa ırkçı bir şey söyle, ortamda soğuk rüzgarlar estirmeye yeter bu. İsveç kafasını yaşayacak kadar bulundum İsveç'de. Adamlarda kurallara uyan, başkalarını düşünen, küfür etmeyen, spor yapan vs. insan toplum tarafından da bğrına basılıyor. Bu tip davranışlar İsveç'de statü göstergesi kabul ediliyor. Bu davranışlarla klas insan oluyorsun. Burada ise bunların hiçbir önemi yok. Millet seni arabanın markası ile telefonunun modeli ile "klas" yapıyor.

cosmos01

ben görmedim ,görenlerin yalancısıyım ! davulun sesi uzaktan hoş geliyor biraz . ama sessiz sakin ve huzurlu diyorlar , ee 10milyon civarı nüfusta çok ta zor değil bunları sağlamak ...

Görüş Bildir