Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğal Güzellikleriyle Ünlü Amasra Salgın Sürecinde Alternatif Rota Oldu

0PAYLAŞIM

Doğal Güzellikleriyle Ünlü Amasra Salgın Sürecinde Alternatif Rota Oldu

BARTIN Anadolu Ajansı - SELİM BOSTANCI - Tarihi yapıları, doğal hoşlukları ve mutfak kültürüyle şöhretli Bartın'ın Amasra ilçesini, yeni tip koronavirüs Kovid-19 bayağılaşma sürecini de içeren 8 aylık yarıyılda takribî 700 bin şahıs ziyaret etti.

Helenistik, Arkaik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı yarıyıllarına ait çok rakamda yapıtın bulunduğu ve 2015'te UNESCO Dünya Serveti Geçici Listesi'ne dahil edilen Amasra'da, 1 Haziran'da başlayan bayağılaşma sürecinin ardından ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

İlçe bakir koyları, pak kumsalları, az dalgalı denizi ve tabiatla bütünleşen hoşluklarının yanı gizeme balık ağırlıklı mutfak kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor.

Salgın ihtiyatları kapsamında Şehir Hıfzıssıhha Heyetinin aldığı karar yönünde şehir dışından girişlere takribî 3 ay izin verilmeyen tarihi ve turistik ilçe, bayağılaşma süreciyle yaz sezonu süresince yerli ve yabancı turistlerin alaka odağı oldu.

Hafta sonu ve Kurban Bayramı tatillerinde konaklama arzının karşılanmasında eforluk çekilen ilçe, senenin 8 ayında takribî 700 bin ziyaretçiyi ağırladı.

  • "Pandemiye karşın yoğun bir sezon geçirdik"

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin gerek tarihi gerekse doğal hoşluklarıyla bölgenin en ehemmiyetli turizm merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Ziyareteziyetir için cazibe merkezi olan ilçeyi, senede 1 milyonun üzerinde şahsın ziyaret ettiğini ancak rakamın bu sene yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle eksildiğine işaret eden Çakır, şöyle devam etti:

"Amasra, turizm potansiyeli yüksek ve yoğun turist ağırlayan bir ilçemiz. Hafta sonları ve bayram günlerinde günübirlik ziyaretçi rakamı 50-60 bini buluyordu ancak mart ayından hazirana kadar Kovid-19 salgını sebebiyle caddelerimiz boş kalmıştı. 1 Haziran'da başlayan bayağılaşma süreciyle ilçemiz yoğun biçimde ziyaretçi ağırlamaya başladı. Natürel bunda Amasra'da bayağılaşma sürecine kadar sıfır olayla gelmemizin de tesiri oldu. İlçemizde olay olmadığını dinleyen, öğrenen tatilciler buraya akın etti diyebiliriz, sezona süratli bir giriş oldu. Yeniden çok şükür kayda bedel bir negatiflik yaşamadan yoğunluğu sıçrattık."

Çakır, ilçeyi senenin 8 ayında 700 binin üzerinde şahsın ziyaret ettiğini aktararak salgına karşın yoğun bir sezon geçirdiklerini kaydetti.

İlçenin yalnızca yaz sezonunda değil, güz ve kış aylarında da özellikle balık avı sezonunun başlamasıyla da ziyaretçilerine seçenek hoşluklar sunduğunu dile getiren Çakır, "Amasra, özellikle bahar mevsimlerinde daha soğukkanlı ve dingin bir görsellik sunuyor. Amasra'yı özellikle bahar ve kış aylarında görmek, balıkçı restoranlarında taze balık çeşitlerini yemek, sahilde ve kale içindeki tarihi caddelerde dolaşmak, bahar ve kış mevsiminde de değişik bir tat verecektir." ifadelerini kullandı.

Çakır, Amasra'yı yalnızca yaz yarıyılında değil, öteki mevsimlerde de ziyaret etmeyi öneri ederek "Özellikle içinde bulunduğumuz salgın sürecinde tatil için bahar aylarının seçim edilmesi, tehlike açısından daha uygun olabilir. Amasra, bu istikametiyle de eforlu seçenekler sunabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir