Dünya Wayfair Olayıyla Dehşete Düşmüşken Türkiye'deki Gün Geçtikçe Normalleştirilen Çocuk Tecavüzü ve Örnekler

1.4bPAYLAŞIM

Biraz hafızaları tazeleyelim!

Son günlerde tüm dünya online alışveriş sitesi olan Wayfair’de fahiş fiyatlara satılan ve garip isimlere sahip ürünlerin çocuk istismarı ve insan kaçakçılığına paravan olarak kullanıldığı iddia ediliyor. Bu komplo teorisi ortalığı fena halde karıştırmış durumda.

Size bu olayın kan donduran detaylarını anlattık;

Kan Donduran İddia: Online Alışveriş Sitesi Wayfair, Yüksek Fiyatlı Eşyaları Üzerinden İnsan Ticareti mi Yapıyor? - onedio.com
Kan Donduran İddia: Online Alışveriş Sitesi Wayfair, Yüksek Fiyatlı Eşyaları Üzerinden İnsan Ticareti mi Yapıyor? - onedio.com

Bu gündemden sonra aklımıza Türkiye'de gerçekleşen ve kimilerinin kafasını çevirip görmezden geldiği kimilerinin de "normalleştirdiği" bazı olaylar geldi.

Bu olaylar, durumlar bu ülkenin alnında büyük bir kara leke. Evet, Wayfair olayı her ne kadar bir komplo teorisi olarak görülse de ülkemizde birilerinin yaşadığı ve birilerinin yaşattığı birçok korkunç durum var. Sizlere bunları hatırlatmak, hafızanızı tazelemek istedik.

İlk önce herkesin kanını donduran N.Ç olayını hatırlayalım. N.Ç henüz 13 yaşındayken aralarında kaymakamlık yazı işleri müdürü, yüzbaşı, muhtar ve korucuların da bulunduğu 28 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne maruz kalmıştı.

2 kadın tarafından birçok erkeğe satılan N.Ç'nin mahkemede verdiği detayları okuduğunuzda aklınızı kaybedecek seviyeye geliyorsunuz.

Bir çocuğa bu kadar fazla detayın anlatılması o travmaları tekrar yaşamasına neden olurken onca detaya rağmen mahkenin verdiği karar da adalete olan inancımızı sarsmıştı. 

Kaynak: Hürriyet

Ortalığın yangın yeri olması gereken bu durumda ve tecavüzcülerin en ağır cezayı alması gereken bu davada hakim, “Kızın rızası vardı” gerekçesiyle hafif cezalar uygulamıştı.

N.Ç'nin yanında olan insanlar, onu destekleyenler büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştı.

Suriyeli düşmanlığının yoğun olduğu ülkemizde bu meseleye de "yoktur öyle şey" gözüyle bakıldı. Genç kız ve çocukların 5-6 bin lira karşılığında ikinci eş olarak satıldığı yıllar önce söylenmişti.

“Beyaz tenli, uzun, 17’yi geçmesin, yeşil gözlü olsun” gibi ‘siparişler’ vererek kız çocuklarıyla ilgili herhangi bir şey de yapılmadı.

Kimse de bu olayı duyduğunda dehşete düşmemişti. Halbuki bu ülkede gerçekleşen bir suçtu bu. Her ne olursa olsun ortalığın yıkılması gerekirdi. Tabii olmadı. Yine birileri görmezden geldi.

Biraz da geleneklerimize bakalım. Türkiye'nin birçok yerinde küçük yaşta evlendirilen kız çocukları bizim kanayan yaramız. Bunu bir evlilik gözüyle değil bir istismar ve tecavüz olarak adlandırmak en doğrusu.

Birçok "hatrı sayılır kişi", büyüklerimiz için bu çok sıradan bir durum. Öyle ülkece tavır geliştirmiyoruz ne yazık ki.

Karaman’da 10 yaşlarında 45 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu öne sürülmüştü ve bu kişinin Ensar Vakfı'yla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

"Vakıfla alakası yok şahsi bir durum" olarak düşünülmüştü. Her ne olursa olsun bu vakfa tavır alınması en doğru karar olurdu.

Yetkililerin söylemleri ve bu vakfın derinlemesine incelenip olayın aslının ortaya çıkarılmaması çok da tecavüz olayının önemsenmediğini gösteriyor.

İşin özeti aslında hem geleneklerimizle hem de bazı kesimlerin birilerini aklama çabasıyla çocuk istismarı/tecavüzü sıradan bir hale getirildi. Vermemiz gereken tepkiyi hiçbir zaman yeterince vermedik ya da buna izin verilmedi.

Wayfair olayıyla dünya dehşeti yaşıyorken yanı başımızda bu olaylar normalleşiyor ve fazlasıyla yaygın! 

Siz neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
leotie

Şahsiyet dizisi geldi aklıma. Artık diyecek çok da bir şey yok. Yetkili mercilerde bile o kadar sübyancı sapık var ki istismara uğrayan kişiyi düşünüp empati yapacaklarına direkt tecavüzcüleri koruyup kolluyorlar. Kararı verecek kişiler kadın olsun desem kadın bakan bir kereden bir şey olmaz diyebiliyor. İşimiz tam olarak Allah'a kaldı.

erhan-armada-ozsoy

dünya iğrenç bir yer! GÖTE çok güzel söylemiş "dünya hassas kalpler için cehennemdir" diye. bir şey söyleyince kadınlar bize kızıyorlar lakin bu ülkede dahil bir çok ülkede insanların bazı durumlarda hayvanlığı tolore ettiği aşikar. şimdilerdeyse olay bambaşka yerlerde pislik adamlar her yerde sosyal medyada buna dahil.

yumuklusucurta

o dostoyevskinin değil goethenin sözü ilgi budalası

erhan-armada-ozsoy

teşekkür ederim kardeşim tokat gibi indirdiğin için evet ilgi çekmek için yapmıştım bende düzelteyimde daha fazla ilgi gelsin godumun beyinsizi seni

yumuklusucurta

böyle GÖTE gelirsin işte

ahukedi

güzel yazmışsınız da "hayvanalar" a büyük hakaret...

zubeyde-erdemir

anlatım güzel lakin eksik,Hadi o öve öve bitirilemeyen meşhurrrrr İSTEK VAKFI tecavüzünden ve sümen altı edilen diğer okullardan da bahsedin.

reshontheway

Suriye savaşının başlarıydı, görev icabı Kilis-Gaziantep arasında gidip gelirdim. O bölgeyi bilenler her iki şehir arasında yolcu taşıyan firmaları hatırlar. 3-4 kez farklı zamanlarda farklı şöforler yol kenarında bir çare bekleyen Suriyeli kadınlara neler yaptıklarını iştahla anlatırlardı. 5 TL'ye bilmem şunu yapıyorum, yok para vermedim, yok üstüne dövdüm vs. vs. 3. 4. kadın diye çocuk yaştaki Suriyelilere imam nikahı kıyıp da eve kapatanları saymıyorum. İşleri bitince sokağa atarlardı. ülkede duyulmayan o kadar çok trajedi var ki.

muratferman

bana da bu tarz bir olayı kız arkadaşım söyledi babası hatay'da polis memuru bir polis arkadaşını yakalamış suriyeli bir kız çocuğu ile tabi darp etmiş felan filan ama ne kadar acı ya o insanlar ne durumda olursa olsunlar ülkeye sığınmışlar ebeveynleri çocuklarını bu duruma soksalar bile bizim ülkemizin insanları bunu yapmamalı ..sen yetişkin bir bireysin bir çocuk ya bu nasıl dokunursun nasıl yaparsın aklım almıyor vicdanım kabul etmiyor, ben de hayal kırıklığı yaratıyor insanları sevemiyorum.

nazan-basari

İnsanın okurken göğsü sıkışıyor. Bunları bizzat kendisi yaşayan çocukları düşünebiliyor musunuz! Çocuk ya çocuk daha minnacık çocuk nasıl o gözle bakabiliyorlar ne hastalıklı pisliklerdir bunlar. İdam edeceksin bunları idaaaam

Görüş Bildir