Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düşündüren İddia: Azerbaycan Askerlerine “Ben Size Neylemişem” Diyen Adam Hocalı Katliamı’nın Baş Sorumlularından mı?

3.1bPAYLAŞIM

"Ben size neylemişem?" dediği videoyu hepimiz izledik, peki iddiaya göre videodaki kişi aslında kim?

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaları dakika dakika takip ettik, gelişmelerden hepimiz haberdardık.

10 Kasım'da yapılan ortak açıklamalar ardından gelen ateşkesle sıcak çatışma bitmiş olsa da aylardır süren olaylar esnasında birçok yanlış bilgi yayıldı, kafa karıştıran onca şey paylaşıldı.

Çatışma sonrası döneme denk gelen iddia Twitter kullanıcısına ait, şuradaki zincirden yola çıkıp bakalım 👇

Paylaşılan bir videoda şu sahneyi görmüşsünüzdür, Azerbaycan askerleri şehirde bulunan bir yaşlı adamı çekiştirerek götürüyor.

Nereye götürdüklerini bilemiyoruz ancak dikkat çeken şey ara sıra onu hırpalayan birilerinin olması ve adamın "ben size neylemişem?" sözü. İşte, iddiaya konu olan hikaye de burada başlıyor. Twitter'daki zinciri alıntılayarak gidelim.

"Ben size neylemişem?" lafı ile arkasında onu tekmeleyen Azerbaycan askerlerine lanet yağdırdığınız Ermeni dede, Hocalı'da insanları katleden kişiydi."

"Hocalı'da kaçmak isteyen kişilerin üstlerini arayıp soyan, ardından erkekleri bir kuytuya götürüp öldüren bu adamların birkaç görüntüsü kazara çekilmiş. Dahası bu adamlar bölgedeki Azerbaycan Türklerinin tanıdığı kişiler. Nitekim bu adam da Şuşa'da saklananlardan biriymiş."

Hocalı'da neler olmuştu? 25 Şubat 1992'de gerçekleşen, kan dondurucu katliamı anlatmıştık.

İnsanlık Tarihinin Kara Lekesi: Hocalı Katliamı'nın Üzerinden 28 Yıl Geçti - onedio.com
İnsanlık Tarihinin Kara Lekesi: Hocalı Katliamı'nın Üzerinden 28 Yıl Geçti - onedio.com

"Musevilerin katledilmesinden sorumlu kişilerden olan Adolf Eichmann da yakalandığında 55 yaşındaydı."

"Eichmann kendisini yakalayanlara "oğlum yaşındasınız" diyordu. Belarus'lu soykırım suçlusu Simon Serafinovicz de yakalandığında 84 yaşındaydı ancak binlerce masumun ölümünden sorumluydu."

"Önce biri bir haber servis ediyor. Karabağ'da siviller barbarca saldırıya uğruyor diyor ve arkasından bakın kimler ne yorumlar yapıyor izleyelim."

Hemen belirtelim bu adamın kod adı Jan. Kendisi Karabağ kahramanı olarak bilinenlerden. Resimlerde Hocalı'da elinde iki silah var. Ermenistan'ın Arachadzor şehrinde doğmuş, Azərbaycan Sumgayıt'ta Azerbaycanlılarla birlikte senelerce yaşamış ve Karabağ savaşı başladığında ise sivilleri öldürmeye gelmiş. Hocalı katliamının baş aktörleri arasında kendisi, Azerbaycan'da da tanıyorlar.

"Sonra bir anda masum Ermeni vatandaşa dönüşüyor."

Yakalanırken söylediği" ben size neylemişem?" ise yakalanan her suçlunun söylediği bir ifade olmasına rağmen burada dramatize ediliyor. Geçmişte sonlandırdığı tüm hayatlar, "ak saçları var fukara ve yaşlı" diye aklanıyor.

Zinciri yayınlayan kullanıcı bir de liste paylaşıyor 👇

"Adamın adı, "JONİK TEVOSYAN" Kod adı ise JAN. Sayfa 33'te kişinin adı ve şahit tutanakları var."

İddia böyle uzayıp gidiyor ancak doğrulama platformlarından ya da resmi kaynaklardan gelen şimdilik doğrulanmış bir bilgi yok. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kerem_akman

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner..Şimdi hesabını ver bakalım katlettiğin halkın.

bmod1

ruslar arkalarında diye efelenenler boşta kalınca bir baktılar ermenistan yazan kendi yaşadıkları ülkede elden gidecek kuyruğunu kıstırıp beyaz bayrağı çekti şerefsizoğluşerefsizler

dubzdabz

Türkiye'de bazı şehirlerde, 'Hocalı Katliamı' anıtları yer almaktadır. Ancak 'soykırım' Türkiye tarafından tanınmamıştır. MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan tarafından, Hocalı Katliamı'nın 21. yıldönümüde TBMM'de sunulan, 26 Şubat 1992'de yaşananların 'soykırım' olarak tanınmasına yönelik kanun teklifi, MHP ve CHP tarafından kabul edilmiş, ancak AKP'li milletvekillerinin oyları ile reddedilmişti.

bunedio.net

azerbaycan kendı topraklarında Askerî tatbikat yapıyor. ölen ermeni varsa azerbaycan topraklarında ne ışı vardı dıye sorunuz -ısmını hatırlayamadığım azerbaycan komutanı

patates-sogan-lobisi

Maraş katliamına, Sivas a söyleyecek sözü olmayanlar burada Ermeniler iyi sallıyor. Kardeş kendi evin çok pis be. Üstelik zamanında görmezden geldiğin zulüm görmesin diye halkını desteklemediğin Hocalı nın halkına şimdi sahip çıkıyoruz vay be. Ama bakın burası çokomelli Sivas katliamı anma törenleri yasak, Maraş katliamı anma törenleri yasak ve orada burada Ermeni diye küfür eden zatlar katliam yapan kendi ırkı olunca dut yemiş bülbül hatta, hatta zulüm gören mazlumlar suçlu onlara göre.

bunedio.net

ya konuyla ne alakası var yanlış yanlışla kapatılırmı? bir acının yası tutulmadı dıye bın acının yasını es geçmek mantıklı mı? yahu bı adam sokak hayvanlarına sahıp çıkın yazıyor, adama neden kadınlar tecavuz edılırken ses çıkarmadın yazıyorlar nası bı kafa bu?

Görüş Bildir