Erdoğan 1 Milyon Kişinin Sınırımıza Doğru Geldiğini Söyledi: 'Bu İnsanları Nereye Yerleştireceğiz''

 > -
Abone ol

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib'ten 1 milyona yakın insan sınırlarımıza doğru yürüyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 8. Toplantısı dolayısıyla resmi ziyarette bulunmak üzere Ukrayna'ya gitti. Görüşmenin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"İdlib'de yaşanan gelişmeler altınadan kalkılamaz duruma geldi"

AA'nın aktardığına göre, Ukrayna'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ortak açıklamada, "İdlib konusundaki gelişmeler her geçen gün altından kalkılamaz bir duruma geldi. Öyle ki, rejimin maalesef Rusya'nın da görmezliği ile yapmış olduğu saldırılar neticesinde, insanlar bizim sınırlarımıza doğru yürüdüler. 1 milyona yakın insan sınırlarımıza doğru yürüyor. Ve çoluk, çocuk yaşlı hep birlikte alabildikleri ne varsa onlarla birlikte sınırlarımıza geliyor" dedi.

"Bu 1 milyon insanı nereye yerleştireceğiz"

Türkiye'de şu anda 4 milyona yakın Suriyelinin olduğunu belirten Erdoğan, "Bunların 3,5 milyonu tamamen sınır bölgelerindeydi. Diğerleri yine çok farklı bölgelerden. Biz bunları ülkemizde misafir ediyoruz, çadır kentlerde misafir ettik. Yavaş yavaş kendileri bir yerlere yerleşmeye başladı. Onları artık konteyner kentlerden çıkartarak evlere yerleştirmiş bulunuyoruz. Ama bu 1 milyon insanı nereye yerleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

"Karşı tedbirler almaya başladık"

Suriyeden gelen mültecilere karşı önlemler alındığını belirten Erdoğan şöyle devam etti:

"Kısa süre önce bir deprem yaşadık. 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Fakat 10 bin aşkın ağır hasarlı bina var. 10 bin binayı süratle inşa edeceğiz tüm bunlara yönelik yoğun bir çalışmanın içine girmemiz lazım. Bir taraftan da bu mülteciler ülkemize geliyor. Bunları kabullenmede zorlanıyor. O yüzden karşı tedbirler almaya başladık. Bunları Suriye’de nasıl iskan ederiz bunu çalışmasını yapıyoruz. Briket evler yapıyoruz. Onları barınak olarak buralara alacağız. İlk etapta 25-30 bin ev yapalım dedik: Fakat bir de ne görelim. Ne yazık ki bu sabah rejim güçleri yine İdlib’de hava saldırısına geçti."

Bugün İdlip'te Türk konvoyuna yapılan saldırıda 3'ü sivil 8 kişi şehit düştü👇

Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib'deki Saldırıda Şehit Sayısının 8'e Yükseldiğini Açıkladı - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib'deki Saldırıda Şehit Sayısının 8'e Yükseldiğini Açıkladı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir