Eski Bir Sahte İçki Üreticisi Olan Kaya'nın Anlattıklarını Öğrenince Alkole Olan Bakış Açınız Değişecek

1.2bPAYLAŞIM

Artık sağda sola eskisi gibi alkol içmek mümkün değil!

Önemli uyarı! Alkol sağlığa zararlıdır. Tüketmek konusunda bir eğiliminiz varsa güvenmediğiniz yerlerden alkol satın almak sağlığınızı ağır riske sokacaktır.

Esra Üçün'ün sunduğu Soramazsın isimli programın bu seferki konuğu bir sahte içki üreticisi olan Kaya. 39 yaşında olan Kaya, 15 yıldır sahte içkinin imalat, dağıtım ve ticaretini yapmış ancak bu illegal işi pişmanlık sebebiyle bırakmış.

Sahte içki üretimine nasıl başladın?

2002 yılında, askerden geldiğimde tamamen macera olsun diye başladım. Bu işlerde çok hırslı bir arkadaşımız vardı, ona yardım olsun diye başladık. Bi çocuk askerden geldiği zaman benim gibi meslek lisesini zar zor bitirmiş, çok kanı kaynıyor. İnsan zamana değil itibara değil, paraya önem veriyor. Param olsun, en iyi yerlere gideyim, en iyi giyineyim, her şeyim olsun. İstisnalar vardır ama her genç böyle bir illegalitenin köşesinden döner. Kimisi benim gibi bulaşır kimisi kurtarır kimisi biraz takılır. Biz de böyle başladık.

Sahte içkinin bir insana verebileceği en büyük zarar ne?

Ben hiçbir zaman metil alkolle bir içki imalatı yapmadım. Biz zaten çeşitli şekillerde alkolü arıtıp, damıtıp, ne olursa olsun bu şekilde şişeleme yapıyorduk. Hiçbir insanın hayatına veyahut sakat kalmasına neden olmadık çünkü onun vicdani sorumluluğunu alamam.

Etil alkolle metil alkolün tam olarak farkı nedir?

Etil alkol yani etonal bizim içtiğimiz, parfümlerde, kolonyalarda gerçi kolonyalarda metil alkol olabiliyor bazen, direkt insan kullanımında olan alkoldür. Bitkisel alkoldür öyle söyleyeyim. Metil alkol petrol bazlıdır ve zehirdir. O da nerde kullanılır, kimyasallarda kullanılır, çeşitli çözücülerde kullanılır, boyalarda kullanılır. Temelinde budur.

Şimdiye kadar sahte içki üretiminden en fazla ne kadar kazandın?

Şimdi bu iş çok görecelidir, bi ortalama tutturmak zordur. Ama diyelim ki tam her şey randımana oturdu, belli bir zaman geçti, piyasaya girdiniz, pik yaptı. Bugün ortalaması 200 bin - 300 bin arasıdır. Bu da patron olarak benim net kazandığım paradır. Nakliyesi, elemanların ücretleri vs. hariç. Ve buradaki nakliyede normal nakliye değildir. Antalya'ya bi kamyon tuğla göndermekle 3-5 bin şişe alkol göndermenin nakliyesi aynı değildir.

Çevren sahte içki ürettiğini biliyor mu?

Bilenler var ama ailem bilmiyor. Bazen şaka yollu babama bir söylemiştim. Baktım kızıyor gibi oldu, şaka falan yaptım. Bilmiyorlar onlar benim normal ticaretle uğraştığımı sanıyorlar ama paravan. Benim normal bir vergi levham da var, bir ticaret odasına da üyeyim. Sadece bu işin içindeki arkadaşlarım biliyor. Başka hiç kimse bilmiyor, zaten söyleyemezsin. Çok samimi bir arkadaşın da olsa, bu işin içinde değilse söyleyemezsin. Söylersen bir acemilik olur o yani.

Tanıdıklarına sahte içki sattın mı?

1 şişe 2 şişe onu satmaya gerek yok, ikram etmişimdir. Öyle bir tane samimi olduğumuz bir arkadaş vardı mekan işleten. Mekan işlettiği sürece sattık, ticaret yaptık. Ama bir tanıdığıma bir arkadaşıma ikram etmişimdir 1 şişe. Ama şimdi çok da her gün rakı ikram eden bir adam olamazsın. Şu anda zaten bıraktım bu işleri de o zamanlarda ikram etmişimdir.

Hangi içkilerin sahtesini üretebiliyorsun?

Bizim teknik kapasitemiz neye müsaade ederse onu üretiyorduk. Bu da rakı, votka, cin bir de damıtıp etil alkol üreticilere dağıtıyorduk.

Sahte içkiyi nerede üretiyorsun?

İlk başlarda bir apartman dairesinde üretiyorduk yani apartman değil ama müstakil daire, gayet apartman dairesi mütevaziliğine. Sonra depo kiraladık. Sonra büyük bir yerlere geçtik. Çok da aşırı derecede büyük yerler, fabrikamsı yerler yaparsan iyi olur ama yapamazsın, çok dikkat çekemezsin çünkü. Mevki de önemlidir, çok işlek bir yer olması tercih edilmez. Sonuçta yaptığın gayet yasadışı bir iş. Ya ufak tefek daireler ya da depolar ama orda da fabrikanın yarı kapasitesi gibi çalışıyorduk. 7 gün 24 saat çalışıyorduk bazen. Vardiyalı gibi düşünebilirsiniz.

Sahte bandrol ve şişe kullanıyor musunuz?

Kullandık ve kullanıyorduk. Bu işin doğasında var. Toplama şişe de kullandık. Şişe toplayıcıları vardı özellikle bu bilyeli şişelerden önce iyiydi. Adamlar bi gelir, yüzlerce şişeyle. Mesela onu alırsın, bi yıkarsın gayet güzel doldurursun. Etiketi de bastırıyorduk anlaşmalı olduğumuz matbaalarda. Adam gündüz düğün davetiyesi basıyor, irsaliye fatura basıyor, gece de bizim sahte etiketlerimizi ve bandrollerimizi basıyor.

Bir içkinin sahte olduğunu nasıl anlarız?

www.memurlar.net

Bir rakı, cin, votka özelinde konuşuyorum. Bunlar eğer olması gereken gibi yapıldıysa tadarak anlayamazsınız mümkün değil. Şişesi, ambalajı iyi yapıldıysa ondan da anlayamazsınız. Dış görünüşten anlayamazsınız mümkün değil, tadarak da anlayamazsınız adam iyi iş çıkarmışsa. Anlarım diyenler yalan söylüyor bundan emin olabilirsiniz. Özensiz bir ambalaj yapıldıysa belki. O da tadı iyiyse önemsemezsiniz. Şu an Türkiye'deki büyük markaların çok iyi güvenlik sistemleri var. Bilyalı kapakları var, etiketleri şişeye baskı gibi. Bunu yapamazsınız zaten yapmanız için çok büyük bir sistem lazım, o da kar marjınızı düşürür. Nasıl anlarız? Zaten şu anki duruma ve bir iki sene önceye baktığımız zaman değişik rakılar, tuhaf tuhaf markalar var. Plastik şişede bilmem ne rakısı, bilmem ne ülkesinden gelmiş ucuz diye. Onlara güvenmesinler. Bilyalı kapak, eski sisteme göre çok çok güvenli Ha viskide oluyor bu durum diyebilirim. Kapak var, aynı sistem var ama bilya yok. Adam onu uydurmuş, üstüne takmış. Şöyle salladığınız zaman bilya ses verir bi. Var gibi görünür, üzerine kapak gibi bi şey takıyorlar bilya milya yok, uyduruk.

Yaptığın içkileri gece kulüplerine pazarlıyor muydun?

Nasıl tekel bayileri ya da tatil tesisleri veya toptancılar müşteriyse, gece kulüpleri de bizim potansiyel müşterimizde. İyi de müşterilerimiz vardı, tabii ki satıyorduk. Özellikle o zamanlar daha gençtik tabii, gece kulüpleri bizim sevdiğimiz müşterilerdi. Oradaki işletmeci de size yakın oluyordu, genç adamlar oluyordu, kafa dengi insanlar oluyordu. Bi de gençsiniz, 90'lar çocuğusunuz, sevdiğiniz şarkılar çalıyor. Genç kızlar falan var,  itibarınız oluyor. Zevkliydi yani. Tabii bu bizim için geçerli.

Son dönemde gelen ÖTV zammıyla sence sahte içki kullanımı arttı mı?

Kullanım isteğinin arttığına eminim çünkü fiyatlar aşırı derecede yüksek. İnsanların ne idüğü belirsiz markalara yönelimi mutlaka artmıştır. Ama sahte içki yapan insanların potansiyeli önce saydığım sebeplerden dolayı düşük olduğu için, o kadar arza cevap veremezler. Ama bi arz varsa, o talep anında biter. Adamlar o şişenin yapma tekniğini bulsa, o arzı karşılasa insanlar sorar soruşturur. Satışa sunulan 70'lik rakı 190 TL. Bunun maliyetinin yani fabrika çıkışının 5 TL gibi bir şey olduğunu düşünüyorum ben. Diyelim ki 10 TL olsun, ki sanmıyorum. Böyle uçuk farklar olduğu zaman bunu yapan firma da keyifle yapmıyor. Devlet buna %80'i geçen bir vergi yükü var. Bunun dağıtımını koyacak, kârını koyacak, bayi kârı var. Bu fiyatlar böyle devam ettiği sürece mutlaka ki bu sahte içkiye yönelim olur, bunu yapanlar da olur, pazarlayan da olur, dağıtan da olur. Eskiden 15 sene önce bir gecede 4-5 kişi eğlenebileceğiniz bir rakamla şimdi sadece rakı alabiliyorsunuz. Ne kadar sağlığa zararlı olsa da, inanışları olan insanlar var günah da olsa bi kısım insanlar bunu tüketiyor, tüketecek de. Pandemiden sonra biz iki bira almaya gittik ilk böyle yasağın kalktığı geceydi, ben böyle bir kuyruk görmedim tekel kapısında. Siz böyle uçuk fiyatlar, ÖTV'ler koyar, üreteni ve tüketeni yorarsanız mutlaka ki olacak bu. Adamın biri, dengesizin biri çıkar metil alkolle yapar, insanlar ölmüş kör olmuş umursamaz parasına bakar. Bilmeden yapar. Her türlü insan sağlığını da ağır bir şekilde tehdit eden bir şey bu çünkü.

Videonun tamamını buradan seyredebilirsiniz.

Yeniden hatırlatmakta fayda var!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperax

biz ukraynada 50cl x 20 koli miller türk parasıyla 84 tl ye alıyoruz üzerinde de anadolu efes tarafından üretilmiştir yazıyor yani türkiyede üretilen 50 cl lik miller in tanesini 4.20 tl alıyoruz eminim türkiyede daha ucuzdur

xeamonix

Bilyeli şişelere çok rahat amerikan kelepçe sokarak içine dolduruluyor. Bilyeli bile olsa şişe orjinal olduğunu göstermez.

basar-demirsoy

Alkol ve sigara üretimi çok kolay ürünler. Pek çok ulus birayı ekmek niyetine kullanmıştır tarih boyunca mesela. Zararlı olsalar da bu tarz ürünlere bu kadar vergi gelmesinin tek nedeni zararlı olması da değil bildiğiniz gibi. Bu işin içinde din de var, yoksa ne rafine şekerde, ne glikoz şurubunda, ne de mangal kömüründe böyle ağır vergiler, böyle uyarılar yok. Farkında olmadıkları şey ise üretimi bu kadar basit bir şeyin ev yapımı halini vergiyle kesebileceklerini düşünmeleri. 1 ekmek ile 1 paket sigaranın maliyeti yaklaşık aynı; ekmeğin dışarıda 15 TL'ye satıldığını düşünün. Fırından mı alırsınız, kendiniz mi yaparsınız?

bapsi

İçkilerden bu kadar vergi alan Asrın liderine tüm dostlar Saygılarını ! sunabilir.

papichulopapichulo

bol bol icmek lazim alkolu kafaya dikmek lazim ayrica bugun deznfektan kokladim superdi.Alkolden yapiliyormus hem de bedava.Tiner tasarrufu yapiyorum artik.Kafalar simsek.

Görüş Bildir