Evsiz Müvekkiline "Ev Hapsi" Cezası Verilen Avukatın Anlamakta Güçlük Çekeceğiniz Yaşadığı Trajikomik Durum

4.4bPAYLAŞIM

Filmlere konu olacak cinsten bir durum...

Geçtiğimiz yıllarda televizyon haberlerinde sokaklarda yaşayan Barış Alkan isimli bir evsize uyuşturucu kullanmak ve satmak suçundan 'ev hapsi' cezası verildiğini görmüştüm ve şaşırmıştım.

Sadece ben değil, bu absürt kararı duyan hukukçular da afallamıştı.

Filmlere konu olacak bu hikayeyi sizlere burada anlatmıştık. Detaylara bakabilirsiniz;

Evsiz Sanığa 'Ev Hapsi' Cezası: 'Polisler Gördükleri Her Yerde Engelliyor' - onedio.com
Evsiz Sanığa 'Ev Hapsi' Cezası: 'Polisler Gördükleri Her Yerde Engelliyor' - onedio.com

Yıllarrrr sonra Twitter'dan bir avukat sokaklarda yaşayan bir müvekkiline ev hapsi cezası verildiğini ve itiraz edilen hakimin cevabının ilginçliğini anlattı.

Öykü Über Alles (@uberallesoyku) on Twitter

Ben önceki durumun bir hatadan ibaret olduğunu düşünmüştüm fakat sanırım bu bir hata değil. Hukuk bilgim çok fazla olmadığı için de hakimlerin neye dayanarak bu kararı aldıklarını bilmiyorum.

Bu trajikomik durum, ceza odaklı bir anlayışla karar verildiği için hem tepkilere neden oldu hem de geçmişten bu tarz kararlar paylaşıldı.

Aramızda hukukçu arkadaşlar varsa bu kararın açıklamasını yapabilirler mi? Eğer bu kararlar belirli bir maddeye göre veriliyorsa her defasında şok geçirmeyelim. Hadi yorumlara gelin!

Bu arada şuraya da ağlanacak halimize biraz güleceğimiz bir video bırakıyorum.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smyrnaperisi

hakim ben bu cezayı verirsem mecbur ev bulur diye evsiz adamı ev bulmaya teşvik ettiğini falan mı sanıyor acaba?? okumuşumuz bile cahil maşallah

brazian

Yalnız dünyanin çoğu yerinde böyle. Sadece Türkiye ye mi özgü sanıyoruz.

Gizli Kullanıcı

birader aşağıda açıklamasını yapıyorum 1 kişi okuyup beğeniyor, süreyya denen sığır okumuşlara ve eğitime hakaret ediyor 29 kişi beğeniyor. Kimsenin amacı bir şeyler öğrenmek değil, eleştirmekten haz alıyorlar

marynurse

Ezberci egitimde, sosyal ve duygusal yönü kuvvetli olan cocuk degil, ezberi kuvvetli mal cocuk başarılı kabul edilirse yüksek meslek sahipleri tabiki de böyle mal olur.neye sasırılıyor anlamadım

Gizli Kullanıcı

Özel hukukun içinde medeni hukukta şöyle yazar, kişinin ikameti "yaşadığı ve sosyal ilişkilerini kurduğu yerdir", yani bu bir dükkan da olabilir depo da olabilir fark etmiyor. İtibari Yerleşim Yeri, önceki ikametgahı belli olmayan kişinin ve halen ikamet edinememiş kişinin (yani evsizlerin) fiilen yaşadığı yerdir. Evsizler için sanırım itibari yerleşim yeri kullanılıyor, parkta yatıyorsa o kişinin ikameti park sayılır. İradi Yerleşim Yeri, kişinin sürekli kalma niyetiyle fiilen yaşadığı yerdir. Yani konut oluyor, evi barkı olanlar bu gruba giriyor. NOT: Hukukçu değilim, öğretmenim

Gizli Kullanıcı

Konut; "kişilerin, devamlı veya geçici olarak yerleşmek ve barınmak amacıyla oturmalarına elverişli yerlerdir" diye geçiyor, yani hakim EV HAPSİ değil, KONUT HAPSİ verdiğine göre, kişi sokakta nerede yatıyorsa polis gelip bulmak istediğinde orada olmak zorunda.

musu

Güzel açıklamışsınız ,elinize sağlık ancak Süreyya da haklı.şöyle ki aynı kategoride verebileceği başka ceza seçebilecekken hakim evsiz birine ev hapsi verme de ısrarcı olmayabilir.Parkı ikamet gösterdi ve oradan ayrılmayacak diyelim,peki tuvaletini yapmak için giderken karakoldan izin mi alacak,yağmur yağdı iznim yok diye yağmur altında parkta mı bekleyecek vs.

Gizli Kullanıcı

Peki evsiz biri ev hapsinde nasıl kontrol altında tutulacak? Elektronik kelepçe nasıl işliycek? Belirlenen ikameti mesela parkı terk ederse mi işlemeye başlıycak? Bi mahallede bi kaldırımda ikamet eden adam o mahalleyi terk edince mi ev hapsini ihlal etmiş sayılacak yoksa o kaldırımı terk edince mi? Eğer kelepçe takılacaksa bunun sınırı kaç km kaç m olarak belirlenecek? Nasıl oluyo bunun kontrolü?

Görüş Bildir