Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FBI Tekniğiyle Yanıtladık: Sevgilimin Yalan Söylediğini Biliyorum, Onu Kendiliğinden Nasıl İtiraf Ettiririm?

46PAYLAŞIM

İnsanlar yalanları ortaya çıkmaz sanıyor... Ama yalanların huyudur, bir gün ortaya çıkarlar.

Herkes yalanı sevmediğini söylese de birileri yalan söylüyor ve bu birileri de bizim hayatımıza giriyor.

Bazen yalanlar ortaya çıkıyor, bazen itiraf ediliyor ancak bu yalanlardan bir türlü kurtulamıyoruz. Kurtulabileceğimizi de sanmıyoruz, insanları yalan söyleyebilecekleri olasılığıyla hayatımıza sokmak gerek, yani her zaman yalan söylemelerine hazır olmak bizi biraz daha güvenli yerde tutacaktır.

Bunları söylemesi kolay tabii, biri her an yalan söyleyecek diye beklersek o kişiyle nasıl ortak bir zeminde buluşacağız?

Bunların yanıtını bilemiyoruz. Zaten amacımız da bu değil, bu içerikte ilişkilerinize bir doktor edasıyla yaklaşıp temel bir sorunu tartışacağım.

Bu tartışma yakınlarda duyduğum bir hikayeden sonra aklıma geldi. Olay şuydu, bir adam sevgilisine yüzük almak için alışverişe çıkmayı planlıyor ancak kendisi o kadar zevksiz ki sevgilisinin yakın arkadaşının (Ayşe diyelim) ona yardım etmesini istiyor. Buluşup kuyumcuya gidiyorlar, şık bir yüzük beğenip alıyorlar.

Evlenme teklifi için heyecanlı hazırlıklar planlanıyor... Ayşe ile sürpriz üzerine konuşurlarken sevgilisinin bu sürprizi anlamaması için ona bir mesaj yazıyor adam.

Nerede olduğunu, ne yaptığını soran bir mesaj atıyor. Bir süre yanıt gelmiyor, sürekli telefonuyla ilgilenen kadın bir anda ortadan kayboluyor, aradan neredeyse bir saat geçiyor ve gelen yanıt ortamın buz kesmesine sebep oluyor:

Canım birkaç saat önce Ayşe ile buluşmuştuk, şimdi film izliyoruz.

Aralarında hiç güven problemi olmayan bu iki kişi için bir çıkmaza girilmiş gibi görünüyor. Adam da bunu merak ediyor.

Yani sevgilisinin yalan söylediğinden emin ancak sürprizini de açık etmeden, ona saygısızlık etmeden yalanını açıklamasını istiyor. Belki de hiç dert etmemesi gereken bir konuda yalan söylemiştir, tabii neden yalan söylediği de ayrı bir mevzu. 

Yalan söylediğini bildiği sevgilisine nasıl gerçeği söyletebileceğini ve ortada ciddi bir durum yoksa bu tip konuları nasıl aydınlatacağını bir türlü bilemiyor, orada da devreye giriyoruz hemen.

İlk aşama, onun gerçekten yalan söylediğine emin miyiz? Bunu bir netleştirelim.

"Kesin yalan söylüyor" diyorsanız bu içerik size göre değil. Açık bir biçimde o yalanla karşılaştıysanız, konuşmaya devam edelim. Sonrasında bunun açığa çıkarmaya değen bir yalan olup olmadığını bir düşünün.

Yani, ilişkinizi etkileyecek bir yalan söz konusuysa tabii ki bunun ortaya çıkması gerekir ancak söz konusu olan alışveriş yapmaya gideceğim deyip atış poligonuna gitmesiyse bunu açığa çıkarmak, hepimizin söylediği beyaz yalanlara savaş açmak anlamına gelir ve çoğunlukla iyi sonuçları olmaz.

Ona bunu itiraf ettirmeyi düşündüğünüz ortama sevgi dolu gelin. Belki sevginizi sınamanızı gerektirecek bir olay bile yoktur.

Öyle bir olay varsa bile bunu size anlatması için sevgiyle, şefkatle yaklaşmanız, arayı sıcak tutmanız şart. Şayet büyük bir yalansa insanlar böyle yalanları doğacak tartışmaları, kavgaları göz önüne alarak itiraf etmekten çok korkuyor. Zaten öfkeyle masaya oturduğunuz zaman oradan iyi bir sonuç çıkması da çok mümkün değil.

Her halükarda pozitifliğinizi koruyun. O ne olursa olsun sizin sevdiğiniz insan.

Bu tavrınızın yanına bir de taviz vermemeyi ekleyin. Çünkü sağlam durmadığınız sürece çok kolay manipüle edilebilirsiniz.

Bu illa ki karşınızdakinin kötü niyetli olduğunu göstermez, sizin tartışmaya giriş biçiminiz biraz yan yollara saparsa sözcükleriniz farklı yerlere çekilebilir, sohbet sanki yalan söyleyen o değilmiş de siz saygısızlık etmişsiniz gibi sonlanabilir. Öfke sözlerinden ziyade berrak bir dille yaklaşın konuya, yargılamayın.

Artık binlerce kez FBI'ın uyguladığı itiraf ettirme yöntemini hayata geçirmeye başlayabiliriz.

Siz yalan söylediğini bildiğiniz konuyla ilgili sanki hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi direkt sorular sorun. Mesela, örneğimizdeki adamın yerine koyun ve "Ayşe'yle hangi filmi izliyordunuz?" deyin. Dudaklarının hareketine dikkat edin, olağanın dışında hareketler yapıyor mu? Filmin adını hatırlarken gözlerine dokunuyor mu?

Göstergeleriniz hazır.

Sorularınızı detaylandırın ancak "Niye sorguya çektin beni?" dedirtmeyecek ölçüde, içerisine tatlı bir merak katın.

Bir anda o konuyla ilgili bambaşka bir bağlama geçin, örneğin örneğimize tekrar dönelim, "Ayşe'nin babası rahatsızdı, o gün bir şey söyledi mi? Dur ben bi arayayım o gün buluştunuz beni çağırmadınız diye sitem edeyim, kırıldım" deyin mesela. Yavaş yavaş sorularınızla çemberi daralttığınızda gerçeği de duyacağınızı hissedersiniz. Hiçbir direkt sorgulama ya da tartışma olmadan, dayanamayarak gerçeği söyleyecektir.

Tüm bunlar olduktan sonra, yalanlar ortaya çıkınca ne yapmalı? Herhalde en zor kısım bu...

Yalana olan tepkiniz bir daha bu tip bir şeyle karşılaşıp karşılaşmayacağınızı da belirleyecek olan şey. O yüzden tavrınızı net ifade etmezseniz kendinizi bir anda yalanları tespit etmeye çalışan bir ilişki dedektifi olarak bulabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir