Filozof Atakan'dan Önce 90'larda Siyaset Programlarına Katılan Dâhi Çocuk Selimcan'ın Şimdiki Haline Hazır Olun

-
Abone ol

Dahi Çocuk Selimcan'ı hatırlayanlar acil toplansın!

Türkiye 10 yaşındaki küçük filozof Atakan'a dünden beri hem hayran hem de onu şaşkınlıkla izliyor. Bir çocuğa göre inanılmaz bir bilgi birikimi var ve bunu da çok güzel ifade ediyor.

5 Ayda 250 Kitap Bitiren 10 Yaşındaki Atakan'ın Kitap Sevgisine ve Felsefe'ye Olan İlgisine Hayran Kalacaksınız! - onedio.com
5 Ayda 250 Kitap Bitiren 10 Yaşındaki Atakan'ın Kitap Sevgisine ve Felsefe'ye Olan İlgisine Hayran Kalacaksınız! - onedio.com

Ancak şu an orta yaşlarında olanlar için böyle sıra dışı çocuklarla karşılaşmak yeni bir şey değil. Bir zamanlar "Süper Çocuk Selimcan" vardı. Reha Muhtar'ın ve Siyaset Meydanı'nın en derin tartışma konularında bile boyundan beklenmeyen fikirlerini akıcı bir şekilde dile getiriyordu.

Mesela 1993 yılında yayınlanan Ateş Hattı programında "Cumhurbaşkanını halk seçsin" diye bir konuşma yapıyor Selimcan.

Aradık, taradık Selimcan şu an neler yapıyor acaba dedik ve kendisini bulduk. Buyurun Selim Sazak'ın şu anki hali işte böyle!

Peki neler yapmış, nelerle uğraşmış kendisi? Hemen verdiği bir röportajdan alıntı yapalım:

"Bilkent’ten mezun olduktan sonra NATO Anti-terörizm Merkezi’nde bir araştırma pozisyonunda Türkiye ve Orta Doğu’daki devlet-dışı şiddet hakkında çalışmaya başladım. NATO’da geçirdiğim yaklaşık iki yıldan sonra nükleer silahlanma olan bölgelerdeki silahlı çatışma riskini azaltma hakkındaki çalışmasıyla 1995 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Pugwash Konferans’ına katıldım ve Pugwash’ın Kasım 2013’te gerçekleşen 60. İstanbul Bienal Konferansı’nı organize eden takımın yönetiminde görev aldım. Aynı yıl, Fullbright bursunu kazanarak Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimime başladım ve 2015’te Uluslararası Güvenlik Politikası programından mezun oldum. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi’nin Uluslararası Öğrenci programına üye oldum ve barış alanındaki en iyi yüksek lisans makalesine verilen Dasturdaza Jal Pavry ödülünü kazandım. Daha sonra New York merkezli The Century Foundation’da dış politika üzerine araştırmacı olarak yer aldım. Bu yıl ise doktora programına adımımı attım."

İşin ucunu bırakmamış anladığımız kadarıyla...

"Şu an Brown Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünde doktora öğrencisiyim. The Century Foundation’daki görevime de ek olarak devam ediyorum. Çalışmam genel olarak uluslararası güvenlikle ilgili; nükleer kaynak ve silah kullanımının yaygınlaşmasını önleme projelerinden anti-terörism’e ve sivil-asker ilişkilerine kadar birçok konuyu kapsıyor. Çalışmamı iki temel proje şekillendiriyor: biri doğal kaynaklar hakkındaki ortaklaşa çalışmanın nükleer silahların Orta Doğu’daki yaygınlaşmasını nasıl engellediği hakkında. Diğeri ise Brezilya ve Türkiye’nin İran’la olan nükleer diplomasideki rolü üzerine."

Bu arada Twitter'da Atakan gündem olunca kendisiyle ilgili bir tweet'e de şöyle cevap verdi.

"Dahi Çocuk Selimcan"ı hatırlayan fosiller olarak bu güncel bilgileri paylaşmak boynumuzun borcuydu. Çünkü hâlâ bir yerlerde durup dururken "Ya şey vardı ya şey... N'oldu ona ya?" diyen birçok insan olduğunu biliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizem.dikmen

Küçük Onur ile beraber Hülya Avşar Show mu tam hatırlamıyorum, bir yere konuk olmuşlardı. Küçük Onur bu çocuğa dönüp "Cemal Reşit Reyis konser salonunda konserim var gelsene" demişti. Selimcan da "Cemal Reşit Rey yalnız o" diye cevap vermişti. Hiç unutmuyorum bu diyaloğu..

kerem-kasigur

gel amk seni seçelim.

mattheshark

Editör de rabarba mı dinliyor :D

ali-karatas6

83 lüyüm güçlüyüm

norosirurji

Fullbright programı prestijli bir burs olarak bilinsede, aslında amacının ülkelerin eğitim sistemini kendi çıkarlarına göre yönetmek olduğu söylenir. Ülkemizdede 1949 yılında Amerikayla anlaşma yapılmıştır. Komisyonda 4 Türk 4 abdli bulunmakta ve seçim sırasında eşit oy olduğunda son sözü abd büyük elçisi söylemektedir. Yani bu bursun abd dışındaki insalar için faydası tartışılır.

Görüş Bildir