Göğsümüzü Kabarttın! Genç Yetenek Aslı Gökdemir, ABD'nin En Prestijli Okullarından Biri Olan MIT'den Ödül Aldı

-
Abone ol

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız bugün, Ata’mızın "Bütün ümidim gençliktedir" sözünün hakkını ne de güzel vermişsin Aslı...

Bilim dünyasını sanatla geniş kitlelere anlatarak Türkiye'de bir ilke imza atan Aslı Gökdemir’le tanışın.

TOBB ETÜ'de Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi Aslı Gökdemir, dünyanın en iyi üniversitesi olarak seçilen ve Nobel ödüllü pek çok bilim insanını yetiştiren Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin düzenlediği bir yarışmada ödül kazandı.

Birçok prestijli üniversitenin katıldığı 'MIT Koch Institute Image Awards' yarışmasında, Aslı Gökdemir'in bu ödülü kazanmış olması ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı...

MIT İntegratif Kanser Araştırma Merkezi Kurucu Profesörlerinden Hemann ve Harvard Üniversitesi araştırmacısı Dr. Bruno genç tasarımcı için şöyle diyor:

"Araştırma gerçeğin ortaya çıkarılmasını içerir, ancak bu gerçeği nasıl anlatabiliriz? Yaptıklarımızı ve bunların neden önemli olduğunu dünyanın anlamasını nasıl sağlarız? Aslı'nın çalışmaları, bilimsel sanatın bu temel amacını zarif bir şekilde yerine getiriyor. İzleyiciyi çalışmaya çekiyor ve yıllarca süren titiz deneyleri tek bir güçlü görüntüyle özetliyor. Aslı'nın tasarımı, ilaç yanıtının karmaşıklığını, kanser hastalarının çeşitliliğini ve tedaviyi takiben tümörlerin değişen evrimsel manzarasını göstermektedir.

Önemli olarak, Aslı'nın tasarımı, hem yıllarca kanser üzerinde çalışan bilim insanları, hem de ilk kez kanser araştırmalarını gören bilim dışındaki insanlar için önemli bir rol oynuyor. MIT Koch Enstitüsü galerisinde sergilenen merkezi bir parça olarak, dış dünyadan izleyicileri çekiyor ve bilim dünyamızdaki araştırmacılara da ilham veriyor. Aslı'nın görseli, dünyada bilimsel bilgiye acilen ihtiyaç duyulan bu dönemde, sanatın bilimi insanların günlük hayatlarına nasıl taşıyabileceğinin güçlü bir örneğini temsil ediyor."

Tasarım dünyasında prestij kokan bu ödülün sahibi olan Aslı Gökdemir ise sevincini şöyle paylaşıyor:

"İnsan hayatını tehlikeye atabilecek birçok durumun ve hastalığın ciddiyetinin farkında değiliz. Bilimsel terimler, ifadeler kulağa karmaşık ve anlaşılmaz gelebilir. Ya da üzerinde durulması gereken konuları yeterince dikkat çekici hale getirmiyoruz. Verilerin gerçekliğini kaybetmeden, estetik ve faydalı olması gayem. İnsanlar sokakta yürürken tasarımımı görüyorlar, merak edip açıklamasını okuyorlar ve böylece birkaç dakika içinde hepimizin başına gelebilecek hastalıklar konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Uzmanlarından edindiğim bilgileri sentezleyip üretmek ve çalışmalarımın faydalı olması büyük haz ve gurur veriyor bana."

Sizlere biraz da 2020 Image Awards ödülünü kazanan Aslı Gökdemir’in eserinden bahsedelim.

Tabloda görülen her rengin ve tonun kodları ilaçların tümörler üzerindeki etkisine göre özenle hesaplanmış.

Kanser tedavileri sıklıkla hangi ilacın hangi kişide etkili olup olamayacağına dair net bir anlayış olmadan veriliyor, bu nedenle kanser hastaları sıklıkla tedavinin yan etkilerine maruz kalıyor ve yaşam kaliteleri düşüyor. 

Hemann laboratuvarının araştırmaları sayesinde ise tümörün genetik yapısına bakılarak, hastanın belirli bir ilaca nasıl cevap vereceği önceden biliniyor. Bu strateji kanser tedavisinin her bir kanser hastası için kişiselleştirilmesini sağlıyor.

Bireysel gen değişiklikleri bir tümörün tedaviye verdiği cevabı nasıl etkiliyor? Tabloda bulunan her sütun, tek bir hücre hattının 21 farklı kanser ilacına karşı savunmasızlığını temsil etmekte.

Test edilen kanser ilacı 200’den fazla. Mavi ve yeşil hassasiyeti gösterirken, kırmızı ve pembe direnci gösteriyor. Renk ne kadar soğuk olursa, o mutasyona sahip bir hücrenin o ilaç tarafından öldürülmesi daha olası.

Biz de göstermiş olduğu bu büyük başarısından ötürü Aslı Gökdemir'i tebrik ediyoruz. Umarız, ilerleyen yıllarda kendisinin adından sık sık söz etme imkanı buluruz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysego

Zerafetin, azmin, yaratıcılığın... Pırıl pırıl bir gençsin. Yolun açık olsun güzel kadın! Bizi daha çok gururlandıracaksın ❤️

aysespl

Sevgili Aslı tebrikler! Dünyamızın senin gibi, ne iş yaparsa yapsın, onu bilimsel platforma taşıyabilen, insanlık yararına kullanılacak forma taşıyabilen, yaratıcı gençlere ihtiyacı var. Bunu bir türk gencinin, ödül alacak düzeyde başarması ayrıca gurur verici, yolun açık olsun!

sezen_kose

Tebrikler, gururumuz oldunnn

maryoz

Tebrikler Asli. Piril piril bir gencsin.

aybike-k

Bravo sana guzel genc. Ulkemizi ne guzel temsil etmissin ABD'de. Nice boyle basarilara, odullere. Yolun acik olsun!

Görüş Bildir