Güleda Cankel'in Öldürülmeden 12 Saat Önce Polise Verdiği İfade Ortaya Çıktı

 > -
Abone ol

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in, eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından öldürülmeden 12 saat önce polise verdiği ifadeye ulaşıldı. Güleda ifadesinde Zafer Pehlivan'ın kendisini tekme ve yumruklarla darp ettiğini, boğazını sıkarak "Önce seni, sonra kendimi öldüreceğim" diye tehdit ettiğini söyledi. İfadesinin sonunda ise "Bir anlık öfkeyle yaptığını düşünüyorum." diyerek şikayetçi olmadığı ve tedbir kararı istemediği ortaya çıktı.

Ancak Cankel Ailesinin avukatı tedbir kararlarının resen de verilebileceğini belirterek "Eğer 6284 Sayılı Yasa uygulanmış olsaydı Güleda bugün yaşıyor olacaktı. Şikayetçi olmaya hazırlanıyoruz" dedi.

Isparta'da ayrılmak istediği erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in olaydan 12 saat önce polise verdiği ifadeye İsmail Saymaz ulaştı.

19 Yaşındaydı: Üniversite Öğrencisi Güleda Cankel 'Sevgilisi' Tarafından Bıçaklanarak Öldürüldü - onedio.com
19 Yaşındaydı: Üniversite Öğrencisi Güleda Cankel 'Sevgilisi' Tarafından Bıçaklanarak Öldürüldü - onedio.com

"Bir anlık öfkeyle yaptığını düşünüyorum"

Sokak ortasında darp edilen, “Haydi şikâyetçi olsana” diye tehdit edilen Güleda, polisler tarafından 18 Kasım 2019’un ilk saatlerinde polis merkezinde verdiği ifadede şunları söyledi:

“Kapının zili çaldı. Kapıyı açtığımda Zafer karşımdaydı. Konuşalım diye içeri aldım. Başlarda sakin sakin konuştuk ama sonradan sinirlendi. Boğazımı eliyle sıkıp silkelemeye başladı. Saat 00.00’a kadar ‘Önce seni, sonra kendimi öldüreceğim’ diyerek tehdit etmeye başladı. Kurtulmak için markete gidelim bahanesiyle Zafer’i dışarıya çıkardım. Markete girip çıktıktan sonra Zafer’den kurtulmaya çalıştım. Birilerini aramak isterken telefonu aldı ve yere vurdu. Telefonum parçalandı. Arkadaşımın yanına gitmek istedim. Zafer engel oldu ve beni kucaklayarak evimin sokağına götürdü. Saat 00.45’te burada beni yumruk ve tekmeyle darp etti. Bağırınca vatandaşlar geldi. Polisi ve 112’yi aramışlar. Zafer beni kıskançlık ve kendisiyle barışmadığım için darp etmiştir. Beni darp, tehdit ettiği ve telefonumu kırarak zarar verdiği için şikâyetçi değilim. Zafer’in bir anlık öfkeyle yaptığını düşünüyorum. Bir tedbir kararı istemiyorum.”

"Kıskandığım için yaptım, pişmanım"

Pehlivan ise Cankel’in anlatımlarını doğrulayarak “Bir anlık öfkeyle darp ve tehdit ettim. Kız arkadaşımı kıskandığım için bu olaylar olmuştur. Pişmanım” dedi. 

‘Kasten yaralama’, ‘tehdit’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından hakkında işlem yapılan Pehlivan, saat 03.51’de serbest bırakıldı. Sabaha karşı Güleda’nın evine giden Pehlivan, genç kızla saat 12.00’de tartışmaya başladı. Güleda’yı kabloyla boğduktan sonra kalbinden bıçaklayarak öldürdü. 

Olaydan sonra Pehlivan’ın serbest bırakılması polis ihmalini gündeme getirmişti.

Davanın ilk duruşması 25 Şubat’ta görülecek

Cankel Ailesi’nin avukatı Alev Öztürk, “Katilin yaptıkları, cinayetin tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek işlendiğini net olarak ortaya koymaktadır” dedi.

İsmail Saymaz da katilden çıkan mektuba işaret ederek cinayetin önceden tasarlandığını belirtiyor.

Olaydan sonra polisler hakkında başlatılan idari soruşturma ise devam ediyor. 

Cankel ailesinin avukatları, polisler hakkında adli soruşturma yapılması için de suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir