HaberTürk Ankara Temsilcisi'nden Geri Adım: 'Gülşen Orhan'dan ve Vatandaşlardan Özür Diliyorum'

 > -
Abone ol

Van'ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen ve 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan çığ felaketinin ardından tartışmalar sürüyor. Felaket üzerine ihmallere değinen HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili uyarıları dinlemedi. İş makineleri ile yolu açtırdı. Yüksek desibel çığı tetikledi ve minibüs çığın altında kaldı” ifadesini kullanmıştı. Aydemir daha sonra ise yayına bağlanarak "Bölgeden aldığım bilgiyi aktardım. Teyitsiz bilgi verdiğim için Gülşen Orhan'dan, vatandaşlardan özür diliyorum." dedi.

Aydemir'in açıklamaları ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, çığ bölgesinde iş makinesiyle yol açtırdığı iddiasına dair açıklama yaptı

Aydemir, Habertürk canlı yayınında özür diledi: 'Teyitsiz ya da erkenci bilgi verdim'🎥

İddiayı ilk ileri süren isim olan Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir de, bu açıklamanın ardından Orhan'dan özür diledi. Aydemir, şunları söyledi:

"Bu acıyı çok yakından hissediyoruz. Bölgeden aldığım bilgiyi aktardım. Teyitsiz bilgi verdiğim için Gülşen Orhan'dan, vatandaşlardan özür diliyorum."

Ne olmuştu?

İlk çığ felaketinin öncesinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’ın uyarıları dikkate almayarak iş makinaları ile güzergahındaki yolu açtırdığını ve makinaların çığa neden olduğunu bildiren Aydemir, canlı yayında şunları anlattı:

“Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek organizasyonu var. AK Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ki kendisi de yaralı, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor. Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki ‘Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil.’ Ancak heyetle birlikte yola çıkıyor. Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var. Üst noktada. ‘Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz’ diyorlar. Yani yol sıkıntılı. Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinasını yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makinaları yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makinalarıyla öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya."

'Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin...'

Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü: "Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Van ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinası ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması.”

Van'da Çığ Felaketi: Toplam Can Kaybı 38 Oldu - onedio.com
Van'da Çığ Felaketi: Toplam Can Kaybı 38 Oldu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir