Hayatını Kaybeden Emekli Vali Refik Arslan Öztürk'ün Polislerle Yaşadığı İlginç Hikayesi ve Şaşıracağınız Bazı Bilgiler

2.7bPAYLAŞIM

Görevden alınma nedenine çok üzüldüm...

Bilecik, Niğde, Erzincan ve Manisa’da yıllarca valilik yapan Refik Arslan Öztürk, 71 yaşında bir süredir tedavi gördüğü prostat kanseri nedeniyle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmişti.

Öztürk'ün ölümüyle birlikte valilik yaptığı dönemlerdeki şu anki bürokratlara örnek olması gereken davranışları, "gerçek bir devlet adamı" olma anlayışı ve imajı gündeme geldi.

Biz de Vali Refik Arslan Öztürk'ü biraz yakından tanıyalım istedik.

1995, 2004 ve 2006 yıllarında çeşitli vakıflar ve dergiler tarafından yılın valisi olarak seçilen Öztürk, "İtibardan tasarruf olmaz" sözüyle görev yapan ve lüksünden asla ödün vermeyen yeni nesil bürokratların tam tersi çok "sıradan" bir görev süreci geçirmiş.

Devletin verdiği imkanları asla kendi kişisel ihtiyaçları için kullanmazmış. Kimsenin "Vali, kardeşini garajlardan devlete ait makam aracıyla aldırdı” dememesi için ailesi görev yaptığı illere gitmezmiş.

Ankara'ya toplantılara bile kendisine tahsis edilen araçla değil, kendi cebinden bilet alıp otobüsle gidermiş. Özel hayatında uçakla yolculuk yapmadığı için devletin parasıyla da uçağa binmezmiş.

Özel konuşmalarını da indirimli olması için mesai sonrasında yaparmış. Devlete çok yazmasın diye...

Bunları yapan bir bürokrat elbette tatilleri için de makam aracını asla kullanmazmış. Hatta kardeşi Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, kaleme aldığı bir yazıda abisinin polislerle olan bu anısını anlatmıştı.

Mesleğini bu şekilde severek ve saygı duyarak yapan bu insan, kamu fabrikasının birilerine "verilmesini" önlediği için de 2008 yılında görevden alınmıştı.

Yaptığı bir açıklamada da yanlış işleri yapması için kendisine çok baskı uygulandığını ancak ne pahasına olursa olsun altına imza atmadığını anlatmıştı...

Kişisel ihtiyaçları için devletin kasasından bir kuruş bile harcamayan, şaşalı bir hayat sürmeyen, devletine sadık valiler vardı eskiden... Şimdi böyle devlet görevlilerini mumla arar olduk. Kimi altın işlemeli makam odalarında, kimi de milyonluk makam araçlarında "İtibardan tasarruf olmaz" sözünü önüne katarak görev icra ediyorlar.

Sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarda konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oktay-ozdemir

Saçmalık ya tek sorun bu valinin özel araç kullanması mı bu memlekette ? Valisin yani özel araç ta kullanırsın devletin imkanlarından da yararlanırsın. Tamamen şov bence ya da saflık

m.ozcan

Allah rahmet eylesin, Mekanı cennet olsun inşallah. Sayın valimiz, gazeteci saygı ÖZTÜRK'ün abisi; birde ondan okuyun. Ruhuna el-Fatiha

ml13

10 yıldır devlet memuruyum 10 yılda bu adamın tırnağı edecek bir amir henüz görmedim!!!

sakin_adam

İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn...Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah ...

melike-eylul

Büyük emniyet müdürü Gaffar Okkan, süper vali Recep Yazıcıoğlu ve Refik Arslan...o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler...Allah gani gani rahmet eylesin hepsine

Görüş Bildir