İki Doktor Maaşıyla Türkiye'de Ev Alamadıklarını Söyleyen Twitter Kullanıcısı Tartışma Yarattı

11bPAYLAŞIM

İki taraf da haklı bana kalırsa.

Türkiye'de şu süreçte asgari ücretle herhangi bir yatırım yapmak sizin de bildiğiniz gibi biraz zor. Kredi çekmeden zaten ev ya da araba sahibi olamıyorsunuz. Kredi çektiğinizde de ortalama en az 10 yıl borç ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Anlayacağınız elde avuçta zaten yok... Olsun diye de çocuklarımız büyüyene kadar borç içinde yüzüyoruz. Tabii bu hesabı asgari ücret alan kişiler için yapıyorum.

Twitter'da da 6 yıldır doktorluk yapan bir kullanıcı ev alamamaktan yakındı. Yurt dışında kuryelik yapan tanıdıklarının Türkiye'den ev aldığını fakat eşiyle birlikte doktor maaşıyla 6 yılda ev alamadıklarını söyledi.

@MissThoreau

Ülkenin ekonomik koşullarını göz önünde bulunduran ve doktor maaşlarını hesaba katan diğer kullanıcılar da bu doktorları eleştirdi. Hem karşılaştırmasının yanlış olduğunu söylediler hem de neden ev alamadıklarını sorguladılar.

@feydatrkmen

@Twityer10

@miss_nurse20

@cerenamamebsiz

@cerenergan1

@OmerFA__

@debs_engine

@Hasanibeg

Meseleye farklı açıdan bakıp destek olanlar da vardı elbette...

@aqnostic

@eldortmundo

@UmutVoyvoda

@oradro

@KermenFethi

Sizce hangi taraf haklı? Bir de doktor maaşıyla ev alamadılarsa asgari ücretli nasıl ev sahibi olabilecek?

@slymcnar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deneri

Bu olaya niyeyse kimse inanmamış fakat İstanbul gibi bir şehirde ev almak için götü sıkmak gerekiyor, haklılar hiç kolay değil. 2+1 Sarıyerde temiz bir ara kat 600 bin lira civarında ayda 6 bin lira kredi ödeseler 10 senede anca bitiyor kredi. Oysaki doktorluktan istifa edip avrupada karı koca kuryelik yapsalar ayda 2 bin euro kenara atsalar 3-4 senede bitiyor kredi.

kashna

Arkadaşlar eğer kendinizi sıkmazsanız hiç bir bokun sahibi olamazsınız bu ülkede bu kadar net. 27 yaşındayım 22 yaşında iş hayatına başladım. İlk önce kendime 85 bin liralık sıfır araba aldım 2 sene boyunca onun kredisini ödedim. Evlendim. 6 ay kirada oturdum bunun böyle olmayacağını ve boşa para ödediğimi anladım arabamı 105 bin liraya sattım düğündeki nişandaki birikimleri koyup eşimde benimle yaşıt onun da 80 bin lira bir birikimi vardı kendimize 435 bin liraya ev aldık. toplam gelirimiz 8.500 lira 5.800 tl 4 sene vadeli kredimiz var 1 senesi bitti geriye 3 sene kaldı. Evleneli 1.5 sene oldu bu sürede balayı hariç geçen yaz tatile gittik onun dışında hiçbir sosyal aktivite yapamıyoruz pandemide bize destek olmuyor değil ama şunu biliyoruz bu evin borcu en azından 30 yaşımızda bitecek bence insan kendini sıkmalı ve planlamalı tabi bu benim fikrim. BU arada aldığımız evin fiyatı 650 bin oldu. Yatırımımızıda katladık sadece tavsiye zaman varken bir an önce doldur, sonra rahatlarsın.

kopekbaligi-eti

Doktor olduğumu ve kocamın da doktor olduğunu ve doktor olduğumuzu belli etmek için paraları har vurup harman savurduğumuzu nasıl belli ederim..

ali-dal2

15000 falan diye kendilerini avutmuş millet :). Devlet hastanesindeki 1 Uzman hekim şu anda minimum 5 x 7 yani 35000 TL gelir elde ediyor aylık. 2 Hekim 70000TL eder.

engo-_-

Nasıl bir hastaneymiş o öyle de minimum 35 bin lira alıyor uzmanlar :D

kisi

Para biriktirme imkanı olanlar için ev alma yöntemi: Not: Uzmana danışmadan uygulamayınız. Öncelikle çok tutumlu harcayacaksınız. Birçok şeyden feragat edeceksiniz. Para biriktirmeye başlayacaksınız. Biriktirdiğiniz parayla en iyi şekilde yatırım yapmaya uğraşacaksınız. Fon, borsa, emtia gibi alanlarda paranızın çalışmasını sağlayacaksınız.

kisi

Paranız belli bir seviyeye gelince üstüne kredi çekeceksiniz. İş sıkıntısı vb. bir durumda kredi ödemesini yapamama gibi bir duruma girmemek için kenara bir miktar para ayıracaksınız. Bu birikim+kredi ile ucuz bir ev alacaksınız ve kira harcamasından kurtulacaksınız ya da ucuz bir dükkan alıp kira geliri elde edeceksiniz. Artık kira masrafınız olmadığı için ya da dükkan kirası desteğiniz olduğu için daha çok para biriktirebileceksiniz.

kisi

Daha sonra daha çok paranız olduğunda ve aldığınız ev değer kazandığında bankanız ile ayrıntıları görüşüp bu evi satarak daha iyi bir ev alacaksınız. Bu şekilde evden eve geçerek git gide daha iyi bir eve sahip olacaksınız. Bir başka yöntem de ilk aşamada iyi bir arazi almak. Araziler evlerden daha hızlı ve daha çok değerlenir. Bu sayede daha hızlı iyi bir ev parası elde edebilirsiniz. Yatırımda çok iyiyim derseniz de ev al sat vb. yöntemi yerine iyi bir ev parası edinene kadar paranızı iyi çalıştıracaksınız.

kisi

Not: Kredisiz ev almaya çalışmak genelde mantıksız olur. Çünkü siz ev parası biriktirene kadar evlerin değeri artacağı için paranız sürekli eksik kalacaktır. O yüzden birikim+kredi ile ucuz evden başlama yöntemi daha mantıklıdır.

Görüş Bildir