Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsedak Mali İşbirliği Çalışma Grubu Toplantısı Telekonferans Yöntemiyle Yapıldı

0PAYLAŞIM

İsedak Mali İşbirliği Çalışma Grubu Toplantısı Telekonferans Yöntemiyle Yapıldı

ANKARA Anadolu Ajansı - İslam İşbirliği Teşkilatı İİT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komisyonu İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu buluşmasında "İslami Finansta Şeri Yönetişim Çerçevesinin Geliştirilmesi" başlıklı rapor ele alındı.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinden ASBÜ yapılan açıklamaya göre, İİT İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu'nun 14'namcı buluşması dün telekonferans usulüyle yapıldı.

Buluşmaya, Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin TKBB yanı gizeme Bahreyn merkezli İslami Finansal Kuruluşlar için Muhasebe ve Teftiş Kuruluşu AAOIFI, Malezya merkezli İslami Finansal Hizmetler Heyeti IFSB, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi SESRIC gibi finans alanında standart yapıcı ve tertip edici müessese ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Toplantıda, ASBÜ Beynelmilel İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi ULIFAM tarafından hazırlanan "İslami Finansta Şeri Yönetişim Çerçevesinin Geliştirilmesi" mevzulu rapor, aza ülkelere sunuldu.

Raporda ortaya konulan siyaset teklifleri, 30'dan fazla ülkeden katılan delege ile beynelmilel finansal ve tertip edici kuruluşların temsilcileri tarafından tartışıldı.

ULIFAM tarafından yapılan araştırmanın siyaset tekliflerinde, katılım finansı kuruluşlarının, kuruluş emellerine uygun çalışmaları için milli ve müessesesel anlamda bağımsız danışma heyetlerinin oluşturulmasının lüzumluluğu vurgulandı.

Ayrıca, danışma heyeti azalarının tüm hissedarların haklarını ve hassasiyetlerini korumaları, fetva verme yanında ombudsman gibi çalışarak alıcılarla finansal müesseseler arasındaki meseleleri çözmeleri, katılım finansında kullanılan mahsulleri yapılandırarak geliştirmeleri, standartlar ve hukuk mevzusunda milli danışma heyetleriyle ilişki içinde olmaları, şeri geçimsizlik tehlikeyi mevzusunda finansal kuruluşun ortaklarına ve yatırım hesabı sahiplerine bilgi verilmesinin ehemmiyetine işaret edildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir