İsraf mı Yoksa Ekonomik Kriz Nedeniyle mi Uygulandığı Konusunda İnsanların Netleşemediği Yarım Ekmek Satışı

1.1bPAYLAŞIM

Gerçekten hangi amaç için yapılıyor?

Şöyle eski dönemlere gittiğimizde özellikle 70'lerden sonra ekmeğin ikiye bölünerek satıldığını görürüz. Vatandaşlar 300 gram ve daha fazla gramajlı ekmeğin yanında yarım ekmek de alabiliyormuş.

İsrafı öncelemek için güzel bir uygulamaymış fakat zaman ilerledikçe ekmeğin gramajı düştüğü için bu uygulamanın pek bir geçerliliği de kalmamış. Neredeyse tam ekmek eskinin yarım ekmeğine tekabül etmeye başlayınca bu uygulama rafa kaldırılmış.

Şimdiye geldiğimizde ise ekmek gramı 200-240 gram arasındayken fiyatı da 1.25 ve 2 TL civarında değişiklik gösteriyor. Yani eski zamanlarla karşılaştıracak olursak gramaj olarak epey bi küçük. Aldığımızda anca yetiyor zaten.

Fakat, 70'lerde gramajı büyük olduğu için israf olmaması adına yarım ekmekler satılırken; günümüzde küçük olmasına rağmen yine yarım ekmekler satılmaya başlanmış.

Bu Twitter kullanıcısı da yarım ekmek satıldığını görünce hesabından sitem dolu bir paylaşım yaptı.

Bu durum da elbette kötüye giden ekonomiyi ve alım gücünün giderek düşmesini akıllara getirdi. İnsanlar, "Vah halimize" dedi.

İsrafı önlemek için güzel bir uygulama olduğunu düşünenler de vardı.

Peki sizce insanlar tam ekmeği pahalı buldukları için mi yoksa gerçekten israfı önlemek adına mı bu uygulama var?

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
develop-er

Şimdi mi haberiniz oldu be kardeşim bunlardan? Yarım ekmek satılıyormuş ? Kırık yomurta satılıyormuş? - Ulan ülkede semt pazarı toplanırken ve kapandıktan sonra daha çok insan oluyor be! Kalıntılar arasında yenebilir durumda olan meyve sebzeleri topluyorlar! - Ulan ülkede Evine sadece ramazan ayında adam akıllı sıcak yemek giren insanlar var.. Ramazan ayında İftar çadırından yemek aldığı için. Pardon siz hangi ülkede yaşıyordunuz şimdiye kadar!!

erhan-armada-ozsoy

olm şu an için zaten bir çok ürün ve malda otomotik düzenleme düzeltme var, dikkat edin marketlerde yada Satın aldığınız uygulamalarda Gram'la sebze meyve vb ürünler satılıyor eskiden adam akıllı yediğiniz bisküvilerde bile azaltma küçültme mevcut :) ekmek meselesinde türkiyede ekmek tüketimi normal verilerin çok çok üzerinde!zira bir tabak çorbayla 1 ekmek bitiren insanlar yoksul halk var

develop-er

1 tabak kuru fasulye yi 3-4 kişi yediğimizi bilirim lokantada kovarlardı artık.. bunlar yeni değil hep vardı da bir kitle var bi halt görmemiş artık nerede yaşadılar bilemiyorum!

king-in-the-east

şu zamanda her şey bu kadar pahalılaşmışken, porsiyonlar küçülmüşken, tuvalet kagıtları vs bile incelmişken yapılan bu uygulamanın israf olmasın diye yapıldıgına beni kimse inandıramaz.. israfı önleyeceksek önce vekillerden bakanlardan eşlerinden falan başlamak lazım..

liar

"İsrafı öncelemek için güzel bir uygulamaymış fakat.."

aaabbbcccddd

on yıllardır israf yapılıyor ama ne hikmetse halk son bir kaç senede israfa karşı yarım ekmek almaya karar verip bilinçlenmiş öyle mi?

Görüş Bildir