Karaciğer Nakli ile İlgili Yüksek Lisans Programına İlahiyat Mezuniyeti Şartı Tartışma Yarattı

 > 
456PAYLAŞIM

Üniversitelerde 'adrese teslim' kadro ilanları ile ilgili haberler güncelliğini korurken ilginç bir ilan da Malatya İnönü Üniversitesi'nden geldi. Üniversite, Karaciğer Nakli Anabilim Dalı Transplantasyon Koordinatörlüğü Yüksek Lisans Programı’na giriş için, ‘İlahiyat Fakültesi mezunu olma’ şartı getirdi. Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, amaçlarının, 'toplumu bilinçlendirmeye yönelik bilimsel çalışmalar yapmak olduğunu' söyledi.

Tartışma yaratan ilan, İnönü Üniversitesi’nin resmi internet sitesinde yüksek lisans ve doktora programları için giriş koşullarının belirtildiği bölümde yer aldı.

Karaciğer Nakli Anabilim Dalı Transplantasyon Koordinatörlüğü Yüksek Lisans Programı için, 'İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi lisans mezunu olma' ile birlikte ‘İlahiyat Fakültesi mezunu olma’ şartının arandığı bildirildi.

Üniversitenin sitesinde yer alan ilan 👇

Yüksek lisans için aranan şart sosyal medyanın da gündemindeydi. 👇

Pek çok Twitter kullanıcısı ilan için 'adrese teslim yerleştirme' yorumunu yaptı. 👇

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise, ilanda neden ilahiyat mezunu olma şartının arandığını Twitter paylaşımıyla açıkladı. 👇

Yılmaz, bunun nedenini “toplumu organ bağışı ile ilgili bilinçlendirmek ve organ bağışının önündeki bazı yanlış bilgilerden kaynaklanan engelleri kaldırmaya yönelik bilimsel çalışmalar yapmak” olarak açıkladı.

Yılmaz’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Dünyada bir organa spesifik tek organ nakli enstitüsü olan İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün en önemli misyonlarından biri toplumda organ bağışını arttırmaya yönelik bilimsel çalışmalar yapmak ve dolayısıyla hayatı organ bağışına bağlı olan birçok son dönem karaciğer hastasını hayata döndürmektir.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde 2020 Güz Dönemi için ‘Transplantasyon Koordinatörlüğü Yüksek Lisans Programı’na başvuru için İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi lisans mezunu olmak koşulu konmuştur. Bu koşulu koymamızın amacı toplumu organ bağışı ile ilgili bilinçlendirmek ve organ bağışının önündeki bazı yanlış bilgilerden kaynaklanan engelleri kaldırmaya yönelik bilimsel çalışmalar yapmaktır.”

5 karaciğer naklini aynı anda yapmışlardı

Sezai Yılmaz yönetimindeki Karaciğer Nakli Enstitüsü ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, karaciğer nakli konusundaki başarıları ile biliniyor. 

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için eş zamanlı organize edilen 5 karaciğer naklini başarıyla tamamlayan enstitü, her yıl 300 civarında karaciğer nakli gerçekleştiriyor.

Karaciğer Nakli Transplantasyon Koordinatörü ne iş yapar?

Yüksek Lisans Programı için aranan Karaciğer Nakli Transplantasyon Koordinatörü; Karaciğer yetmezliği çeken hastalara uygun organın bulunması, canlı ya da beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ nakli yapılması ile ilgili süreçleri yönetir. 

Koordinatör, nakil ile ilgili yasal süreçleri takip etmenin yanısıra; organ nakli bekleme listesini oluşturmak, potansiyel donör adaylarını tespit etmek, potansiyel donör ailesi ile temasa geçmek ve organ bağışı için izin almak, organ bağışı kampanyaları düzenlemek organ bağışı konusunu gündemde tutmak için medya ile iletişim kurmak gibi süreçlerden sorumludur.

Eşi için özel kadro ilanı açtığı iddialarıyla gündeme gelen Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, kısa süre önce YÖK tarafından görevinden alınmıştı. 👇

Eşi İçin Özel Kadro Açan Rektör, YÖK Tarafından Görevden Uzaklaştırıldı - onedio.com
Eşi İçin Özel Kadro Açan Rektör, YÖK Tarafından Görevden Uzaklaştırıldı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir