Karantina 'Torpili' mi? Yurt Dışından Gelen Kafileden Ayrılan Güzide Sofi Sosyal Medyanın Gündeminde

-
Abone ol

Fransa'dan dönen ve karantina altına alınan yolcuların bulunduğu otobüs polis tarafından durduruldu ve bir yolcu araçtan indirildi. Diğer yolcular bu duruma tepki gösterdi. Otobüsten indirilen genç kadının KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi 'nin kızı Güzide Sofi olduğu belirtildi. Sofi'nin “Kızım transit olarak ülkesine geliyordu. Otobüsten alınarak transit olarak Kıbrıs’a gönderildi" dediği aktarılırken, İçişleri Bakanı Soylu transit uygulamasının olmadığını ifade etti ve "sorumlular tespit edilip gereği yerine getirilecektir" dedi. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. 

Bu akşam saatlerinde Fransa'dan gelen ve koronavirüse karşı önlem olarak karantina altına alınacak yolcularla ilgili sosyal medyada paylaşılan görüntüler tartışma yarattı. 

Otobüsün önü polislerce kesildi ve bir kadın yolcu araçtan indirildi. Bu anlar otobüste bulunan bir yolcu tarafından cep telefonu ile kaydedildi. Diğer yolcular bu duruma tepki gösterdi.

İşte o anlar 🎥

Otobüsten indirilen yolcunun da KKTC Sivil Havacılık Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı Güzide Sofi olduğu belirtildi ve sosyal medyada torpil yapıldığı yönünde iddialar gündeme geldi.

Video sosyal medyada yayılınca tepkiler gecikmedi📌

"Transit olarak Kıbrıs'a gönderildi"

DHA'nın KKTC Temsilcisi Sefa Karahasan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda KTTC Sivil Havacılık Müdürü Mustafa Sofi ile konuştuğunu yazdı. Karahasan, Sofi'nin  “Kızım transit olarak ülkesine geliyordu. Otobüsten alınarak transit olarak Kıbrıs’a gönderildi. Anavatan Türkiye’ye yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Kızım ülkesinde karantina altına alınacak" dediğini aktardı.

Soylu: "Sorumlular hakkında gereği yapılacak"

Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabından açıklama yaptı. İki yolcunun Kıbrıs aktarmalı olarak uçağa alındığını belirten Soylu, buna karşın son gelen yolcular için transit uygulamasının olmadığını vurguladı. Soylu "Yanlış yapılan bu biniş işlemiyle ilgili gereği yapılıyor" dedi. Mustafa Sofi "Kızım Kıbrıs'a gönderildi" derken, Soylu Kıbrıs aktarmalı iki yolcunun da karantinaya alındığını ve 14 gün sonra gönderileceklerini söyledi. Bu durum soru işareti yarattı.

Soylu'nun paylaşımları şöyle👇

Gül: "Olayın takipçisiyiz"

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakan Gül, olayın takipçisi olduğunu kaydetti:

"Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınması olayıyla ilgili olarak hukuk gerekeni yapacaktır. Bu konuda hiçbir taviz, hiçbir istisnai muamele kabul edilemez. Kanun önünde herkes eşittir. Olayın takipçisiyiz."

Soruşturma başlatıldı

İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Gül "Karantinaya uymamak suç" demişti

Adalet Bakanı Gül: 'Karantinaya Uymamak Kanunen Suç' - onedio.com
Adalet Bakanı Gül: 'Karantinaya Uymamak Kanunen Suç' - onedio.com

Adalet Bakanı Gül, Konya'da karantina altında tutulan umrecilerin kaldıkları yurttan kaçmaya çalışmalarının ardından bugün sosyal medya hesabından "Sevdiklerimiz ve ülkemizin iyiliği için resmi makamların önerdiği tedbirlere titizlikle uyulmalıdır. Karantinaya uymamak gibi halk sağlığını tehdit eden davranışlar Ceza Kanunumuza göre suçtur. Ceza korkusuyla değil, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için lütfen azami dikkat!" diye yazmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir