Kayseri'de 8 Milyon Yıllık Kaplumbağa ve Fil Dişi Fosilleri Bulundu

 > 
14PAYLAŞIM

Kayseri'de yaklaşık 7-8 milyon yıl (Geç Miyosen) öncesi fillerin atasına ait olduğu düşünülen 3 diş ve aynı döneme tarihlenen kaplumbağa fosili bulundu.

Daha önce fil, üç toynaklı at, gergedan gibi canlılara ait fosillerin bulunduğu Kayseri Yamula Barajı kıyısındaki kazılarından yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Son kazılarda 7-8 milyon yıl öncesine tarihlendirilen, fillerin atasına (Proboscidea) ait 3 diş fosili ile aynı döneme tarihlendirilen bir kaplumbağa fosiline rastlandı.

Dişlerin en büyüğünün 2,80 metre uzunluğunda olduğu öğrenildi.

(Proboscidea takımı, filleri ve bunların mamutlar ve mastodonlar gibi nesli tükenmiş akrabalarını içeren memeli grubuna verilen isim)

Bölgede ilk kez rastlanan kaplumbağa fosili ise, kazı ekibi tarafından "alçı ceket" yöntemiyle bulunduğu yerden çıkarılarak Kayseri Bilim Merkezine nakledilecek.

"İlk defa kaplumbağa fosiline rastladık"

Bölgede daha önce yapılan kazılarda filler, üç toynaklı atlar, gergedanlar ve boş boynuzlular'a (bovit) ait fosillere rastladıklarını belirten Uzman Antropolog Özge Kahya, "Bu sefer ilk defa Yamula Barajı kıyısında kaplumbağa fosiline rastladık. Önceki dönemlerde sıklıkla görülebilecek bir fosil ama Yamula'da ilk kez bulduğumuz için bizleri heyecanlandırdı" diye konuştu.

Kaplumbağa fosilinin topraktan çıkarılması için çalışmanın sürdüğünü kaydeden Kahya, "Bulduğumuz kaplumbağa fosilini mantar pozisyonuna aldıktan sonra fotoğraflama yapıp, fosil iyi korunmadığı için "alçı ceket" yöntemi ile bulunduğu yerden çıkaracağız." dedi.

Bölgedeki fosil yatakları, 2017 yılında bir çoban tarafından bulunmuştu.

Yamula Barajı civarında yaşayan Murat Adıyaman, keçilerini otlattığı sırada arazide devasa boyutlarda kemikler buldu.

Adıyaman’ın yetkililere bilgi vermesi üzerine kemiklerin incelenmesi için çalışma başlatıldı. Kemiklerin bazılarından Müze Müdürlüğü yetkililerince alınan numuneler, müzeye götürüldü.

Kemiklerin ve bulundukları yerin fotoğrafları da Gazi Üniversitesine gönderildi. Sonrasında ise bölgenin önemli bir fosil yatağı olduğu anlaşıldı.

Arkeofili ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir