Küçücük Erkek Çocuklarına Cinsel İstismarda Bulunmayı Meşrulaştıran Sözde Afgan Geleneği: Bacha Bazi

716PAYLAŞIM

Geleneğiniz de değerleriniz de yerin dibine batsın!😡

Kaynak: https://humanrights.brightblue.org.uk/bl...

Dünyanın pek çok yerinde birbirinden farklı birçok gelenek var. Bacha Bazi de bu geleneklerden bir tanesi...

twitter.com

Kelime anlamı olarak 'erkek oyunu' anlamına gelen Bacha Bazi aslında bir Afgan geleneği. Bu geleneğe göre 9 yaşındaki erkek çocukları yaşlı erkeklerin önünde kadın kıyafetleri giydirilerek dans ettiriliyor. Bu çocuklar maalesef ki zengin iş insanları tarafından alıkoyuluyor ve akabinde ne yazıktır ki cinsel taciz ya da saldırıya uğruyorlar. Özellikle de Afganistan'ın kırsal kesimlerinde yaygın olan bu gelenek aslında 90'lı yıllarda Taliban hükumeti tarafından yasa dışı ilan edilmişti.

Taliban'ın ABD güçleri tarafından 2001 yılında devrilmesinden sonra bu gelenek maalesef ki tekrar hayata geçti.

www.instagram.com

Akabinde her ne kadar bu geleneği ortadan kaldırmak için çabalar gösterilse de hükumetin durumu ve ABD'nin Afganistan'ın iç işlerine kendisini dahil etme konusundaki isteksizliği nedeniyle büyük ölçüde başarısız oldu. 2017 yılının Ocak ayında ise Afgan hükümeti gecikmiş bir şekilde de olsa Bacha Bazi'yi suç saymak için harekete geçti ve nihayet istismarı önlemek ve kurbanları korumak için harekete geçmeye başladı.

Peki Bacha Bazi tarihi anlamda nasıl ortaya çıktı?

Bacha Bazi geleneği aslında orta Asya'daki antik medeniyetlere dayanıyor. Fakat uygulamaya geçirilme anlamında özellikle de 19. yüzyılda sıkça yapılmaya başlanmış. Bu geleneği genellikle cinsel eğlence ve sömürü amacıyla genç erkek veya erkek çocukları satın alan zengin Afganlar ya da çoğunlukla Peştunlar yapıyor. Afganistan'daki pek çok kadının dansçı olarak çalışması yasak olduğundan bu durumu genç erkek çocuklarına yaptırıyorlar.

Bacha Bazi'de çocuklar 'bacha bareesh' yani 'sakalsız erkek' olarak adlandırılıyorlar. Genellikle 10-18 yaş arasından ve özellikle de fakir ailelerden gelen çocuklar seçiliyorlar.

twitter.com

Aileler ise çocuklarını kendilerine iş ve eğitim verileceği sözüyle bu insanların ellerine teslim ediyorlar...

Her ne kadar bu gelenekte sadece çocuklar dans ediyor gibi gözükse de cinsel istismara uğruyor ve istemedikleri insanlarla cinsel beraberlik yaşamaya zorlanıyorlar.

www.instagram.com

Bunu yapmayı reddeden çocuklar ise maalesef tecavüze uğruyor. Hatta bazı durumlarda özellikle de kaçanlar katlediliyor. Genellikle bu çocuklara eğitim verilmiyor.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'na (AIHRC) göre kurbanlar sık sık dövülüyor. Mağdurların %81'i ise bu gelenekten kaçmaya çalışırken tüm bunlar başına geliyor.

twitter.com

Afgan iç savaşı sırasında Taliban İslami olmayan ve şeriat yasalarına aykırı olarak görüldüğü için Bacha Bazi'yi yasa dışı ilan etmişti. 1993'ten 2001'deki ABD işgaline kadar bu geleneği uygulayanlar ölümle cezalandırıldı.

ABD'nin 2001 yılında Afganistan'ı işgal etmesi, Afganistan'daki bazı ezilen grupların, örneğin kadınların beklentilerini artırırken, aslında Bacha Bazi'nin yaygınlığını da arttırmış oldu.

Afganistan'da çocuk istismarı yasa dışı olmasına rağmen cinsel istismarı meşru kılan Bacha Bazi yasa dışı değil!

Tanınan birçok üst düzey yetkilinin de Bacha Bazi geleneğine katıldığı düşünülüyor. 2014 yılında AIHRC tarafından hazırlanan bir rapora göre Bacha Bazi ile bağlantılı çoğu kişinin kolluk kuvvetlerine, savcılara veya hakimlere rüşvet ödediğini, bu kişilerle ilişki içinde olduklarını ve onları kovuşturmadan muaf tuttuğunu ortaya koydu.

ABD işgali süresince de ABD'li komutanlar da uygulamayı durdurmak için herhangi bir eylemde bulunmadılar.

Hatta onbaşı Lance Corporal Buckley bu durumun 'onların kültürü' olduğunu ve bundan dolayı da ABD silahlı kuvvetleri, Taliban'la mücadelede saf tutmak için müttefik Afgan milisler tarafından işlenen çocuk istismarını görmezden gelme politikasına sahip olduklarını ifade etti.

Afganistan'daki Amerikan kolluk kuvvetleri sözcüsü ise bu politikayı savundu ve 'çocuğa yönelik cinsel istismar iddialarının bir iç Afgan ceza hukuku meselesi olacağını... Afganistan'daki ABD askeri personelinin bunu bildirmesi için açık bir gereklilik olmayacağını' ifade etti.

Bununla birlikte Dan Quinn davası gibi olaylar askerlere Afgan müttefikleri tarafından çocuklara yönelik cinsel tacizi görmezden gelme emri verme politikasına yeni bir inceleme getirdi ve Human Right's Watch gibi STK'lar ABD hükumetinin Afgan hükumetini finanse etmenin ona hem sorumluluk hem de temayül verdiğini savundu.

Peki şu anda durum ne?

Son yıllarda Bacha Bazi ile ilgili eylem eksikliğine ilişkin uluslararası kınama arttı. 2014 yılında BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma özel temsilcisi olan Radhika Coomaraswamy 'yasalar çıkarılmalı, kampanyalar yapılmalı ve faillerin hesap sorulup cezalandırılması gerektiğini' söyledi.

Ancak durum daha da kötüye gidiyor. AIHRC'nin çocuk hakları başkanı Suraya Subhrang bu yıl 'daha önce bazı özel bölgelerde Bacha Bazi vardı ancak şimdi her yerde' dedi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

25 Yaşında Olmasına Rağmen Hayatını Tıpkı Bir Bebek Gibi Bez Takıp Oyunlar Oynayarak Geçiren Sıra Dışı Kadın - onedio.com
25 Yaşında Olmasına Rağmen Hayatını Tıpkı Bir Bebek Gibi Bez Takıp Oyunlar Oynayarak Geçiren Sıra Dışı Kadın - onedio.com

👇

'Atın Ölümü Arpadan Olsun' Diyerek Çiğ Et Yemenin Sağlığına Zarar Vermeyeceğini Düşünen Adam - onedio.com
'Atın Ölümü Arpadan Olsun' Diyerek Çiğ Et Yemenin Sağlığına Zarar Vermeyeceğini Düşünen Adam - onedio.com

👇

Uyku, Anestezi ve Şuur Kaybı Arasındaki Fizyolojik Farklar Neler? - onedio.com
Uyku, Anestezi ve Şuur Kaybı Arasındaki Fizyolojik Farklar Neler? - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tenay2021

kadınla erkeği zina korkusuyla birbirinden koparan feodal dinciliğin geldiği durum. sırf tam erkekleşmemiş diye genç erkekleri kadınlaştırıp yapabilirse tecavüz etmek.

serkan15

Bunun benzerleri Osmanlida'da vardi. "Köcek Oyunu" mesela, hatta günümüzde de var, ancak sadece yöresel oynaniyor artik. Oglancilikta bu sebepten yaygindi. Sebebi Hadisler! Ancak hepsi Tanzimat reformlari sonrasi Avrupa'dan yayilan yeni ahlak anlayisi ile degisit. ● 19. yy. Cevdet Paşa, "Máruzát" isimli eserinde şöyle anlatır: "...Kadın düşkünleri çoğaldı, delikanlı meraklıları azaldı. Oğlancılık sanki yere battı. İstanbul’da eskiden beri delikanlılara karşı olan aşk ve ilgi kızlara yöneldi. Sultan Üçüncü Ahmed zamanından beri devam eden Káğıthane seyri daha fazla rağbet buldu. Gerek orada, gerek Bayezid Meydanı’nda arabalara işaret verme usulü başladı. Devletin önde gelenleri arasında kulamparalığıyla meşhur Kámil ve Áli Paşalar (o devrin sadrazamları, yani başbakanları) ile onlara mensup olanlar kalmadı. Áli Paşa, yabancıların eleştirisinden çekinerek kulamparalığını gizlemeye çalışırdı." ("Máruzát", Türk Tarih Kurumu Yayını, sah: 9)

edwardo

ATATÜRK İLE ZSA ZSA GABOR'UN TANIŞMASI ANKARA'da yaşamaya başlayan Fabor, bir gün Karpiç’te Atatürk’le tanışmış. Kendi deyimiyle “ilk görüşte vurulmuş, o gece onunla dans etmiş ve bir süre sonra da ilişkiye girmişti. İddiasına göre bu ilişki 6 ay kadar, haftalık buluşmalarla sürmüştü. Atatürk ölünce o da boşanmış ve 1939’da Türkiye’yi terk etmişti. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TÜRKİYE'YE NASIL GELDİ? Ailesinin Türk büyükelçiliğinde “Burhan” diye bir dostu vardı. 1930’ların ortalarında savaş kapıya dayanınca aile Burhan’dan Ja Ja’yı Türkiye’ye götürmesini rica etmişti. Ja Ja, kendisinden 28 yaş büyük Burhan Belge ile birlikte Türkiye’ye göçmüştü.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Zsa Zsa gabor 6 Şubat 1917 doğumlu------II. Dünya Savaşı, 1939'dan 1945'e kadar süren küresel bir savaş.-------

edwardo

Üstte gösterdiğim veriler dikkate alındığında öncelikle röportaj doğru ise Ortada tecavüz olayı söz konusu olamaz!!. Çünkü kendi rızası olduğunu çokça belirtiyor röportajda. İkincisi roportajın doğru olmadığını gerçek verilerden yola çıkarsak::::Yine aynı röportajda "Atatürk 56 yaşında olgun bir erkekti." ifadesine göre bu ilişki 1937 yılında gerçekleşmiş ve Zsa Zsa Gabor bu sırada 20 yaşındaydı. Ayrıca "Burhan Belge Macaristan'daki görevi sırasında Yahudi kökenli Zsa Zsa Gabor'la tanıştı. Gabor 1936 yılı Macaristan Güzeli'ydi. Gabor ile Belge arasındaki ilişki gelişti ve Belge, Gabor'u da alarak 1936 yılında Türkiye'ye geldi; 1937 yılında evlendiler. Gabor, evlendiklerinde henüz 19 yaşında bir genç kızdı." Yani Atatürkle tanışıp ilişkiye girmesi için en az 20 yaşında olması gerekir. Burdan da yola çıkarak Roportajın saptırılmış olduğu kanıtlanmaktadır.

edwardo

Üzerinde bugün rahatça ibadet edebildiğin toprakları sana sağlayan atatürke nankörlük edeceğine az Allahtan kork da ülkedeki GERÇEK TACİZ TECAVÜZ ÇOCUK İSTİSMARI HABERLERİNE SESİN ÇIKSIN.

duygusal_panda

İnsanlar çok korkunç bir varlık..

ali-efe-ince

Çukur dizisinde vardı buna benzer bir durum. İnsanlıkdışı ak.

tolgahan

Uçurtma avcısı kitabı bir afganın dilinden pisliklerini anlatıyor

Görüş Bildir