Naci Görür Aylar Önce Elazığ'ı İşaret Etmişti: 'Uyarılarım Dinlenmedi, Tıpkı İstanbul'da Olduğu Gibi'

 > -
Abone ol

Elazığ merkezde meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki şiddetli sarsıntı, Prof. Dr. Naci Görür'ün bundan 3 ay önce yaptığı açıklamayı hatırlattı. Görür katıldığı TV programında Doğu Anadolu fay hattında enerji biriktiğini belirtmiş ve bugünkü depremin merkez üssü Sivrice'nin de adını sayarak bölgede deprem beklediğini kaydetmişti. Görür deprem sonrası ise "Uyarılar yaptım. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi" dedi.

Türkiye'nin gerçeği deprem kendisini bu kez Elazığ'da hatırlattı. Sivrice merkezli 6.5. büyüklüğündeki deprem geniş bir bölgeyi sarstı. Binalar yıkıldı, çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

Çok Sayıda Şehirden Hissedildi: Elazığ'da Şiddetli Deprem - onedio.com
Çok Sayıda Şehirden Hissedildi: Elazığ'da Şiddetli Deprem - onedio.com

Naci Görür'ün aylar önce yaptığı Elazığ uyarısı 🎥

Prof. Dr. Naci Görür 26 Eylül'de İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depremin ardından CNN Türk'te katıldığı 6 Ekim tarihli programda uyarılarda bulunmuştu. Doğu Anadolu fay hattında uzun süredir deprem olmadığını belirtmiş ve ciddi deprem riski bulunduğunu vurgulamıştı. Görür, riskli yerler arasında bugün depremin olduğu Elazığ'ın Sivrice ilçesini de saymıştı.

"TÜBİTAK ve DPT projelerimi reddetti"

Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda, Elazığ'da olabilecek depremlerle ilgili çalışmalar yürüttüğünü ancak bunların sonuçsuz kaldığını yazdı. Görür hazırladıkları projelerin TÜBÜTAK ve DPT gibi kamu kurumları tarafından reddedildiğini belirtti.

Görür şunları kaydetti:

"Arkadaşlar, Elazığlı olmam nedeniyle, Elazığ’da bir zamanlar Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim , uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın dedim. Bu konuda kitaplar basıldı. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi. Bununla da kalmadık. Yine Elazığlı olan Prof. Namık Çağatay ve İTÜ’deki arkadaşlarla birlikte Bingöl, Elazığ, Malatya, Maraş valilik ve belediye başkanlıklarını ve bu kentlerdeki üniversiteleri bir araya getirdim. Harita Genel Komutanlığını da işe katarak proje hazırladım. TÜBİTAK, DPT gibi bir çok yere başvurduk reddedildi. Halbuki her fay kuşağında depremin er geç geleceği biliniyor. Neden daha ortada deprem yokken oralar ele alınmıyor? Bileniniz var mı?"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir