Osmanlı'daki Oğlancılık Kavramında 'Erkek Güzellerinin' Memleketine Göre Yapılmış Karakter Analizleri

3.3bPAYLAŞIM

Hazır gündemken ve Süleyman Soylu da bu konuda açıklama yapmışken gelin bir Osmanlı'ya göz atalım! 

Her birini okudukça daha çok şaşırdım desem yalan olmaz...

Süleyman Soylu'nun "Bu topraklarda LGBTİ diye bir şey var mıydı? Avrupa'da olabilir. Bu cereyan Avrupa'dan, ABD'den Türkiye'ye pazarlanmaya çalışılan bir cereyandır." açıklamasından sonra bir tarihimize bakalım dedik...

Şöyle bir Osmanlı'ya göz attık!

Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki eşcinsellik ya da diğer adıyla "oğlancılık", tarih ve araştırma kitaplarında yer alan bir kavram.

Bu ilişki çeşidi "lûtilik", pasif gey erkekler ise "lûti" olarak tanımlanmış eski adıyla. Bireyler arasındaki ilişkiden "gulâmperestlik" olarak bahsedildiği yine kaynaklarda bahsedilmiştir. Seks işçisi olan bu erkeklerin, devlet tarafından kayıt altına alındığını da ayrıca belirtmek gerekir.

tr.wikipedia.org

Bu konuyla ilgili Twitter'da bulunan "Tarih Sanat Mitoloji" isimli hesap, Osmanlı'da yaşanan eşcinsellik kavramıyla ilgili bir kesit yayınladı. Kaynakların da hesapta yer aldığı bilgiler şöyle:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan15

19. yy. Cevdet Paşa, "Máruzát" isimli eserinde şöyle anlatır: "...Kadın düşkünleri çoğaldı, delikanlı meraklıları azaldı. Oğlancılık sanki yere battı. İstanbul’da eskiden beri delikanlılara karşı olan aşk ve ilgi kızlara yöneldi. Sultan Üçüncü Ahmed zamanından beri devam eden Káğıthane seyri daha fazla rağbet buldu. Gerek orada, gerek Bayezid Meydanı’nda arabalara işaret verme usulü başladı. Devletin önde gelenleri arasında kulamparalığıyla meşhur Kámil ve Áli Paşalar (o devrin sadrazamları, yani başbakanları) ile onlara mensup olanlar kalmadı. Áli Paşa, yabancıların eleştirisinden çekinerek kulamparalığını gizlemeye çalışırdı." ("Máruzát", Türk Tarih Kurumu Yayını, sah: 9)

dominoiplik

Ensardaki neydi? Cübbeli Ahmet ne diyordu bademleme,cevizleme filan. Ha pardon siz istismarı,zorla yapmayı seviyordunuz.iq yüksek, giyim kuşam renkli, kafalar özgür olmak isteyince o olmuyordu.

thedarkrising

Biraz araştırmasını bilen adam zaten Osmanlı'da hatta Osmanlı'nın öncesi zamanlarında bile eşcinselliğin olduğunu bilir. Bir tek Osmanlı değil tabi diğer birçok imparatorlukta da vardı eşcinsellik. Sabah akşam Diriliş Ertuğrul izleyip, Osmanlı bro yeahhhhh diye gezenlere tarihin sırf dizilerdeki gibi olmadığını göstermek gerek. Eşcinsel olmayabilirsiniz, eşcinselleri sevmek zorunda değilsiniz ama eşcinselliğin çok eski zamanlardan beri var olduğunu ve eşcinsellere saygı duyulması gerektiğini öğrenin. Dinime göre günah, lut kavmi yav falan diyorsanız da bu onların günahı olur, sizi gene ilgilendiren bir şey olmaz.

serkan15

Aynen öyle, Cevdet Pasa Maruzat isimli eserinde anlatmis her seyi. üst yorumu mu oku dostum.

eroll

Her zaman derim, kimin kime ne soktuğu ile ilgilenmiyorum. Yeter ki bu zorla olmasın. Tarih boyu var olan bir gerçek eşcinsellik. İnkar da etseniz, baskı da yapsanız, gizleseniz de var.

reshontheway

Kimse LGBT'lileri sevmek zorunda değil, kimse aşırı muhafazakarları da sevmek zorunda değil. Ama herkes ülkeye insanlara bir zararları yoksa birbirine saygı duymak zorunda. Gerisi Allah ile kul arasındadır artık şunu o kalın kafanıza sokun

Görüş Bildir