Özgür Demirtaş'ın Gençlere Yönelik 'Gelecek Kaygısı Taşıyor musunuz?' Anketinden Çıkan Sonuca Hiç Saşırmayacaksınız!

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Sosyal medyada yapılan yapılan bir anket, Türkiye'de gençlerin taşıdığı gelecek kaygısını bir kez daha gözler önüne serdi...

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Twitter üzerinden bir anket yaparak "Türkiye’de gelecek kaygısı yaşıyor musunuz?" diye sordu.

Demirtaş, soruyu özellikle gençlerin yanıtlamasını istedi. 👇

Şu ana kadar 430 binden fazla kişinin yanıt verdiği ankete katılım her geçen dakika daha da artıyor.

Verilen yanıtların dağılımı ise şu şekilde. Katılımcıların %92'den fazlası gelecek kaygısı taşıdığını söylüyor... 👇

Soruya verilen yanıtlar arasında 40 yaşın üzerinde olup çocukları için oy verdiğini belirten ebeveynler de bulunuyor.

Anketin altına yapılan yorumlardan bazıları şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nrettnbayar1

Gençlerin yüzde 92'si Fedöcü

corpse-bride

bence dunya genelınde boyle bır durum var ıstısna ulkeler harıc gıdın 150 ulkede aynı sekılde anketın sonuclandıgını gorursunuz bılmıyorum bır kısır donguye gırdık dunya genelınde bu hastalıkla da alakalı degıl o sadece tuz bıber olmustur duruma .uretecek bırsey bulamayan ınsan denen varlık gelecege daır pekte umutla bakamıyor uretıme katılamayan ınsan sayısı ıse mılyonlarca su an kendısını faydalı hıssetmıyor kısıler esas problem bu

hugi

Özgür Demirtaş'ı pamuklara sarıp şişirmeyi bırakın artık. Siyasi bir ideolojin yansımasıdır, ekonomideki gerçekliği kapitalizm üzerine kuruludur ve sermaye taraftarıdır, size şaka gelebilir ama Berat Albayrak'ın CV si bu adamdan daha iyi. Z kuşağına popüler gelen hükümet eleştirisine sarılmış kendi halinde polyanadan fazlası değil. Kısacası ali babacan gibi bir ekonomisttir, küreselci grubun sıcak para girdisiyle dolar genişletmesi ve ihracat artışı üzerine kurulu basit bir beyni vardır, giren dolar senin üretimini satın alır, tüketimini ucuz dolarla şişirip kendine bol döviz nakiti sağlar çünkü düşük dolarla yerli sermaye ihracat yapamaz. İki yüzlü ve istatistikle algı oluşturan sahtekarlıktan fazlası değil. Gerçeklik yok, ayakları yere basan küresel bakış yok, sadece sermayeye teslim olmak ve mandacılığa dayalı ekonomi ve devlet düzeni mantığı var, yazıklar olsun.

kevinmask

Ya bi sus mal bişey okuyoruz şurada

hugi

Kırıcı oluyorsun.

blizzard

Bir aydır trollük yaptığı yok. Dellenmiş oğlan.

blackraven

Uzmanlık alanın nedir bilmiyorum ama, matematik doktoralı ve yurt dışında doktora düzeyinde finans matematiği dersleri almış biri olarak birkaçı hariç düşüncelerine katılmam mümkün değil. Yazdıklarından bir şeyler biliyor gibisin ama sözlerinin altı boş. Peki önerin nedir? Özgür hocanın dedikleri haricinde nasıl bir düzen kurabiliriz? Ya da kurabilir miyiz? Kurduk diyelim, kim bizim düzenimize ayak uydurur? Kişiler hakkındaki düşünceler seni ilgilendirir ama berat albayrağın ve eğer ingilizcen yeterliyse de özgür demirtaşın doktora tezlerini okumanı, anlamasan bile yazımdaki kalite farkını karşılaştırmanı rica ediyorum. Kimin tanıdık ile işleri yürüten bir adam olduğunu, kimin kendi tırnaklarıyla bir yere gelmiş olduğunu anlamanı umuyorum.

hugi

Amaç Beratla kıyaslamak değil, Demirtaşı uzun yıllardır takip ediyorum, Erbakan hocanın dediği gibi '' Sizin ekonomiden anladığınız krize sadece pansuman yapmak'' Üretim ekonomisini bugün birçok ülke yapabilir ama pazarın yoksa, lojistik altyapın yoksa, müşteri portföyün yoksa üretimin anlamı kalmaz. AB devlerinin ihracat gücü, kendi aralarında ağırlıklı ve büyük miktarlardaki alımdan kaynaklanıyor. Almanyanın komşusu Fransa, bizimkisi Suriye Irak. Liberal dünya ekonomisine inanıp mason örgütler üzerinden kurulu küresel tekeli görememek aptallık, yok eğer görüpte polyanacılık oynuyorsan kötü niyetlisin demektir. Uzmanlık alanım lojistik, ekonominin hareket ettiği yer değil, ekonomiyi hareket ettiren alan, ürüne pazara müşteriye paraya dokunan alan.

engo-_-

Anladığım kadarıyla yabancı yatırımcının sağlayacağı nakit girdisiyle piyasayı dolarize etmesi sonucu kurun düşmesinin yerli üreticiyi ihracat yapamaz hale getireceğini ve ithal tüketimi arttıracağını söylüyorsun ama Türkiye ekonomisinde ihraç edilen nihai malların üretiminde ithal hammaddeye bağımlılığını göz ardı etmişsin ki yerli üretimin düşük kurla çalışamayacağını rekabetçi kurun daha mantıklı olduğu varsayımına yönelmişsin, ayrıca ülkeye girecek yabancı yatırımların istihdam, vergi geliri ve yerli yan sanayi faydalarını pek umursamıyorsun sanırım.

blackraven

@hugo: "aptallık" ve "kötü niyetlisin" biraz fazla iddialı. Bana cevap olarak benim bazılarına katıldığım düşünceleri yazmışsın ama sorduğum soruyu cevaplamamışsın, yani çözüm önerememişsin. Olay küresellik masonluk değil, çünkü onlar (300 yıl dense de) hep vardı ve var olmaya da devam edecekler. Mason tekelliği konusunda çok derin konuşabiliriz ama buraya sığmaz. Bu tekel para nerdeyse oraya gelir. Üretim ekonomisinde haklılık payın var gibi görünse de( Bugün ingiltere ne üretiyor?) aslında çelişiyor. Almanya ve Hollanda neler neler üretiyor? İhracattaki kendi aralarındaki alımdan bahsetmişsin ama sen kaliteli ürün ürettin de senin yerine mi Hollandayı seçtiler? veya sen mercedesi bmw yi ürettin de hayır biz almıyoruz mu dediler? japonya ve Güney Kore nin ürettiklerine bu mason tekeli karşı çıkamadı mı da buralara kadar ihracat yapıyorlar?

blackraven

Mesajı ikiye bölmek zorunda kaldım, bu da 2. bölümü: Demem o ki sen hukuk devleti ol, eğitim devleti ol yani yapısal reformları yap, eğer olmazsa benim ve birçok akademisyenin yanıldığını konuşuruz. Çünkü bugüne kadar bu dediklerim sadece 1923-1940 arası vardı, düşün hem de o şartlara rağmen. Ha bi de hakkını yemeyelim 2002-2009 arasında vardı. Madem lojistikçisiniz o dönemki ihracatın kurun 1-2 arasında gidip gelirken ihracatın 3e 5e katlandığını da biliyorsunuzdur. Eğer siz güveni istikrarı sağlarsanız pazar size gelir. Sağlamazsanız isterseniz her şeyi kendiniz üretin hepsi çöpe gider.

hugi

İhracatımızın yarısını zaten yabancı sermayeli şirketler yapıyor, benim amacım üretim metaryelleri ve hammaddeleri hariç dövize endeksli ithalatın önüne geçip iç pazarımızıda kendi kaliteli ürünlerimizi üretebilmek, bunu başarırsan siyasete bakılmaksızın ürününe talep gelir mesela İHA, SİHA vs. Demirtaşın bütün ekonomiyi yabancı sermaye üzerine kurmasını kabullenemiyorum, seçimlerde trump a hakaret etmek koskoca profosöre yakışırmı, bu kadar biden cı olmanın ne alakası var, eleştirim donanımına değil, yeteneklerini yanlış mahfillerde değerlendirmesinedir.

hugi

Japonyanın dış borcunun GSMH sına oranı % 140, sermaye gruplarının ağırlıklı kısmı mason sermayesi, en büyük şirketleri amerikada üretim yapıp onun hammaddelerini kullanmak zorunda. Haklısın kaliteli üretim yok bizde, en azından şimdilik ama güzel bir söz vardır, bugün kendi ürettiğin ve ütü tutmuyor diye kırışık kumaşı giymezsen yarın ve ömür boyu yabancının sana biçtiğini giyersin. suudiler asitte gazeteci eritip kelle kestiler, kadınlar ahırdaki hayvandan sonra geliyor ama dünyadaki en büyük fon alışverişini yapıyorlar hemde sizin en gelişmiş medeni dediğiniz ülkelerle. Lütfen gerçekçi olun. Bu arada ihracatımız 3-5 e katlandığında sermayemizin ve ihracat gücümüzün sahibi masonlardı hatta akp yi hükümete getirenlerde bunlardı. Pazarlarını kaybetmeye başladılar, saldırıları bu sebeptendir.

pasmuntal

Adam Berat Albayrak'ın CVsi daha iyi diyor ve kimse sorgulamıyor. CV sindeki Cumhur başkanın damadı ibaresi geçmesi fark yaratıyorsa onu bilemeyeceğim.

Gizli Kullanıcı

Gurbetçi troller yine kendilerinden geçmiş bakıyorum. Ne de olsa kendileri yeşil sermayeden bolca nemalanan avrupa'nın bi ülkesinde öroları gömen sözde islamcı kesim. Türkiye'de de yalaya yalaya bi yerlere getirilmişler. Ne bilsinler gelecek kaygısını falan. Ama artık o kadar iticiler ki önümde kafaları kopsa kılım kıpırdamaz. O kadar iticiler ki en anlayışlı, en saygılı kişilerin bile bu yeşil sermaye güruhunun tek bi lafına tahammülleri kalmamış. Hâlâ ne yüzle konuşuyolar, ne yüzle bu yorumları yapıyolar anlamak mümkün değil. Zaten bi avuç kalmışlar. Azalarak bitecekler çok şükür.

erman-kilavuz

Kaygıyı yaratan belirsizliktir. 7,4 ise başına neler geleceğinden haberdar olduğundan "Nasıl olsa boku yedik" düşüncesinde olduğu için kaygı taşımıyordur bence :)

Görüş Bildir