RTÜK; Fatih Portakal'ın İfadeleri Nedeniyle Fox TV'ye, Deprem Yayınları Nedeniyle de 5 Kanala Ceza Verdi

 > -
Abone ol

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal’ın Libya’ya giden Türk askerleri ile ilgili yorumu nedeniyle Fox TV’ye "ağır idari para cezası" verildiğini duyurdu. Fox TV'nin yanı sıra KRT, Halk TV, Tele 1, TV 5 ve Habertürk'e de deprem yayınları nedeniyle idari para cezaları verildiği açıklandı.

Fatih Portakal’ın 6 Ocak günü Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin ana haber bülteninde sarf ettiği sözler tartışmalara neden olmuştu. Portakal'ın "Türkiye'yi sömürgecikle suçladığı" iddiaları dile getirilmişti.

RTÜK, Portakal'ın bu sözlerine ilişkin "Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak" hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle Fox TV'ye idari para cezası uyguladı.

Fatih Portakal ne demişti?

Fatih Portakal'ın tepkilere neden olan sözleri şu şekildeydi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğalgaza muhtaç mıyız? Muhtacız diyor. Türkiye'nin gidiş sebebi belli zaten. Bırakın siz Libya'da ezilenler var Hafter darbeci o öyle şu böyle, demokrasi insan hakları, özgürlük; belli Türkiye'nin neden gittiği. Ve neden bir koruma şemsiyesi oluşturmak istediği. Bu karşılıklı bir anlaşmadır. Siyasi bir karardır. Siyasi kararın sonrasında da siz gönderirsiniz. Ama anlaşmanın içeriği belli üç aşağı beş yukarı. Doğalgaz ve petrol. Türkiye'de bu duruma geldi ya. Cumhurbaşkanı diyor, ben demiyorum. Beni eleştirmeden önce Cumhurbaşkanı'nı eleştirin. Türkiye de bu konuma geldi. Emperyalistleri biz niye eleştiriyoruz. İnsanların doğal kaynaklarını sömürüyorlar, onu yapıyorlar bunu yapıyorlar. İşte Cumhurbaşkanı da Kanal D - CNN ortak yayınında da bunu söylüyor. Biz petrole de enerjiye de muhtacız diyor."

Yaralı depremzedenin Erdoğan için bekletildiği iddiası

RTÜK toplantısında Elazığ'da yaşanan deprem sonrasında yapılan yayınlar da incelendi.

Gazeteci Serdar Akinan, enkaz altındaki bir depremzedenin Cumhurbaşkanı Erdoğan gelene kadar bekletildiğini öne sürmüştü.

Serdar Akinan'ın o iddiaları 🎥

Kamuoyunda tepkiye neden olan iddialar hemen yalanlanmıştı 👇

AFAD Başkanı'ndan Depremzedenin Erdoğan İçin Bekletildiği İddialarına Yanıt: 'Arama Kurtarmacı Başına Silah Dayansa Yapmaz' - onedio.com
AFAD Başkanı'ndan Depremzedenin Erdoğan İçin Bekletildiği İddialarına Yanıt: 'Arama Kurtarmacı Başına Silah Dayansa Yapmaz' - onedio.com

RTÜK bu iddialara ilişkin "Soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz" hükmünün ihlal edildiğine karar vererek KRT’ye para cezası verdi..

Halk TV’de yayınlanan 'Ceviz Kabuğu' programı da ceza aldı.

Hulki Cevizoğlu'nun sunduğu Ceviz Kabuğu programında sarf edilen ifadelerin yine deprem hakkında "halkı bilgilendirmekten ziyade korku ve panik oluşturacak nitelikte olduğu" gerekçesiyle Halk TV’ye de para cezası verildi.

Cevizoğlu, RTÜK'ün kararına Twitter üzerinden tepki gösterdi 👇

3 kanala daha 'deprem yayını' nedeniyle ceza verildi!

Deprem yayınları nedeniyle ceza Tele 1, TV 5 ve Habertürk'e de idari para cezası yaptırımı uyguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir