Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rüyalara Dair Duyacağınız Bu Garip Detaylardan Sonra Birkaç Gün Uykuya Dalamayacaksınız!

-
Abone ol

Herkes rüya görür, peki kaçımız kendi rüyasını yaratabilir?

Bu içeriği hazırlarken şurada ve burada bulup inceleyebileceğiniz akademik makalelerden, bu ve şu çalışmadan faydalandık.

Rüyalarda sadece olanları yahut olmasını istediklerimizi değil, bazen gelecekte olacakları da görürüz.

Sebebi bilinmiyor, belki de geleceği gerçekten hissediyoruz. Bundan sonra yaşanmamış şeyleri gördüğümüzde bir kenara not edelim.

Kim bilir, bir şeyleri hissetmişizdir...

Uyku esnasında dinlendiğimizi düşünürüz fakat rüya görürken beyin aktivitelerimiz çok daha fazladır.

Bazı beyinler REM safhasında uyanıkken olduğundan daha aktif bile olabilir.

Rüya görürken yapabileceklerimizin sınırı yok gibi görünebilir ama rüya esnasında okuyamıyoruz.

Ayrıca zamanın ne olduğunu da bilemiyoruz. Şayet bu içeriği okurken rüyada olup olmadığınızdan emin olamıyorsanız içinizi ferah tutun, okuyabiliyorsunuz. İkna olmadıysanız saate bakın.

Gördüğünüz rüyalara göre karakterinizi tahlil edelim mi?

Gördüğünüz rüyalarda olumsuz bir hava hakimse, sizi korkutacak bir rüya gördüyseniz hiç endişe etmeyin. Bu tip rüyalar hayatları yolunda olan ve mutlu insanlarda daha sık görülüyor.

Endişelenmeyin.

Başarınızın sırrı da rüyalarda olabilir. İlginçtir, dünyayı yönlendiren birçok icat rüyalarda doğdu.

Gelmiş geçmiş en kıymetli bilim insanlarından Tesla buluşlarını rüyada görüyordu, hayatımızın her alanını etkileyen Google da yaratıcısı Larry Page'in rüyasında ortaya çıktı.

Uyumadan evvel başucunuza bir defter koyun en iyisi.

Sadece uyurken mi rüya görürüz? Uykuya dalmadan rüya görebilmek için bir şeyler yapabilir miyiz diye araştırdık, bir şeyler bulduk.

Tasvip ve tavsiye etmemekle birlikte Dimetiltriptamin (DMT) isimli maddenin bu tip bir özelliği var. Kullanıldıktan sonra derin uykuya dalmadan da aynı nitelikte rüyalar görülebilmesi için zihnimizi programlar.

Tam uykuya dalarken bir anda sonsuz bir uçurumdan düşercesine endişe dolu halde uyanmak... Bunu hemen herkes yaşamıştır ve bu durumun binlerce yıl öncesinden, avcı toplayıcı atalarımızı hayatta tutan refleks olduğunu çoğumuz bilmiyoruz.

Bunun yorgunlukla ilgili olduğunu düşünüyor olabilirsini ama adı 'hipnik seğirme' olan bu durum, uykuya dalmadan hemen önce vücudumuzun bulunduğumuz yerin güvenli olup olmadığını bir kez daha kontrol etmemiz için bize verdiği uyarı sinyali.

Bu durumun kökeni binlerce yıl öncesine, ağaçlarda yaşayan atalarımıza dayanıyor.

Vücudun uykuya geçiş esnasında kontrol altında tutulması gerektiği için hipnik seğirme ağaçtan yahut kayalık bir yükseltiden düşmenin önüne geçiyor, fazla rahatlamayı ve hareketlilik ihtimalini kısıtlıyordu. Bunun yanında diğer canlıların erişemeyeceği noktaları ve pozisyonları bulmak gerekiyorsa bu da ancak uykudan önce gerçekleşebilirdi.

Rüyanızda tanımadığınız bir kişiyi mi gördünüz? O halde feci şekilde yanılıyorsunuz.

Rüyalarda gördüğümüz suratlar daha önce gördüğümüz kişilere ait, daha önce görmediğimiz bir suratı rüyamızda görme imkanımız yok. Farklı özellikleri birleştirmek de imkansız, yani rüyalarda tanımadığınız kişiler yok, en iyi ihtimalle hafızanız biraz zayıflamış.

Gözlerin hızlı hareket ettiği REM aşamasında rüyadaki olaylara gerçek dünyada tepki vermekten korkabiliyoruz.

Örneğin bir canavar gördük ve ondan kaçmaya başlıyoruz, vücudumuz bir refleksle harekete geçse... REM esnasında kendimizi sabitlemek ve riskli bir harekete sebebiyet vermemek için geçici olarak kasları felç ediyoruz.

Cinsel içerikli rüyalar gördüğümüzde bunun pek de yaygın olmadığının farkında olmamız gerekiyor.

Yaşayan kişiler herkesin bu tip rüyalar gördüğünü düşünse de kadın ve erkeklerin sadece %4'ü cinsel içerikli rüyalar görüyor. Geriye kalan %96'lık kısımda bu tip bir rüyayla hiç karşılaşmamış olanlar da var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mincir

uykuya muykuya dalamayacaksınız diye yazınca bende sandım korkunçlu cinli minli bişi

soyledim-gitti

Sadece %4 cinsel içerikli rüya mı görüyormuş? Ergenlik dönemi sonrası yetişkinler için belki. Ama gençliğin yeni başladığı o dönemde herkes görmemiş midir?

gri-en-soguk-renktir

"Rüyanızda tanımadığınız bir kişiyi mi gördünüz? O halde feci şekilde yanılıyorsunuz." Bu tam olarak böyle değil aslında. Tanımak derken birebir diyaloğumuzun olduğu biri olması gerekmiyor. Freud'un bu teorisine göre rüyamızda gördüğümüz bir yüzü, hayatımızda en az bir defa mutlaka görmüşüzdür. Sokakta yürürken yanımızdan geçip giden biri, toplu taşımada, markette, barda gördüğümüz, belki "bakar görmez" biçimde hiç ama hiç yüzüne odaklanmadığımız hatta farkında bile olmadığımız kişinin yüzünü aslında beynimiz bir şekilde algılamış oluyor. Rüyamızda da bunları görüyoruz.

soyledim-gitti

Bu biraz kanıtsız bir önerme değil mi? Yani rüyamda daha önce hiç görmediğim birisini gördüğümü söylüyorum. Bilim adamı da diyor ki mutlaka bir zaman yanından geçmiş birisidir. Yanımdan geçenleri hatırlayamayacağıma göre aksini ispatlama imkanım yok. Daha önce hiç görmediğim bir canavar rüyama girebiliyorsa hiç görmediğim bir yüz de giriyor olabilir bence.

gri-en-soguk-renktir

Elbette kanıtlanamaz, kanıtlanmış genel-geçer şeye zaten bilimde "yasa" denir. Bu ise bir teori. Yani kanıtlanmamış ki psikolojide kanıt olayı fen bilimlerindeki gibi de olamaz. Ben burada bu tezi savunmak amacıyla değil, Freud'un teorisi içerikte eksik/yanlış olduğu için asıl halini aktarmak amacıyla yazdım. Ha bana mantıklı geliyor mu, evet geliyor.

--heisenberg--

Bende yazdığım hikayeleri, senaryoları genelde rüyamda görenlerdenim. Arkadaşlarım bu durum ile dalga geçse de, çok güzel bir şey aslında. 😊

pippabacca

Bu içerik daha önce de yapıldı yine söylüyorum rüyamda bir şeyler okuyup bir şeyler yazabiliyorum. Solak olduğum için belki bilmiyorum, solaklarda gen dizilimi farklıymış veya okuduklarının etkisinde kalan biri olduğum için. Öykü ve deneme de yazıyorum, yazdığım şeylere şunu da ekliyim diye düşünürken rüyamda yazarken görüyorum kendimi. Bir de ilginç bir şey paylaşayım, 2010 üniversite sınavı sorularından birkaçını rüyamda gördüm. Uyandığımda elbette şıklara kadar net hatırlamadım fakat aklımda kalan kelimeleri yazdım ve sınavda çıktı. Bir de Sınava girmeden son gece tam uyurken Bilge Karasu'nun romanı diye bir ses duydum, yataktan kalkıp romanlarına baktım Gece adlı romanını sınavda sordular. Belki tesadüf bütün bunlar belki de parapsikolojik birtakım olaylar bilemiyorum

Görüş Bildir