Selin Sayek Böke: Türkiye'nin Kaynaklarını Rantla Yiyen 5 Şirketi Kamulaştıracağız

 > 
577PAYLAŞIM

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve aldıkları kamu ihaleleri ile dünya sıralamasında ilk 10'da yer alan şirketler için 'kamulaştıracağız' dedi. Böke, "Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan 5 şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Halk TV’de Fatih Ertürk'ün programına konuk olan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, kamu-özel işbirliği adı altında yapılan mega projelerin getirdiği yükün "ticari sır" denilerek halktan ve halkın temsilcilerinden gizlendiğini belirtti.

"Bütün kaynakları rantla yemiş 5 şirketten bahsediyorum" 🎥

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kamulaştırma ile ilgili sözlerini de hatırlatan Fatih Ertürk’ün "Ortada imzalanmış sözleşmeler ve bağlayıcılıkları var. Özel sektörle müzakere yoluna mı gideceksiniz?” sorusu üzerine Böke, 

“Özel sektör dediğiniz Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan 5 şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. Buraya yazacağız, ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Böke, karşılarında iyi niyetli anlaşma yapacak iyi niyetli bir yapı olmadığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Vatandaşın emek emek alınteriyle biriktirdiği vergileri, bu aile şirketi mekanizmasıyla paylaşmayı gönülden ortak olmuş 5 tane müteahhitlik şirketinden bahsediyoruz. Bunlar rantçı, yandaş, hatta bir adım daha öteye gidelim talancı bir zihniyetin temsilcileri. Dolayısıyla, kamulaştırma faaliyetleri bir siyasi iradeden geçiyor. Nasıl ki kamu özel işbirliği adı altında rantçı-yandaş şirketlerle halkın kaynaklarını paylaşmış olmak bir siyasi iradeydi ise biz de benzer şekilde yapacağız. Elbette hukuk çerçevesinde yapacağız ama siyasi iradeyle yapacağız."

Kamu ihalesi denildiğinde akla AKP'ye yakınlığıyla bilinen Makyol, Kalyon, Cengiz İnşaat, Limak ve Kolin şirketleri geliyor. 👇

Bu şirketler en fazla kamu ihalesi alan şirketler sıralamasında da dünyada ilk 10'a girmişti. 👇

İnşaat Denilince Akla Onlar Gelir! Cengiz-Kolin-Limak Kamu İhalelerinde Dünya Lideri - onedio.com
İnşaat Denilince Akla Onlar Gelir! Cengiz-Kolin-Limak Kamu İhalelerinde Dünya Lideri - onedio.com

Sabah ve Yeni Şafak gibi yayın kuruluşları Böke'nin açıklamasını "Özel sektöre tehdit" olarak duyurdu. 👇

"Kast ettiğim şirketlerin hazine garantisiyle halkın parasını emen yandaşlar olduğu açık"

Selin Sayek Böke ise Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Kast ettiğim şirketlerin avanta kredi, haksız destek, yandaşlıkla ihale, ahbap çavuş ilişkileriyle aldıkları dövize endeksli hazine garantisiyle halkın parasını emen mega yandaşlar olduğu açık. Üzerine alınanlara bakınca esasında çok net anlaşıldığı da görünüyor!"

"5 şirketin devletten aldıkları ihalelerin toplamı 150 milyar dolar"

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır geçtiğimiz günlerde bu şirketlerin aldığı ihaleleri Meclis gündemine taşımış ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti.

Başarır önergesinde bu şirketlerin devletten aldığı ihalelerin toplam bedeli 150 milyar dolar olduğunu belirtmiş ve şu soruları sormuştu:

  • Ayrı ayrı belirtmek üzere, söz konusu 5 firmanın 2002 yılından bu zamana kadar devletten, hangi kamu ihalelerini kaç TL karşılığında almıştır?

  • AKP İktidarı döneminde Cengiz İnşaat, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarının sıklıkla devletten kamu ihalelerini almaları tesadüf müdür?

  • Söz konusu bu 5 firmanın sürekli devletten kamu ihalelerini almalarının altında AKP iktidarına olan yakınlığı mı yatmaktadır?

  • Bu 5 firmanın aldıkları kamu ihale bedellerinin, ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın payı olduğu 2020 yılı bütçe giderlerinden fazla olmasını neyle açıklıyorsunuz?

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mayıs ayındaki bir konuşmasında bu projelere döviz üzerinden verilen hazine güvencelerini eleştirmiş, ihaleleri alan şirketler için de "beşli çete" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu şunları söylemişti:

"Şimdi bunlar ihaleleri, garantileri döviz bazında aldılar. Ya bir ihtilaf çıkarsa? Bunlar Erdoğan'a gittiler. “Yarın CHP iktidar olsa, gelip bunları kamulaştırsa ya da elimizden alsa ne yapacağız? Ne yapalım? Bizi değil, Türk mahkemelerini değil, Londra mahkemelerini yetkili kılarsan, CHP'nin ilerde bizimle ilgili alacağı kararları biz Londra mahkemelerinde bozabiliriz. Güvencemiz orası olsun” dediler. 

Ve Erdoğan da bunu kabul etti. Hani diyor ya “biz yerli ve milliyiz” diye. Ne yerlisi, ne millisi ya? 

Bu beşli çete, dolar bazında garanti alanlar, oturdukları yerde döviz arttıkça bunlarında gelirleri artıyor. Bunları çağıracağım. Diyeceğim ki, kardeşim Türk lirasına dönüştürüyorum bunu. Kabul et. “Etmiyorum” Kamulaştırıyorum o zaman. Tamamını kamulaştıracağım."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir