Telefonla Konuşmaktan ve Aramalara Cevap Vermekten Korkma Duygusu 'Telefonofobi' ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

-
Abone ol

Cep telefonu olmadan yaşayamadığımız bir dönemde, sosyal medya, mesajlaşma ya da oyunu bir kenara bırakıp telefonunu konuşmak için kullanmaktan çekinenler burada mı?

Kaynak: https://awarenessact.com/telephonophobia...

Telefonofobinin temeline bakacak olursak, çalan bir telefona cevap verme veya telefon görüşmesi yapma korkusudur diyebiliriz.

İlk bakışta biraz saçma görünse de, aslında eminiz hepinizin çevresinde böyle insanlar var, hatta siz bile bunlardan biri olabilirsiniz. 

Aslında bu, modern günlerde karşımıza çıkan fobinin temelinde de aşırı yüksek seviyelere çıkabilen kaygı bozuklukları var.

Fobiler üzerine araştırmalar ve gözlemler yayınlayan internet sitesi Fearof.net şöyle anlatıyor;

Herhangi bir sosyal veya daha spesifik fobilerde olduğu gibi, telefonda konuşma korkusu kişinin çocukluğunda yaşadığı olumsuz bir deneyimden kaynaklanabilir. Örneğin, bu fobiye sahip bir kadının anlattığına göre, fobisi geçmişte arkadaşlarının ona sesinin telefonda bir erkek gibi geldiğini söylemesinden kaynaklanmış. 

Kaygıya sebep olan bir başka durum ise telefonda 'işletileceğini' düşünmek.

Telefonofobiye sahip diğer bireyler ise bu durumu daha çok yetişkinlik döneminde hissediyor. Cep telefonunun sağlığa zararlı olduğunu veya beyin tümörlerine yol açtığını bilmek en sık görülen sebeplerden biri. 

Hipokondriyak (halk arasında hastalık hastası), obsesif kompulsif bozukluk veya takıntı ile yaşayan kişilerde de telefon ile konuşma fobisi sık gözlemleniyor.

Telefonda ölüm, kaza veya hastalık gibi kötü haberler alıp travmatize olmuş kişilerde de telefonobi olma olasılığı yüksek.

Öte yandan Gallup tarafından yakın tarihte yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse yarısı, cep telefonsuz bir hayat düşünemediğini ifade ediyor. 

Sıradan bir akıllı telefon kullanıcısının, günde 2.617 kez, yoğun bir kullanıcının ise 5.427 kez telefonuna dokunduğunu biliyor muydunuz? 

Son olarak, sosyal anksiyete de bu fobinin en önemli ve yoğun tetikleyicilerinden biri.

Telefonda konuştuğu zaman kendini ifade etmekte zorluk çekeceğini düşünen insanlarda da telefonofobi baş gösterebiliyor. 

Kişi telefonda kendini yanlış, eksik ya da kötü ifade edeceğinden korktuğu için telefon açmıyor veya gelen aramalara cevap vermiyor. 

Bu fobinin tam aksi ise, nomobofobi olarak adlandırılıyor. Bu korku durumunda ise insanı rahatsız eden şey cep telefonuna ulaşamamak, yanında olmaması veya bir telefona sahip olmamak.

Peki böyle bir fobiniz olduğunu düşünüyorsanız neler yapabilirsiniz?

Hepimiz ister istemesek de istemesek de telefonda konuşmak zorundayız bu yüzden bunu kabullenmek atacağınız ilk adım olmalı. 

Telefonunuzu zil sesini duymak yerine titreşimde bırakarak, öncelikle o telaşı ortadan kaldırabilirsiniz. Cevap vermek istemediğiniz zaman telefonu açmayıp kendinizi daha hazır hissettiğinizde numarayı arayabilirsiniz.

Eğer telefon ile konuşma fobiniz olduğunu düşünüyorsanız, bunun bir başka sosyal fobiden kaynaklanabileceğini de hesaba katarak yardım almak isteyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
demonfromhell

bende de vardi kendi kendime yendim bu korkuyu.onceden bi pizzaciyi arayip siparis bile veremezdim,konusurken heyecanlanir ne diyecegimi unutur ve kekelerdim.zamanla insanlarla iletisimim ve okudugum kitap sayisiyla bu korkum kendiliginden yok oldu

Görüş Bildir