Yemeklerin Lezzet İksiri Salçanın Küflenmesini Önleyecek Pratik Yöntemler!

0PAYLAŞIM

Hazır alınan veya yazın lezzetli domatesleriyle hazırlanan salçanın küflenmesi mutfakta yaşanılan en yaygın problemlerden biri. Salçanın küflenmesini önlemek mümkün mü diye düşünüp duranları ise böyle alalım!

İşte, salçanın küflenmesini önleyerek uzun süre kullanmanızı sağlayacak yöntemler...

1. Salçayı mutlaka cam kavanozlarda saklayın

Marketten aldığınız salçayı kullanmadan önce ilk yapmanız gereken; salçayı teneke kutusundan çıkarmak ve cam bir kavanoza aktarmak. Cam kabın içine aktardığınız salçayı kuru bir ortamda saklamanız salçanın küflenmesini önleyerek ömrünü uzatır.

2. Kendi yaptığınız salçaya sarımsak ilave edin

Eğer salçayı hazır tüketmek yerine kendiniz hazırlıyorsanız, sarımsak kullanarak salçanın kullanım süresini uzatabilirsiniz. Ev yapımı salçalarda katkı maddesi olmadığı için kullanım süreleri daha da kısa olabiliyor. Salçanızı yaparken içine bir diş sarımsak atmanız salçanızın bozulmasını önler.

3. Üzerini zeytinyağı ile kapatın

Salçanın küflenmesini önleyen en etkili yöntemlerden biri de üzerini 1-2 parmak zeytinyağı ile kaplamak. Zeytinyağı, salçanın hava ile temasını keserek bozulmadan kullanmanızı sağlar.

4. Her kullanımdan sonra salçanın üzerini düzleştirin.

Her kullanımdan sonra bir kaşık yardımıyla salçanızın üzerini düzleştirin. Üzerindeki yağ miktarı azalırsa tekrar zeytinyağı ilave edin.

5. Küçük kavanozlar kullanmaya özen gösterin

Evde hazırladığınız salçayı büyük kavanozlara koymak yerine küçük kavanozlarda saklamanız salçanızın ömrünü uzatır. Büyük kavanozlarda saklanan salça sürekli havaya maruz kalacağı için daha çabuk bozulur. Çabuk tüketebileceğiniz kaplarda saklamak, salçanızın küflenmesini önleyeceği gibi tadının da uzun süre korunmasını sağlar.

6. Streç film kullanmayı deneyin

Salçayı sürekli kullanıyorsanız, streç film yöntemini denemelisiniz. Zeytinyağı gibi streç film de salçanızın hava ile temasını kesecek ve daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak. Ayrıca streç film kullanmak, zeytinyağı yönteminden çok daha tasarruflu bir çözüm sunar.

7. Tuz kullanarak da salçanızın küflenmesini önleyebilirsiniz

Özellikle hazır salça kullanıyorsanız, içine bir miktar tuz atmak küflenesini önler. 1 tatlı kaşığı tuz atarak salçanızı karıştırmak bozulmasını önlemek için yeterli olur.

8. Salçanızı buz küplerine koyarak muhafaza edin

Salçanın küflenmesinin tam anlamıyla önüne geçmek için buz buz küplerini tercih edebilirsiniz. Buz küplerine koyarak buzlukta saklanan salça hem kullanım kolaylığı sağlayacak hem de küflenip tadının ekşimesini engelleyecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir