Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zor Sandığımız YKS'ye Şükredelim: Çin'in Hazırlananları İntihara Sürükleyen Üniversite Sınavı Gaokao

558PAYLAŞIM

Dünyanın en zor sınavlarından birine girip 10 milyon kişiden daha iyi sonuç alabilir miydiniz? Hiç sanmıyoruz.

Üniversiteye giriş için acımasız sınavlar sadece Türkiye'de olmuyor, çok daha zorlusu her yıl Çin'de yapılıyor.

Nasıl bizde TYT, AYT varsa orada da bir Gaokao var. Ulusal Üniversite Giriş Sınavı olarak adlandırılan bu sınava basit bir sınav olarak yaklaşmak mümkün değil çünkü bu dünyanın en zor sınavlarından biri. 'İkinci yıl hazırlanayım daha yüksek puan yapayım' deme gibi bir lüksünüz de yok.

Gelin, bizdeki sınavlara şükrettirecek bu sisteme bir bakalım.

Her yıl temmuzda gerçekleşen bu sınav sadece Çin'de değil, öğrencilerin ABD, İtalya, İngiltere gibi ülkelerde de üniversitelere yerleşebilecekleri puanı belirliyor.

Çekişmenin bu kadar büyük olmasının sebeplerinden biri de bu. Her yıl yaklaşık 10 milyon öğrenci bu sınava giriyor. Türkiye'de benzer sınava 2.5 milyon kişinin girdiğini düşününce aradaki fark büyük görünse de nüfusa oranladığımızda abartılacak bir sayı olmadığıda görülüyor. Peki nedir bu sınavı insanları depresyona sokacak derecede zorlaştıran şey?

Yanıtı çok uzaklarda aramaya gerek yok: Rekabet çok yüksek.

10 milyona yakın öğrencinin girdiği sınavlarda barajı geçmek, yüksek bir puan yapmak yahut ilk %10'luk dilime girmek yeterli değil. Çok daha iyisini yapmanız gerekiyor, öyle ki her yıl ortalama 50-55 bin öğrenciden sadece biri istediği üniversiteye yerleşebiliyor. 

Bu sınav sonucunu geçerli gören okullar arasında Cambridge Üniversitesi, Sydney Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi gibi dünyanın en iyilerinin de olduğunu düşününce ciddiyet daha da net görülüyor.

Böylesine kalabalıkların girdiği sınav aileler için de çok önemli. Tabii aileler için önemli olduğunda devlet için de öyle...

Neredeyse olağanüstü hal ilan ediliyor sınav günleri. Bazı işyerleri kapatılıyor, okulların olduğu sokakların etrafında güvenlik önlemleri alınıyor, hatta polisler sessizliği ve asayişi sağlamak için devriye geziyor. Aileler heyecanla tüm okul çevrelerini miting alanına çevirdiği için böyle önlemler mecburi olarak alınıyor.

Ebeveynler sınav esnasında çocukları için böyle dua ediyor. 👇

50 bin öğrenciden biri, onların çocuğu olsun diye.

Bu gergin atmosfer öğrencileri trajik biçimde etkiliyor.

Üniversiteye girişlerinin Açlık Oyunları'nda geçen mücadelelere evrilmesini çok iyi karşılayamıyorlar. Bu sebeple depresyon vakaları artıyor, çocukların psikolojik destek almaları gerekiyor ve istisnasız her yıl kayda değer seviyede intihar vakaları ortaya çıkıyor.

Türkiye'de kopya çekmeyi engellemek için kullanılan tedbirlerin çok daha fazlası gerekiyor bu sınav için.

Bu konuya özel bir sektör oluşmuş durumda, teknoloji uzmanları kopya çekilmesini engellemek için sınav öncesi ve sınav esnasında gözetlemede bulunuyor, sınav salonlarında drone'lar geziyor. Ucunda hapis cezası olmasına rağmen bu riski alanlar var.

Herkesin korktuğu bu sınavda ne soruluyor? Bildiğimiz konuların yanında yabancı dil, politik öğütler, çevre sorunları ve kompozisyon yazma konusunda çeşitli sorular var.

Hepsi çoktan seçmeli de değil bu soruların, bir kısmı klasik. Yani hazır olmanız gereken onlarca konunun yanında bir de sürekli değişen politik kararlar var. Şanslıysanız o an hazır olduğunuz kompozisyon sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Şansınız yaver gitmediyse tüm bilgileri zihninize işlemiş olsanız bile başarısız olma ihtimaliniz var.

Bu klasik sorulardan biriyle kapatalım dedik, siz de kendi yanıtınızı düşünün ve bu soruya nasıl puan verileceğini yorumlarda tartışalım.

Soru: "Thomas Edison'un 21. yüzyılda yaşasaydı mobil telefonlarla karşılaştığında vereceği tepkiyi ya da tepkileri tartışın, bu başlık özelinde bir kompozisyon yazın." 

😱

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hznlmptezel

Şükür etmek? Çin'le avunmak yerine ülkemizde mezuna kalanlara veya ilk defa girecek olanlara baksanıza. Çoğunluğu sakinleştirici kullanıyor, ruh hastası gibi dolaşıyorlar.. Kıyasa gireceksek biraz baştan alıp konu başlıklarından başlayalım. En azından öğrencilerin gireceği sınav 70 yıldır aynı ve neye gireceklerini biliyorlar. Haliyle sistemleri de öyle işliyor. Bizde daha seneye olacak sınavın akıbeti belli mi? Değişmezse, belki..

sukran-s

Ben gidip 4 yılımı üniversiteye vereceğim öğretmen olacağım, atanmayacağım asgari ücretten daha düşük meblağlarla çalışmak zorunda olacağım ve üniversite sınavı üstüne üstlük zor olacak ne bekliyorsunuz bu kadar kolaysa gidin siz de atanamayın kardeşim tutan mı var :d

emir-bugra-tekin1

bravo sayın yazar çok değişik hislere sürüklendim. şey gibi olmuş bak bizim sistem bok ama bizim sistemden çok daha bokları var. biz dizimize kadar boktayız onlar boğazına kadar bokta. hepimiz bokun içindeyiz mevzu kimin daha çok boka battığı olmamalı.

byllasear

Zor demiş bok değil :D Yanlış mı okudum bilmiyorum ama ben okuduğumdan bok gibi bir sistem olduğunu çıkarmadım. Sadece zormuş.

lucidum

Edison'un hayatını bilen biriyse, çeşitli akıl yürütme ve sonuç çıkarma yöntemlerini biliyorsa ve kalemi de güçlüyse, son sorudan alnının akıyla çıkabilir bence sınava giren birisi.

sawari

Neyine şükredicem aq. Sen Z kuşağını şükürcü biatçı Y kuşağıyla karıştırdın heralde.

Gizli Kullanıcı

Biat durumuna lafım yok ama şükür etmek sadece tanrıya yada herhangi bir olguya karşı olmaz. Şükür etmek bugün Y kuşağının pek bilmediği, şımarık karakterinde olmayan elindekinin değerini de bilmektir aynı zamanda .. Sahip olduğun şeylerdeki değerinin farkına varırsan ve ona bile sahip olmayan insanların olduğunu düşünürsen yada daha kötü bir duruma geldiğinde eskisinin değerini anlarsan da şükür edersin .. Cahil-ukala Y kuşağı bunun farkına diğer kuşak geldiğinde varacak. Aynı şeyi Z kuşağıda yapıyordu çünkü.

kampana

Kaç kuşak geldi geçti dünyadan. Z kuşağı uçuruyor dünyayı herhalde :)

Görüş Bildir